Проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Дзьоба: Наша мета - статус дослідницького університету

 

 

Цьогоріч Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу за результатами січневої редакції  міжнародного рейтингу  Webometrics посів 17-ту сходинку серед 24 тисяч вищих навчальних закладів України та світу. Він став першим серед вузів Прикарпаття, тоді як Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника – 20 місце, а Івано-Франківський національний медичний університет посів 50 сходинку.  

 

А за рейтингом 4 International Colleges&Universities, який складає австралійська компанія оцінюючи популярність більше 11 тисяч ВНЗ світу, Івано-Франківський національний технічний університет посів 8-місце, Івано-Франківський національний медичний університет посів  58 сходинку та Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника зайняв 67 позицію.  

 

Про здобутки університету за останні роки, важливість рейтингів Webometrics, 4 International Colleges&Universities, ТОП-200 Україна, SCOPUS, Консолідований рейтинг ВНЗ України розповів кореспонденту «Фіртки» проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Григорович Дзьоба.

 

Розкажіть про досягнення ІФТУНГу  в рейтингу Webometrics. За якими показниками його складають?

Мені дуже приємно, що наш університет за двома міжнародними рейтингами став першим на Прикарпатті. Ми на 17 місці -  це найвищий результат за всі роки. Такий рейтинг підтверджує правильність політики університету. Я думаю, що наша задача підніматися у цьому рейтингу. Рейтинг Webometrics складає національно-дослідницька рада Іспанії, найбільшу вагу в ній займають показники цитованості ВНЗ в мережі Інтернет та базі даних SCOPUS.  До слова, ця база даних відстежує публікації науковців у наукових журналах чи періодика, а далеко не всі цитуються, тому це   входити до цієї бази даних престижно.  Також чималу роль відіграє рівень впровадження в університеті  політики «відкритого доступу» до результатів досліджень, навчальних матеріалів, нормативної бази та інше.

 

А щодо  4 International Colleges&Universities, які його особливості  складання. Як вашому університету вдалося отримати восьму сходинку?

Це рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті. Його готує австралійська компанія із 2005 року і охоплює вона понад 11 тисяч навчальних закладів світу та більше 130-ти найкращих закладів України за популярністю їх веб-ресурсу. Є методика ціла, яка пояснює яким чином розраховують цей рейтинг. Найосновніші два показники – це цитованість та відвідуваності офіційних веб-представництв.

Якщо університет конкурентоспроможний та цікавий споживачу, зрозуміло, що  буде більше звертань до ресурсу,  буде більше посилань та їх використань  із цього сайту. Тому університети України борються за високі позиції в цьому просторі.  

 

Інтернет ресурси дозволяють розміщувати величезну кількість інформації, як ви розвиваєтесь у цьому напрямку, щоб підвищувати свої позиції в українських та міжнародних рейтингах?

В нас є сайт університету і ми дуже відповідально поставились до цього, навіть створили цілий відділ інформації та зв’язків із громадськістю. Також  наш сайт прив’язали до соціальних мереж, вважаю, це позитивний вплив іміджу на університет. Через  Інтернет ми розміщуємо публікації з вільним доступом до авторефератів та текстів дисертацій, науковці із України та закордону можуть з ними знайомитися і вивчати. Далеко не всі університети сповідують відкритість, а у нас на сайті навіть розміщена інформація про державні  закупівлі. Крім того, є постійна група викладачів університету, які  відстежують запити, що поступають на сайт і працюють над ними. Особливу увагу приділяють запитам, які надходять від іноземців.

Це все дуже важливо, адже встановлюється контакт із іноземними науковцями, і незважаючи на проблеми в державі ми можемо на рівних співпрацювати з іншими університетами та боротися за вищі місця у рейтингах.    

 

Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу має сертифікат системи управління якістю у сфері освіти. Які можливості для університету він відкриває?

Будь-яка діяльність у закордонних країнах вимагає наявність такого сертифікату-документу, який засвідчує, що ви можете виконувати чи надавати послуги на рівні існуючих стандартів. Система управління якістю освіти є міжнародна, не так багато університетів в Україні сертифіковано. Ми маємо два сертифікати. Один – на послуги, які надаються нашим науково-дослідним інститутом  в сфері наукових досліджень та стандартизації, другий -  виданий 31 грудня 2015 року. Для отримання останнього ми пройшли дуже велику систему внутрішню та зовнішнього аудиту на відповідність у нашій системі управління якістю існуючим стандартам. Цей сертифікат розширює наші можливості, ми можемо легше укладати договори на наукові дослідження та комерційні договори з зарубіжними партнерами. Вважається, що сертифікат затверджує нашу компетенцію та кваліфікацію.

 

А є рейтинги у яких ви хочете підвищити свої позиції?

У нас є великі резерви для росту, адже поки що маємо слабші позиції в рейтингу SCOPUS. В першу чергу він враховує кількість публікацій науковців університету у визнаних наукових базах даних та кількість цитувань за цими публікаціями. Специфіка нашого технічного університету в тому, що в технічному напрямку складніше публікувати у наукометричних баз даних свої матеріали. Тому ми працюємо в плані, щоб підтягнути цей напрямок діяльності.

Що конкретно робите?

Для того, щоб покращити позиції в рейтингу SCOPUS, ми в університеті впровадили рейтингове оцінювання науково-педагогічних працівників. Є чотири критерії та групи показників за якими оцінюється кваліфікаційний потенціал конкретного викладача: його навчально-методична робота, навчально-інноваційна та організаційно-виховна.

У нас розроблене відповідне положення і визначена система показників і балів, які нараховують за здобутки викладача, до прикладу, за публікацію чи виступ на всеукраїнській чи міжнародній конференції і інше… І раз у рік із 2012 року оцінюємо рейтинг працівників-науковців. Також ми розробили рейтингову систему, тож кожен працівник може зайти у неї за своїм рівнем доступу. Це специфічний інструмент управління і ми його дуже обережно використовуємо. В даному випадку ми підпорядкували нашу методику внутрішньо-рейтингового оцінювання до досягнення мети. Наша мета – статус дослідницького університету.  Для цього нам потрібно серйозно підтягнути наукову діяльність університету.

 

Як вважаєте, є результати від впровадження цієї рейтингової системи оцінювання працівників?

Ми вважаємо, що  таке використання інструментарію рейтингового оцінювання для мотивації та стимулювання є дуже позитивним явищем і більше того, ми ділимося цим досвідом із колегами із інших університетів. Те, що ми впровадили таку систему рейтингового оцінювання викладачів однозначно дало свій результат в тому, що ми піднялися в цих міжнародних рейтингах. Правильне управління та використання трудових ресурсів підвищує наші результати. Кожна людина є особистістю і має свої особливості, таланти і здібності, тому наша задача як управлінців максимально використати наявний потенціал людини, щоб кожен міг дати найвищий результат в тій галузі, яка йому близька. Створити в університеті такі умови, щоб потенціал працівника міг зростати.

 

Чи є вже проекти над якими університет працює, щоб отримати статус дослідницького?

Зараз ми об’єднали зусилля всіх науковців університету і працюємо над однією великою комплексною науково-дослідницькою роботою. Вона полягає у тому, що ми намагаємося науковими методами забезпечити нарощування видобутку вітчизняних вуглеводнів: нафти, газового конденсату, природного газу. Все це робиться задля досягнення енергетичної незалежності України. Наші геологи підтвердили, що ми маємо відповідну кількість вуглеводневих ресурсів, технології, кваліфіковані кадри. Нам потрібно лише їх впроваджувати та видобувати.

 

Вже є напрацювання у цій сфері?

В 2015 році ми зробили два дуже великих та проривних кроки – перше ініціювали слухання у Верховній Раді по проблематиці видобутку вітчизняних вуглеводневих ресурсів. У них брали участь  понад 20 працівників, викладачів університету і за результатами слухань: уряду, відповідних міністерств та відомств було прийнято ряд важливих рішень на які ми дивимось з оптимізмом та надією. Друге, нас відвідав Президент, до якого наш ректор, академік Євстахій Крижанівський в особистому  спілкуванні доніс позиції університету, його потенціал та здобутки. 

 

розмовляла Олександра БАКУН


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466