Для фіксації різних елементів з метою забезпечення подальшої можливості роз’єднання використовують кріпильні вироби з різьбленням.
Одним з найбільш затребуваних та розповсюджених серед яких є гвинт. На відміну від болта, він не потребує обов’язкового використання гайки. Гвинт є доволі самостійним кріпильним елементом, сфера застосування якого майже не має обмежень. Його можна зустріти як у складі величезних промислових механізмів, так і у побуті.
Класифікація гвинтів за типом
Якщо ви подивитеся на асортимент гвинтів, які пропонують магазини кріпильних виробів, то побачите велике різноманіття продукції. Існує доволі багато різновидів цих елементів. І кожен з них має певні особливості використання. Найчастіше гвинти класифікують у наступний спосіб:
- півсфери — використовують у цивільному та промисловому будівництві, виробництві технічних засобів;
- потайні — затребувані під час виготовлення меблів, в автомобільній сфері, приладобудуванні;
- смушкові — характеризуються високою швидкістю монтажу та демонтажу, не потребують на додатковий інструмент, завдяки наявності спеціальних пелюсток;
- кільцеві — підходять для такелажних і шарнірних конструкцій, здатні витримувати високе навантаження.
Популярні різновиди гвинтових головок
Будь-який гвинт складається з двох частин — стрижня та головки. На першу наноситься різьблення, друга відповідає за спосіб монтажу. Головка може бути наступної форми:
- шестигранної;
- циліндричної;
- циліндросферичної;
- конічної;
- напівсферичної;
- сфероконічної.
Це напряму впливає на специфіку використання кріпильного виробу. Деякі головки підходять лише під спеціальний інструмент, а інші є більш універсальними. Наприклад, гвинти DIN 7991 мають внутрішній шестигранник. Їх можна закрутити за допомогою ключа відповідної форми. Такі кріплення з потайною головкою ідеально підходять для виготовлення меблів, будівництва тощо.
Застосування гвинтів у будівництві, промисловості, побуті
Гвинт є одним з найбільш затребуваних кріпильних елементів у світі. Його використовують для збірки:
- будівельних конструкцій;
- предметів меблів;
- електронних приладів;
- станків і різних машин;
- легкових і вантажних автомобілів.
У деяких випадках гвинт можна посилити додаванням шайби, гайки, втулки тощо. Головне — правильно підібрати діаметр різьблення.
Стандартизація гвинтів: ГОСТ, DIN, ISO
Існує декілька стандартів виробництва гвинтів. На українському ринку ви побачите кріпильні вироби, що виготовлені згідно ГОСТ, DIN та ISO. Перший стандарт є прийнятим на території країн СНД, а інші два — міжнародні. Наприклад, гвинт з циліндричною головкою і внутрішнім шестигранником під ключ, що виконаний згідно DIN 912, відповідає також вимогам ГОСТ 11738 і ISO 4762. А опис гвинта з напівкруглою головкою і внутрішнім шестигранником під ключ є лише в ISO 7380.
Що треба знати, щоб правильно підібрати гвинт
Від того, наскільки правильно ви підберете гвинт, залежить якість з’єднання та надійність усієї конструкції. Ці малі кріпильні вироби витримують доволі сильні навантаження, тому їхня роль дуже важлива. Рекомендуємо звертати увагу на наступні моменти:
- довжину та діаметр виробу;
- тип головки;
- призначення;
- спосіб монтажу;
- відповідність ГОСТ, DIN, ISO.
Рекомендуємо купувати гвинти у перевірених постачальників, щоб бути впевненими у їхній повній відповідності заявленим характеристикам, якості металу та здатності успішно виконувати свої функції протягом тривалого часу.
Партнерський матеріал