Ресентимент

 

 

Ніцше у книзі «Генеалогія моралі» (1887 рік) увів термін французького походження ressentiment, яким позначив специфічне соціальне відчуття мстивості, яке низова спільнота  переживає по відношенню до верховної суб’єктності, зокрема до вищих суспільних класів. Класичними прикладами ресентименту вважаються настрої революційних мас під час Великої французької революції («На ліхтарі аристократів!») та російської революції 1917 року («Грабь награбленое!»). Різноманітні прояви ресентименту були розглянуті у знаменитій книзі Макса Шелера «Ресентимент у структурі моралей» (1912 рік).  

 

Ресентимент був канонізований радянською владою в якості свідомого класового прагнення справедливості (як конкретної, так і історичної). Комуністи культивували ре сентимент на всіх рівнях, включно з побутом. Жахливий одноманітний побут пересічних жителів СРСР (включно з бридким одягом, барачною архітектурою та меню робітничих їдалень) також був частиною радянського ресентименту. У ХХ столітті він став одним із іконних форматів наріжного народного міфу Справедливості. Того незнищенного міфу, що квітнув на нашій землі ще за часів митрополита Ларіона. Останній, як відомо, ще у середині ХІ століття поставив справедливість (сприйняту через благодать Божу) над Законом.

 

Повставати проти панів справедливо. Відомщення за соціальне приниження не входить у протиріччя з гуманістичною мораллю. Хто проти? Хто утримався? Всі «за».

 

Відповідно, ресентимент залишився у нас канонізованою частиною суспільної міфології. Саме на його відрогах в кінці ХХ століття пишно напнулися нарости пустопорожніх суперечок і дискусій, понабрякали пухирі постмодерну та інших способів антикварного мислення. Відповідно, розплодилися тлумачі, перекладачі, гуманісти, техношамани, оглядачі, колекціонери і коментатори -- звична ще від  ман’єристичної доби фауна темних завулків догматизованого гуманізму. Уся вона приготувалася переповзти у нове століття й далі паразитувати на тій суміші з Карла Маркса, Карла Попера і «карлайлу», яку споживають в Україні під брендом «світогляду реалізованої людини».  Але не сталося. Чи то китайці почали більше їсти, чи то фінансові корпорації занадто захопились робленням грошей із повітря, все пішло не так.

 

Декорації старої доброї гуманістичної Справедливості почали просідати під вагою вікової пилюки.

 

Захопливе видовище. Всі усталені символи і поняття тепер набувають іншого забарвлення. Іншого присмаку. Криза зжирає економічні доктрини вічного капіталістичного процвітання. Слово «кредит» втрачає милу пухнастість і відблискує чимось хижим і незатишним. Лідерів революцій пристрілюють у канавах. Учорашні партизанські ватажки та олдові хакери стають добропорядними бізнесменами, консультантами спецслужб і телекоментаторами, політв'язні – чиновниками, королі сцени – педофілами.

 

Правнуки переможного пролетаріату відкривши рота дивляться весілля британського принца і не бачать в ньому символ недобитого феодалізму. "Головний текст буття" зависає, не витримавши тотального перепризначення понять, ієрархій і сенсів. Одночасно з глибин пам'яті випливають позначки і сліди, давніші за істину. Позначки і сліди Порожнечі. Тієї самої, яка не дає прочитати жодний "головний текст" у формі присутності, а тільки у формі Музею. Звичайні читачі таблоїдів відчувають це як поглиблення прірви між висловлюваннями авторитетів і побутовою дійсністю. Звичайні читачі таблоїдів чіпляються за традицію.

 

Простіші люди починають шукати антихриста, всесвітню змову і таємних маґістрів. Більш розумніші відкорковують пляшку віскі (горілки, бренді, коньяку) і намагаються втопити маґістра внутрішнього, побудованого з шкільних правил: "не виходь з уроку до дзвінка", "не жуй ґумку", "не дрочи на сусідку зліва". А найрозумніші з простих розривають звичні текстові ланцюжки і шукають випадкових слідів звіра. Адже існує ще одне припущення: епохи, немов ящірки, залишають свої хвости на поталу коментаторам і тишком-нишком відповзають у таємні печери. Прихоплюючи туди найголовніші свої надбання. Несмачні і нестильні. Знайти їх там можна лише Неправильним Викликанням.

 

Себто особливою, відомою лише обраним містикам, розумовою технікою, яка спрямовує ерекцію не до сусідки зліва, а до заспиртованої жаби на вчительському столі.

 

 


10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466