У засушливій чилійській пустелі Атакама Табіта Даза Рохас намагається зібрати достатньо грошей, щоб закінчити будівництво будинку до того, як народиться її дитина, а це може статися з дня на день.
За вісімсот кілометрів на південь, у Ла Пінтані, передмісті столиці Сантьяго, Синтія Гонсалес виховує свого двомісячного хлопчика. Але їй потрібно купувати молоко, щоб поповнити запаси свого організму, і переживає, як вона собі це дозволить.
Рохас і Гонсалес різного походження, мають різне життя та амбіції. Проте вони - і щонайменше ще 170 інших жінок на момент написання статті - поділяють спільну реальність: усі вони стверджують, що завагітніли, приймаючи Anulette CD, оральні контрацептивні таблетки, вироблені Silesia, дочірньою компанією німецької фармацевтичної компанії Grünenthal.
Без можливості законно перервати свою вагітність, якщо вони цього хочуть, або будь-якої реальної відповідальності уряду чи фармацевтичних компаній, жінки в особі чилійської групи з питань сексуальних та репродуктивних прав Corporación Miles готуються подати колективний позов до цивільних судів. У регіоні, де бар'єри на шляху репродуктивних прав жінок є нормою, CNN визначив державне агентство охорони здоров'я, яке швидко переклало вину на цих жінок, а також історію низької якості виробництва та попередні проблеми, пов'язані з оральними контрацептивами на чилійській фабриці Grünenthal в Латинській Америці.
Отже, громадянське суспільство Чилі підняло тривогу. Група з питань сексуальних та репродуктивних прав Miles провела також кампанію в соціальних мережах.
"Це було після [публікації в Instagram], коли ми почали отримувати електронні листи від жінок про те, що вони вже вагітні, попри те, що вони пили Anulette", - сказала юридичний координатор Miles Лора Драгніч. До жовтня 2020 року близько 40 жінок вийшли на зв’язок. За словами координаторки Miles, після багаторазових виступів його працівників у ЗМІ звернулися ще 70 жінок. Зараз ця цифра становить 170, але Драгнін очікує, що вона зростатиме, оскільки сільських жінок або тих, хто не має доступу до Інтернету чи телебачення, не враховано.
Ми впевнені, що жінок із цією проблемою набагато більше, - сказала вона, - особливо тому, що держава не взяла на себе жодної відповідальності і не зробила жодних заяв чи будь-яких серйозних компромісів [з правилами абортів] для постраждалих жінок".
Через сім днів після того, як Драгніч розмовляла із CNN, і через шість місяців після першого відкликання, органи охорони здоров'я оголосили, що виробникам Anulette нараховано ряд штрафів на загальну суму приблизно 66,5 млн чилійських песо (приблизно 92 000 доларів США). Miles та їх партнери закликають уряд виплатити фінансову компенсацію постраждалим жінкам та забезпечити доступ до безпечних та законних абортів для тих, хто бажає перервати вагітність.
Гра в провину
Хоча ніхто не заперечує виробничих проблем у Grünenthal, чилійські дочірні компанії та представники уряду, схоже, перекладають провину з дефектних пакетів таблеток один на одного.
У компанії виявили, що проблеми пов'язані на виробничій лінії, яка спричинила переміщення деяких таблеток під час упакування. Це призвело до деяких пакувань із "порожнинами замість таблеток", проте підкреслили, що ефективність контрацептиву не порушена.
Прессекретар також зазначив, що комбіновані оральні контрацептиви не є на 100% ефективними. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, комбіновані оральні протизаплідні таблетки щороку призводять до менш ніж 1 вагітності на кожні 100, «при послідовному та правильному застосуванні».
"Отже, я думаю, що це важлива передумова, так?", - прессекретар зазначив, що ця статистика зростає, коли таблетки приймаються не послідовно або не правильно.
"Системні збої"
Відкликання препаратів не є незвичним явищем, але тим, хто проводить агітацію від імені жінок, важко не сприймати тут несправедливість: кампанія Grünenthal єдина, що забезпечує 168 мільйонів жінок у Латинській Америці, проте жінки, які приймають її продукцію повинні зберігати пильність, бо ризикують завагітніти.
Ризик підвищується, зазначають групи з питань репродуктивних прав, тим, що ці жінки, і без того бідні та маргіналізовані, не можуть розраховувати на надійну підтримку уряду, якщо трапиться небажане.
Пола Авіла Гіллен, виконавчий директор Нью-Йоркського центру рівності жінок, неприбуткова організація, яка захищає та відстежує репродуктивні права в Латинській Америці, сказала CNN, що якби відкликання стосувалося поганого м'яса, вся країна про це знала б негайно, і товар негайно вилучили б з ринку.
"Але що стосується жінок та репродуктивного здоров'я, їм просто все одно", - коментує правозахисниця.
І тому Miles та його партнери, звертаючись до Міжамериканської комісії з прав людини та до ООН, вказали на "чітку ситуацію системної дискримінації жінок".
за матеріалами CNN