Ризик захворіти Covid-19 у травні залежить від ваших генів

Вчені усього світу працють над розкриттям таємниці різко мінливих симптомів захворювання.


Деякі люди відчувають Covid-19 як легку застуду, а інші взагалі не виявляють ніяких симптомів. Проте є тисячі осіб, які хворіють і помирають. Вчені наполегливо працюють над тим, щоб зрозуміти основні причини таких величезних розбіжностей у симптомах та результатах. Ніхто ще не знає відповіді. Одна теорія базується на тому, що відповідь зафіксована глибоко в нашій генетичній структурі.

Ми знаємо, що вік і основні показники здоров'я, такі як гіпертонія, відіграють велику роль у визначенні того, як люди перенесуть контракт з Сovid-19. Але вони не пояснюють широке різноманіття симптомів. Вивчення генетики вірусу та людей, які є більш чутливими до SARS-CoV-2, може не тільки допомогти виявити та захистити осіб, які піддаються більшій небезпеці, але й допоможе прискорити лікування та розробку лікарських засобів.

"Що саме робить одних людей дуже хворими, а інші майже не хворіють? Є дві основні гіпотези, - говорить Карі Стефанссон, керівник deCODE Genetics, ісландського дочірнього підприємства Amgen Inc., який провів наймасштабніші дослідження вірусу на сьогодні. Одна - генетична послідовність самого вірусу: деякі штами роблять людей більш хворими, ніж інші, каже він. Інша: унікальна генетика кожної людини, яку підкошує хвороба".

Деякі гени людей можуть просто зробити їх більш вразливими до тяжких захворювань, тоді як генетика інших може чинити опір. Загальновизнано, що наші гени відіграють певну роль у тому, як ми реагуємо на вірусні інфекції. Зрештою, одна мутація гена CCR5, наприклад, робить тих, хто його переносить, стійкими до вірусу імунодефіциту людини або ВІЛ.

Певні генетичні варіанти, особливо в генах, що впливають на імунну систему, схоже, схиляють людей до ряду інших інфекційних захворювань. В одному з досліджень 2017 року було розглянуто 23 поширені інфекції, включаючи вітрянку, оперізуючий лишай та герпес, і виявлено гени, які, здається, збігаються з багатьма з них.

Стефанссон та інші вчені підозрюють, що генетичні зміни людини можуть зіграти подібну роль у людей, які страждають від Covid-19. Існує кілька ранніх ознак цього з новим коронавірусом. Рецептор, який він використовує для проникнення в клітини-господарі, який називається АСЕ2, може бути присутнім у різних людей залежно від їх генетики та зовнішніх факторів, таких як ліки, які вони приймають.

В останні тижні зусилля у дослідженнях зосередженні на вивченні генетичних особливостей реакції людського організму на вірус. Це співпраця сотень вчених у десятках установ, які проводять понад 100 досліджень, спрямованих на вивчення генетики людей, заражених SARS-CoV-2. "На жаль, ми не розуміємо, чому існує велика різниця між особами, які реагують на Covid-19", - сказав Ерік Тополь, директор Науково-дослідного інституту Скриппса в Ла Джолла, Каліфорнія. "Поза межами теорії, поки що дуже мало даних".

Встановлення вентилятора поруч із ліжком пацієнта у відділенні інтенсивної терапії у лікарні Парижа, Франція, 15 квітня.

Фотограф: Натан Лайн/Bloomberg

Сподіваємось, що подібні докази будуть найближчим часом. Фармацевтична компанія Amgen працює над розробкою нових методів лікування коронавірусом, які використовують антитіла для нападу на вірус. Дослідження deCODE повідомлять про цю роботу, надаючи генетичну інформацію про пацієнтів, які раніше були заражені. ДНК-тестувальна компанія 23andMe Inc. також розміщує свою велику кількість генетичних даних, щоб допомогти зрозуміти, як працює вірус. Компанія буде обстежувати клієнтів, які уклали контракт, і шукатиме спільності серед тих, хто зазнав суворої реакції.

Є кілька очевидних областей геному, які слід почати вивчати, сказав Адам Аутон, головний науковий співробітник 23andMe, але це лише в перші дні. "Це гра з цифрами", - сказав він. "Навіть 23andMe не має достатньо даних, щоб зрозуміти генетику Covid-19."

"Якщо ми зрозуміємо, чому деякі люди відчувають цитокінові бурі, ми зможемо краще лікувати їх", - сказав Акіко Івасакі, імунолог з Єльського університету. "У нас немає раціонального способу розробки терапевтичних засобів. Ми просто даємо ті ж препарати людям, сподіваючись, що вони подіють. Якщо ми зможемо перейти до молекулярного рівня розуміння, ми будемо набагато ефективнішими".

Діти з менш розвиненою імунною системою можуть бути менш вразливими. Дані від deCODE свідчать, що жінки також можуть відчувати важкі симптоми рідше. Найбільш уразливі чоловіки та люди із захворюваннями, пов'язаними із запаленням. Багато з цих станів також мають генетичну складову.

Лікарі NYU Langone Health у Нью-Йорку проаналізували понад 4000 пацієнтів, госпіталізованих із Covid-19, коли через вірус закрили місто. Тих, хто старше 65 років або значно перевищили вагу (мали зайві 80-100 кілограмів), швидше за все госпіталізовувалися. Пацієнти із низьким рівнем кисню та ознаками запалення на лабораторних тестах, швидше за все, були критично хворими.

Найдивовижнішим відкриттям стало встановлення тісного зв’язку між ожирінням та критичним перебігом хвороби, - сказав провідний науковий співробітник Крістофер Петріллі, доцент кафедри медицини. Пацієнти із зайвою вагою, які не досягли 60 років, вдвічі частіше потребували госпіталізації, ніж їхні однолітки з нормальною вагою, в той час як ті, хто страждав ожирінням, втричі частіше потребували інтенсивної терапії, як показало дослідження.

Результати мають сенс, оскільки ожиріння є прозапальним станом: люди, які мають зайву вагу, мають більш високий рівень імунної відповіді та запалення, сказав Петріллі.

"Це без сумніву пов'язано з генетикою", - сказав він. Генетика відіграє важливу роль у розвитку вашої імунної системи. Це поєднання усього, до чого ви були схильні в минулому, а також інших факторів, таких як ожиріння".

Три найпотужніші фактори ризику важкої форми захворювання мають генетичний компонент: високий кров'яний тиск, ожиріння та діабет.

Штат Нью-Йорка, який пильно стежить за людьми, які померли від Covid-19, виявив, що майже 90% мали супутні захворювання. Найпоширенішими є високий кров'яний тиск, виявлений у 56% із 10 834 смертей до 13 квітня, діабет, високий рівень холестерину та хвороби серця.

Стефансон з deCODE заявив, що надзвичайна мінливість вірусу пояснює його міць та стійкість.

"На більшість людей вірус впливає м'яко, тому вони можуть поширювати інфекцію, але є підгрупа населення, яка важко хворіє. Це і сильно заразно, і дуже смертельно », - сказав він. "Це просто погана комбінація."

за матеріалами Bloomberg


24.04.2020 7230
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466