Після огляду відповідно до рекомендації щодо поступового скасування тимчасових обмежень на неосновні подорожі до ЄС, Рада оновила перелік країн, для яких слід зняти обмеження на поїздки, щоб додати Японію.
Як передбачено в рекомендації Ради, цей список продовжуватимуть переглядатись кожні два тижні та, залежно від обставин, оновлювати.
На основі критеріїв та умов, викладених у рекомендації, з 3 червня 2021 року держави-члени повинні поступово скасувати обмеження на виїзд на зовнішніх кордонах для жителів наступних третіх країн:
- Австралія;
- Ізраїль;
- Японія;
- Нова Зеландія;
- Руанда;
- Сінгапур;
- Південна Корея;
- Таїланд;
- Китай, за умови підтвердження взаємності.
Також слід поступово знімати обмеження на поїздки для особливих адміністративних районів Китаю, Гонконгу та Макао, за умови підтвердження взаємності.
Мешканці Андорри, Монако, Сан-Марино та Ватикану повинні розглядатися як мешканці ЄС для цих рекомендацій.
Критерії для визначення третіх країн, щодо яких слід скасувати поточне обмеження на поїздки, оновлені 20 травня 2021 р. Вони охоплюють епідеміологічну ситуацію та загальну відповідь на COVID-19, а також надійність наявної інформації та джерел даних.
Взаємність також повинна враховуватися в кожному конкретному випадку.
Країни, асоційовані з Шенгеном (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія), також беруть участь у цій рекомендації.
Передумови
30 червня 2020 року Рада прийняла рекомендацію щодо поступового скасування тимчасових обмежень на необов'язкові поїздки до ЄС.
Ця рекомендація включала початковий список країн, для яких держави-члени повинні почати скасовувати обмеження на поїздки на зовнішніх кордонах. Список переглядається кожні два тижні й, залежно від обставин, оновлюється.
20 травня Рада прийняла рекомендацію щодо внесення змін реагування на поточні кампанії вакцинації шляхом запровадження певних відмов для вакцинованих осіб та пом'якшення критеріїв скасування обмежень для третіх країн. В той самий час, поправки враховують можливі ризики, які представляють нові варіанти, встановлюючи механізм екстреного гальмування, щоб швидко реагувати на появу нового штаму вірусу, що представляє інтерес чи занепокоєння в третій країні.
Рекомендація Ради не є юридично обов'язковим документом. Влада держав-членів залишається відповідальною за реалізацію змісту рекомендації. Вони можуть, при повній прозорості, лише поступово скасовувати обмеження на подорожі до перелічених країн.
Держава-член не повинна приймати рішення про скасування обмежень на поїздки для третіх країн, що не внесені до списку, до того, як це буде узгоджено.
за матеріалами Еuropa.eu