Реставрація як спокуса

 

Історія наповнена реставраторами влади. Людьми, які намагались опертись на згаслу легітимність, влити нове вино у старі міхи символів, структур та політичних міфів. В історії Китаю, до прикладу, зустрічаємо не надто могутні (щоби не сказати - ефемерні) династії «Пізня Хоу», «Пізня Тан», «Пізня Лян», які безуспішно намагались опертись на колишню велич і блиск Домів Хоу, Тан і Лян. Європа знала десятки монархів-реставраторів, які примірювали на себе овіяні минулими маєстатами корони зниклих королівств та імперій.


Реставрація імперії - та ще спокуса. Бувало, тисячолітні монархії розвалювались, а за кілька десятків років з'являлись такі собі енергійні ідеалісти, «останні солдати імперії», які будь яку ціну намагались склеїти черепки, зібрати у нову цілісність те, що вже почало набувати самостійних форм і сенсів. Серед найбільш відомих енергійних ідеалістів - візантійський імператор Юстиніан І, самаркандський емір Тамерлан (Тимур) та французький імператор Наполеон ІІІ. Їхній енергійний ідеалізм дорого коштував народам.


Юстиніан намагався реставрувати не що-небудь, а цілу Римську імперію. Реставрацію він розпочав через шістдесят років після того, як готський король Одоакр відправив з Вічного міста до Константинополя регалії останнього із західних римських августів. З гідною подиву впертістю Юстиніан тридцять років вів війни в Італії, Африці та Іспанії, знищуючи одне за одним готські і вандальські королівства, що виникли на політичному трупі Риму. Коли імперія, ціною неймовірних жертв та спустошень, вже була майже відновлена, все знову почало нагло розпадатись. До Італії, на місце знищених готів, прийшли лангобарди, північні Балкани захопили слов'яни, а на Сході відновили фронтальний наступ перси. Юстиніан відійшов до предків посеред розрухи, податкової кризи та нескінченних війн.


Тамерланові також не вдалось відновити величі імперії Чингізидів, а Наполеон Малий не дотягнувся до слави свого великого стрийка. В тому є відвічна мудрість: імперії, як і будь-які соціальні організми народжуються, розквітають, виконують своє призначення і вмирають у визначений історичний час. Їхнім «останнім солдатам» можна лише поспівчувати.


Нині ми спостерігаємо ще одну спробу імперської реставрації. В ролі «новітнього Юстиніана» виступає російський президент, в ролі Італійського готського королівства - Україна. Відповідно, Крим - в ролі Сицилії. Залишається сподіватись, що двадцять перше століття виявиться більш цивілізованим і милосердним, аніж шосте.


Є думка, що саме у спалаху «реставраційного ідеалізму» криється загадка дій російського керівника. Всі імперські гештальти балансують поміж жорсткою (у прямому і переносному значенні) прагматикою та ідеалістичними концепціями, наповненими символічними конструкціями, владною містикою та ужитковою конспірологією. 


Путін починав свою політичну кар'єру як жорсткий і послідовний прагматик. Навіть реставраторські та «православно-народницькі» мотиви «епохи раннього Путіна» обумовлювались радше гіперпрагматичним піаром виробництва фірми Гліба Павловського, аніж метафізичними переконаннями господарів Кремля. Прагматизм мав успіх. Щоправда, злі язики вже тоді подейкували, що в Росії будується така собі «паралельна реальність», яка має небагато спільного з реальністю постмодерного світу.


Пройшов час і шляхи реальностей розійшлись аж надто далеко. Не знаю, які поради всі ці роки давали Володимиру Володимировичу такі його радники як настоятель Сретенського храму Тихон (Шевкунов) чи екстрасенс Джокар Палиєва. Думаю, що містика грає не останню роль в кремлівському механізмі прийняття «головних» рішень. В тій реальності, яку вибудували навколо «пізнього Путіна», живе символічний (й, у той самий час, дуже предметний) «дух обложеної фортеці». В тій реальності політики відчувають себе припертими ворогами до стінки. В тій реальності політична прагматика працює якось не так. Радше зовсім не працює.


Тому з далекого минулого виникає примара Юстиніана І. Але без звичних атрибутів. З головою Каддафі в одній руці й опудалом Януковича в іншій.


А нам залишається дивуватись, як швидко матеріалізуються привиди і побоювання. Ще півроку тому усі попередження про знаки близької війни (на штиб нашестя грибів та пророцтв теперішніх «ванг») бралися на глум. Тепер багато хто не вірить у можливість переростання конфлікту в глобальне військове протистояння. Багато хто зі скепсисом роздивляється фотографії передислокованих під Воронеж ядерних бомбардувальників Ту-22М3.


Дай Боже вашому скепсисові жити довго.


Бо ж в світі політичної містики немає напівтонів та проміжних станцій. А реставрації не починають заради проміжних результатів. Якби якийсь медіум спромігся викликати дух Юстиніана, той би підтвердив.

 

Володимир Єшкілєв, ГК


Коментарі (1)

Lv 2014.03.13, 15:00
Написано класно)
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466