Рівні умови в погоні за освітою: чого чекати прикарпатським вступникам

Вже з 12 липня у всіх вузах України одночасно стартує цьогорічна вступна кампанія. Зараз триває лише реєстрація електронних кабінетів вступників та прийом документів у професійно-технічні заклади І-ІІ рівня акредитації.

Чи зіграє доля злий жарт із вчорашніми школярами, а чи посміхнеться їм і дозволить стати студентами омріяного університету, вони дізнаються через місяць. А тим часом їхні анкети будуть у відкритому доступі для приймальних комісій вузів всієї країни через систему «Конкурс».

Чого чекати у наших місцевих університетах та які особливості цьогорічного прийому на навчання, нам розповіли ректори трьох національних університетів Івано-Франківська.


Ігор ЦЕПЕНДА, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника:

– Особливості цьогорічної вступної кампанії загальноукраїнські. В першу чергу, це заяви від вступників у електронній формі. Це спрощує багато питань для абітурієнтів. Але в університеті працюватимуть пункти із допомоги і роз’яснення. Абітурієнти можуть подати сім заяв на чотири спеціальності. Це регламентує Міністерство освіти і науки. Цьогорічною особливістю для класичних університетів є те, що на гуманітарні науки, крім філології, бакалаври при вступі на магістратуру здаватимуть ЗНО з іноземної мови.

Другим визначальним моментом є те, що абітурієнти вступатимуть на основі сертифікатів ЗНО з трьох предметів. Третій предмет буде на вибір. Усі приймальні комісії працюватимуть в одному місці – у гуманітарному корпусі.

Ми є класичним університетом, тому зобов’язані робити ставки на всі напрямки. Інформаційні технології в нашому житті є визначальними. Це очевидні речі, адже багато наук пов’язані з ними. Але додатково ми звертаємо особливу увагу і на спеціальності так званої середньої освіти. Ми повинні бути у фарватері реалізації реформи нової української школи. Думаю, що у зв’язку із підняттям заробітної плати і з тим, що вчитель в українському суспільстві починає розглядатися як ключова особа реформ, педагогічні спеціальності будуть популярними.

З іншого боку, ми маємо велику кількість спеціальностей і напрямків, які сьогодні потрібні для соціально-економічного розвитку, починаючи від психології і закінчуючи комп’ютерною інженерією. Це дозволяє на 47 спеціальностях забезпечити ключові напрямки розвитку економіки країни і формувати ті кадри, котрі будуть працювати в Україні.

На жаль, маємо такі моменти, коли природничі спеціальності менше цікавлять учорашніх школярів. Тому проводимо активну роботу заздалегідь, скажімо, пропагуємо фізику. Для нас також є здивуванням, що немає розуміння того, що таке соціологія. Щороку набираємо понад 2 тисячі студентів на бакалаврат денної форми. Це дозволяє нам залишатися найбільшим університетом за кількістю студентів.


Євстахій КРИЖАНІВСЬКИЙ, ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу:

– З кожним роком вступна кампанія удосконалюється і робиться в державі загальна доступність до усіх спеціальностей. Єдиний конкурс на спеціальність по всій державі – це справедливість і об’єктивність. Однією із новацій цього року є те, що при зарахуванні на навчання у магістратуру треба складати ЗНО з іноземної мови. Цього року ми відкрили нову спеціальність – «комп’ютерні системи та технології». У цьому є потреба, адже інформаційні технології розвиваються.

Протягом наступних двох років кількість ІТ-спеціалістів буде зростати. Тому, думаю, це престижний напрям. Ми мусимо враховувати умови конкурентності в тих умовах, в котрих ми сьогодні проживаємо. Маємо великий відтік молоді за кордон. Наші сусіди відчувають дефіцит абітурієнтів на технічні спеціальності. Тому й створюють кращі умови і переманюють до себе на навчання. Ми розширюємо програму подвійних дипломів.

Отримуючи диплом нашого закладу, випускники отримують одночасно диплом європейського зразка і можуть бути учасниками ринку праці в ЄС. Таким чином ми піднімаємо престиж нашого навчального закладу. Я вважаю позитивом те, що наш випускник може отримати роботу в будь-якій компанії. Наш університет працює у секторі енергетичної безпеки, і якщо би постало питання про потребу відкриття якоїсь спеціальності, то ми знаємо ситуацію на ринку праці і йдемо назустріч потребам.

Якщо говорити про попит на спеціальності, то його важко спрогнозувати. Свого часу був період попиту на економічні спеціальності. А от на «геологію» ми мали штучно створені проблеми із набором. Тепер молодь частіше обирає інформаційні технології, машинобудування, а також інженерні спеціальності. Хочу відзначити, що є попит на спеціальність «архітектура і містобудування».


Микола РОЖКО,  ректор Івано-Франківського національного медичного університету:

– Вступна кампанія до нашого університету відбуватиметься відповідно до тих вимог, котрі оголосило Міністерство освіти і науки. Мова, звичайно, йде про можливість подачі семи заяв від вступника на чотири спеціальності. Крім того, для медичних вузів на спеціальності «медицина», «стоматологія» і «педіатрія» зробили «великий подарунок» і ввели мінімальний поріг балів ЗНО із профільних предметів на рівні 150 балів. Це для нас велика загроза і виклик. Адже ми не знаємо, які будуть обсяги прийому. Знаю, що багато людей набрали по 148 чи 149 балів і питають, як бути у цьому випадку. Про попит на спеціальності говорити рано, але традиційно набір буде високим на «педіатрію», «лікувальну справу», «стоматологію».

Мабуть, цього року буде більше дітей вступати на «ерготерапію» і «фармацію», бо там нема обмежень із кількістю балів. Питання недобору риторичне. Якщо відштовхуватися від ліцензійного набору, то це одне питання, а якщо порівнювати рік із роком, то знаємо, що цього року є найменша кількість випускників шкіл. Ми, звичайно, турбуємося, адже від того, скільки студентів ми наберемо, залежить життя університету, робота викладачів.

У 2011 році, коли я прийшов на цю посаду, то  ще не знав, як буде розвиватися медицина. Ми створили амбулаторії і готові показувати, як сімейна медицина повинна розвиватися. Ми створили кафедру сімейної медицини ще задовго до цих реформ. А що стосується обов’язкового відпрацювання після закінчення навчання, то скажу, що все нове – це добре забуте старе.

Свого часу в Україні були запроваджені цільові направлення. З наступного року сільська молодь буде підписувати угоди і випускники будуть змушені відпрацювати декілька років.

Записав Володимир БОДАК, ЗК


11.07.2018 3444
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466