"Проституція: нестримний експорт з України"

"Проституція: нестримний експорт з України"Теплим недільним вечором в південному українському порту Одеса зупиняється автомобіль. Навколо, позуючи у світлі фар, рояться близько 30 дівчат. Вікно водія опускається, і звідниця, яку дівчата майже любовно називають «матуся» - нахиляється всередину, щоб обговорити ціну. Через хвилину дві кралі заскакують в машину, а інші повертаються до балачок і цигарок. Бізнес сьогодні живенький, але дівчата виглядають нудно. Для них це фактично простій.

«Справжній бізнес в Еміратах, Дубаї або Анталії», - розповідає Маша, 19-дітня дівчина, похитуючись на підборах. «Ви не думайте», - говорить вона. - «Ніхто не хапає нас за волосся і не тягне на кораблі». Показує рукою на вхід у порт: «Це як ворота свободи для багатьох з нас». «Ага, як Статуя Свободи», - додає інша дівчина, і натовп вибухає сміхом.

Не минуло й десятиріччя після розвалу Радянського Союзу, як Одеса стала центром міжнародної секс-торгівлі. Умови були просто ідеальні. Гучний порт на Чорному морі був зручним шлюзом з найбідніших регіонів України, Румунії та Молдови до Західної Європи і арабські країни. Організована злочинність бушувала, бідна одеська міліція не цуралася хабарів, а 70 років за залізною завісою породили покоління провінційних дівчат, які нічого не знали про зовнішній світ, зате відчайдушно вірили в його можливості.

Але зараз повії, яких переправляють через Одесу, не плекають наївних мрій своїх попередниць з дев'яностих. Тому за останні кілька років секс-торгівля через Одесу перетворилася на щось зашкарубле, буденне, і це значно важче зупинити. «Журналісти завжди приїжджають і вимагають показати їм жертв», - говорить Ольга Костюк, заступник голови благодійної організації «Віра, Надія, Любов», що надає допомогу одеським секс-робітницям. - «Вони хочуть бачити за всім цим чоловіків, сутенерів, маніпуляторів. Однак, зараз не все так просто».

З одного боку, в цьому місті-мільйоннику залишилося не так багато сутенерів, причетних до страшних форм секс-трафіку. Ще в 2006 році їх звичайним методом вербування було посилати агентів в найближчі містечка, які заманювали дівчат у порт брехливими обіцянками роботи за кордоном - танцівницею в Парижі чи офіціанткою в Дубаї, - а далі примушували їх до проституції. Але, в основному, ці сучасні работоргівці вже в минулому: тепер повії, які проходять через Одесу, рідко вербуються в проституцію обманом.

«Тепер типова ситуація така, що досвідчена дівчина сходить з літака з Туреччини вся в золоті, діамантах і хутрах і повертається в своє рідне село», - говорить Світлана Чорнолуцька, психолог, що багато років консультує повій в Одесі. - «Вони знаходять дівчат з проблемами і розповідають їм, скільки можна заробити, якщо добре покрутитися в іншій країні».

Бідність і загальна безнадія в багатьох селах Східної України, Молдови і Румунії зараз такі глибокі (особливо, після фінансової кризи), що обіцянки роботи повією за кордоном досить, щоб більшість жінок добровільно на неї погоджувалися. Вони йдуть за «матусями» до закордонних курортів або великих міст Західної Європи, де повсюдність секс-робітниць з колишнього Радянського Союзу забезпечило їм прізвисько - «Наташі». Дівчата працюють на вулицях або у фойє готелів, поки не заскучають по батьківщині, або їх депортують. Після декількох тижнів відпустки в Одесі чи в іншому місті, їх повертають назад на «робочі місця». Цей цикл продовжується до тих пір, поки вони не зароблять досить грошей, щоб «вийти на пенсію», або, як це найчастіше трапляється, поки не стануть дуже старими для цієї роботи - а в цьому бізнесі це може статися і в 26-річному віці .

Примушування жінок до проституції фізичним тиском або насильством залишається світовою трагедією (хоча статистика відрізняється, спостерігачі з ООН і США погоджуються, що кількість таких жертв сягає сотень тисяч щорічно). Але дюжина працівників допоміжних агентств і повій, з якими «TIME» спілкувався в Одесі, відзначили, що секс-трафік через місто вже не є індустрією, побудованої на страху, він грунтується на вільних, хоча і з відчаю, діях. Багато хто бачить причину в тому, що практика примусу жінок до проституції привертала багато уваги міліції та ЗМІ. Однак, на думку більшості співрозмовників, все зводиться до поширення цинізму. Навіть у найбільш ізольованих кутах Східної Європи небагато дівчат все ще мають ілюзії щодо можливостей на Заході (щодо справжньої Статуї Свободи), «тому вони беруть те, що можуть отримати», за словами Наталії Савицької, радниці «Віри, Надії, Любові».

Які б причини не призвели до цих змін в одеській торгівлі людьми, вони складають нові перешкоди для тих, хто намагається її припинити. Офіційно кількість жінок, яких переправляють щорічно через місто, впало більш ніж на половину в порівнянні з піковим 2006 роком. Але це сталося не тому, що їх дійсно стало менше, каже пан Костюк з «Віри, Надії, Любові»: «Ці дівчата вважають себе жертвами долі, а не обману, тому вони не звертаються по допомогу». А значить, їх практично неможливо відстежити.

У минулому році благодійна організація розробила новий підхід: замість пошуку секс-рабинь, яких викидали з кораблів у порту, змучених і побитих, «Віра, Надія, Любов» тепер намагається дати поради наркозалежним та втікачкам, які ризикують стати повіями. І все ж «тенденція трафіку не припиняється, тому що, чим більш інтенсивніше ми працюємо, щоб зупинити цих людей, тим краще, схоже, вони адаптуються».

Зусилля приборкати секс-торгівлю в Одесі ще більше ускладнюються напівофіційними взаємовідносинами сутенерок з місцевими правоохоронцями. За звичною для Одеси вечерею з варених раків підполковник з управління внутрішніх справ розповідає «TIME», що міліція за щомісячну плату забезпечує «матусям» захист. «Це значний джерело доходів для багатьох офіцерів - все дуже організовано», - говорить він. Ніби підтверджуючи його слова, дві міліцейські машини повільно проїжджають повз групу дівчат, що стоять у порту, але не зупиняються. Здається, поки ця країна не запропонує цим жінкам щось більше, ніж бідність, корупція і розчарування, експорт «Наташ» залишиться одним з видатних одеських промислів.

Журнал "Time", США - 9 жовтня 2010


15.10.2010 3056 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466