Десять років тому Далай-лама поставив перед собою термін.
Найвідоміший живий буддист у світі сказав, що коли йому виповниться 90 років, він вирішить, чи слід його перевтілювати - потенційно закінчуючи роль, яка є ключовою для тибетського буддизму вже більше ніж 600 років, але в останні десятиліття стала політичним громовідводом у Китаї.
Хоча, як повідомляється, 14-й Далай-лама, Тензін Гьяцо, все ще в стані здоров'я, йому зараз 85, і кількість питань щодо його спадкоємця зростають, а також посилюються побоювання, що його смерть може спричинити релігійну кризу в Азії. Після невдалого повстання проти китайської окупації Тибету в 1959 році Далай-лама втік до Індії, де створив уряд в еміграції в Дхарамсалі, очоливши тисячі тибетців, які рушили за ким.
Хоча Далай-лама спочатку сподівався, що його вигнання буде лише тимчасовим, контроль Пекіна над Тибетом лише посилився, і повернення навряд чи стане можливим найближчим часом.
Сьогодні Пекін розглядає його як сепаратиста з метою відірвати Тибет від Китаю, і тому прагне, щоб наступне перевтілення його ролі відповідало власним політичним цілям.
З 1974 року Далай-лама заявив, що не домагається незалежності Тибету від Китаю, а "значущої автономії", яка дозволить Тибету зберегти свою культуру і спадщину. Впродовж багатьох років Далай-лама пропонував безліч варіантів свого перевтілення, включаючи вибір нового наступника в Індії, а не в Тибеті, - і навіть "бавився" з ідеєю жінки, яка візьме на себе цю роль.
Експерти, однак, заявляють, що незалежно від того, що він обере, китайський уряд майже напевно перейде до вибору нового Далай-лами в Тибеті - того, хто, як очікується, підтримає контроль керівної комуністичної партії Китаю (КПК) у цьому регіоні. Це може призвести до обрання двох окремих Далай-лам - одного в Китаї та одного в Індії.
Тензін Цетен, науковий співробітник Інституту політики у Тибеті, що базується в Дхарамсалі, сказав, що Далай-лама має велике значення для тибетського народу і є символом його "націоналізму та ідентичності".
"Тибетський народ ніколи не прийме призначеного КПК Далай-лами", - сказав Тензін.
Тибетський активіст запалює свічку перед плакатом духовного лідера Далай-лами, коли члени Регіонального тибетського молодіжного конгресу (RTYC) беруть участь в акції протесту в Хайдерабаді 10 березня 2016 року
Історія Далай-лами
Далай-лама перевтілювався 13 разів з 1391 року, коли народився перший з його втілених, і, як правило, для пошуку нового лідера використовується багатовіковий метод.
Пошуки починаються, коли попередній Далай-лама помирає. Іноді це базується на прикметах, які колишнє втілення дало перед смертю, в інший час провідні лами - монах або священник різного стажу, який викладає буддизм - йдуть до священного озера в Тибеті, Лхамо Лхатсо, і медитують доти, поки матимуть бачення, де шукати свого наступника.
Потім вони розсилають пошукові групи по Тибету, шукаючи дітей, які є "особливими" і народилися протягом року після смерті Далай-лами, за словами Рут Гембл, експерта з тибетської релігії в Університеті Ла Троб у Мельбурні, Австралія.
"На цих людей покладена велика відповідальність за те, щоб все правильно зробити", - сказала вона.
Як тільки вони знаходять кандидатів, дітей перевіряють, чи є вони реінкарнацією Далай-лами. Деякі з методів включають показ дітям предметів, які належать до попереднього втілення. Згідно з офіційною біографією 14-го Далай-лами, його виявили у віці двох років.
Син фермера Далай-лама народився в маленькому хуторі на північному сході Тибету, де лише 20 сімей намагалися заробляти на життя землею. У дитинстві він впізнав старшого ламу, який приховано спостерігав за місцевими дітьми, і успішно ідентифікував низку предметів, що належали 13-му Далай-ламі.
У своїй автобіографії «Моя земля і мій народ» Далай-лама писав, що йому вручали набори однакових або подібних предметів - включаючи вервиці, тростини та барабани - один з яких належав до попереднього втілення. У кожному випадку він обирав правильний.
Але реінкарнація Далай-лами не завжди знаходилась у Тибеті. Четвертого Далай-ламу знайшли в Монголії, тоді як шостий Далай-лама виявлений в сучасному Аруначал-Прадеш, Індія.
"Найголовніше - це багатовікова тибетська система реінкарнації, побудована на вірі людей у відродження", - сказав Тензін з Інституту політики Тибету.
Що може зробити тибетський уряд у вигнанні
На цей момент немає офіційних вказівок, які б визначали, як відбуватиметься реінкарнація Далай-лами, якщо він помре до часу повернення до Тибету.
Але у заяві 2011 року, 14-й Далай-лама сказав, що "людина, яка перевтілюється, має виключно законну владу над тим, де і як вона відроджується, і як це перевтілення слід визнати".
Далай-лама додав, що якщо він вирішить перевтілитися, відповідальність за пошук 15-го Далай-лами покладається на трест Гадена Подранга - швейцарську групу, яку він заснував після виїзду з метою збереження та просування тибетської культури та підтримки тибетського народу.
Далай-лама заявив, що його реінкарнація повинна здійснюватися "відповідно до минулих традицій".
"Я залишу чіткі письмові вказівки з цього приводу", - сказав він у 2011 році. CNN звернувся до тресту "Гаден Подранг", щоб перевірити, чи були видані нові вказівки, але відповідь не отримав.
Все більш очевидним стає те, що реінкарнація навряд чи відбудеться в Тибеті - районі, до якого довірена організація Гаден Подранг, навіть не має доступу - особливо після оскаржуваної реінкарнації Панчен-лами в 1990-х.
Після смерті в 1989 році 10-го Панчен-лами, другої за важливістю фігури в тибетському буддизмі, Далай-лама назвав тибетську дитину Гедхун Чоеккі Нійма реінкарнацією свого колеги. Гембл з Університету Ла-Троб заявив, що під час відбору тибетський уряд в еміграції таємно контактував з людьми в Тибеті, що дозволило йому знайти реінкарнацію традиційним способом.
Але через три дні після того, як його обрали, за повідомленням уряду США, Гедхун та його сім'я зникли з КПК, яка тоді призначила альтернативного Панчен-ламу.
З того часу Гедхун не бачили на публіці. Те, що тибетці в еміграції дізналися з цього досвіду, сказав Гембл, "це те, що "якщо ви впізнаєте когось у КНР і він справді на високому рівні, вони не зможуть їх вивести".
Що робитиме китайський уряд
Китайський уряд публічно оприлюднив свої наміри щодо реінкарнації Далай-лами - це відбудеться в Тибеті, і це буде відповідати побажанням Пекіна.
У 2007 році Державне бюро у справах релігій Китаю опублікувало документ, в якому викладені "заходи управління" щодо реінкарнації живих тибетських Будд.
У документі зазначається, що реінкарнації тибетських релігійних діячів повинні схвалювати урядові органи Китаю, а ті, хто має "особливо великий вплив", повинні бути схвалені Державною радою, вищим органом цивільної адміністрації Китаю, який в цей час очолює прем'єр-міністр Лі Кэцян.
Реінкарнація Далай-лами повинна відповідати законам Китаю, вважає Комуністична партія "Пекін встановлює контроль над пошуками та визнанням, освітою та навчанням релігійних діячів", - сказав Цетен з Інституту політики Тибету.
У документі китайського уряду є конкретні вказівки щодо процесу реінкарнації, за винятком визнання так званого процесу "золотої урни", який запроваджений в Тибет династією Цин у 1790-х роках, і він полягає в тому, що імена потенційних кандидатів-дітей витягають з маленької золотистої урни, обираючи навмання.
За повідомленнями китайських державних ЗМІ, це було створено, щоб допомогти "усунути корупційні практики" у виборі реінкарнацій.
Однак у своїй заяві 2011 року Далай-лама зазначив, що золота урна використовувалась лише для "гумору" імператорів Цін, і реінкарнації вже були обрані до того, як були названі імена.
Урна не використовувалась у 14-ти реінкарнаціях Далай-лами.
"Майте на увазі, що, крім реінкарнації, визнаної такими законними методами, кандидату, обраному для політичних цілей, не слід визнавати чи визнавати когось, в тому числі в Китайській Народній Республіці", - сказав Далай-лама у своїй заяві у 2011 році.
Коло обраних
В оновленому Законі про тибетську політику та підтримку в грудні 2020 року США погрожували санкціями проти будь-яких китайських урядовців, які обрали реінкарнацію Далай-лами за бажання тибетського народу.
Але експерти заявили, що КПК використовує набагато підступніший метод для підготовки до вибору наступного Далай-лами.
За останні роки, за словами експертів, Пекін відбирає та доглядає групу старших лам, які дружно ставляться до Пекіна. Коли прийде час обрати наступника Далай-лами, вони можуть зробити так, що Далай-ламу обиратимуть тибетські буддистські лідери, а не представники КПК.
Д-р Гамбл з університету La Trobe сказала, що процес реінкарнації базувався на стабільному нарощуванні релігійної влади протягом поколінь, оскільки один лама визнавав реінкарнацію іншого, а потім той лама, своєю чергою, визнав свого покровителя, коли вони повернулися в дитинстві.
"Їх влада надає повноваження наступному Далай-ламі, а потім Далай-лама повертає їм повноваження, знаходячи їх, коли вони ще діти, і це те, у чому китайський уряд намагається взяти участь, дестабілізувати це авторитетне коло", - сказала вона.
Тензін з Інституту політики у Тибеті заявив, що Пекін повільно підвищує популярність обраного ними Панчен-лами, який нещодавно виступав на вищих засіданнях КПК і відвідав міжнародний візит до Таїланду у 2019 році, щоб спробувати зміцнити свій авторитет, коли він обиратиме 15-го Далай-ламу. Панчан-лама входить до групи старших лам, які будуть робити відбір - ще один приклад того, як ця група відслідковуєється і відбирається Пекіном.
Який геополітичний вплив може мати смерть Далай-лами на тибетців у вигнанні, незрозуміло.
Індія дедалі частіше розглядає громаду в Дхарамсалі як політично вразливу, і деякі стурбовані тим, що без Далай-лами може бути здійснений тиск на групу, щоб вона пішла.
Але ні Гамбл, ні Тензін з Інституту політики Тибету не вірили, що наявність двох Далай-лам матиме величезний вплив на спадщину Тензіна Гьяцо.
"Люди все ще зберігають фотографії 10-го Панчен-лами як спосіб обійти (його перевтілення). Вони ппідтримують його вчення і читають його книги", - сказала Гембл. "Я не думаю, що смерть Далай-лами зупинить відданість йому так, як очікує КПК".
Обидва експерти заявили, що вважають, що, хоча протести проти обраного КПК Далай-лами буде важко організувати в Тибеті, а Пекін буде міцно стискати Гімалайський регіон, він матиме дуже слабкий вплив на тибетців у порівнянні зі своїм попередником.
Тензін заявив, що ставлення КПК до нового Панчен-лами, другої за важливістю фігури в тибетському буддизмі, вказує на тиск, який партія може чинити на будь-якого майбутнього Далай-ламу - незалежно від того, відбере Пекін його чи ні.
За даними міжнародної правозахисної групи Human Rights Watch, нинішній Панчен-лама фактично живе під домашнім арештом у Пекіні.
"Він навіть не може жити у власному монастирі", - сказав Тензін.