Проєкт з ліквідації джерел засолення в Калуші реалізувати неможливо (ВІДЕО)

Досі роботи з ліквідації джерел засолення поверхневих вод і водоносного горизонту не розпочалися. Більше того — міська рада не може клопотати про виділення коштів з державного бюджету, оскільки об’єкти, які є джерелом засолення, — Домбровський кар’єр, відвали і хвостосховища, — громаді міста не належать.

Минулого року в Калуші відбулося виїзне засідання Івано-Франківської обласної ради, присвячене екологічним проблемам міста. Відтак обласний бюджет виділив Калушу 2,7 млн гривень на виготовлення проєктно-кошторисної документації з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього калієво-магнієвого виробництва, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

Проєкт для Калуша виготовив Львівський інститут Гірхімпром за 1,8 млн гривень. Згідно з документом, який представили наприкінці минулого року, кошторис виконання першочергових робіт становить 240 млн гривень. Однак досі роботи з ліквідації джерел засолення поверхневих вод і водоносного горизонту не розпочалися. Більше того — міська рада не може клопотати про виділення коштів з державного бюджету, оскільки об’єкти, які є джерелом засолення, — Домбровський кар’єр,  відвали і хвостосховища, — громаді міста не належать.

Постійна депутатська комісія з питань власності, житлово-комунального господарства та екології Калуської міської ради розглянула питання про підготовку звернень до обласної ради і Кабінету міністрів щодо проєкту з ліквідації джерел забруднення підземних вод. Але за браком інформації рішення не напрацювали. Відтак у вівторок, 25 вересня, комісія зібралася знову. Цього разу участь у її роботі взяла перший заступник міського голови Галина Романко, представники підрозділів міської влади, а також ТОВ «Оріана-Еко» і АТ «Оріана» — компаній, які мали прояснити, кому належать об’єкти і якими мають бути дії міської влади, щоб у Калуші, нарешті, розпочалася ліквідація джерел засолення.

Як пояснила Галина Романко, місто звертатися за фінансування природоохоронних заходів не може, і, оскільки кар’єр і хвостосховище №2 (як з’ясувалося, хвостосховище №1 не має документів. — Авт.) належать АТ «Оріана», то міська рада тричі зверталася до керівника підприємства, яке на 99,9% належить державі, щоб він, у свою чергу, подав запити на державне фінансування заходів з ліквідації джерел засолення. Спочатку він начебто погодився, але згодом відмовився бути виконавцем робіт і розпорядником бюджетних коштів.

Утім, як з’ясувалося під час обговорення, «Оріана» вже не може виконувати роботи на кар’єрі, відвалах і хвостоховищах, бо вони їй більше не належать.

 

Судовий нюанс

Так, у 2016 році Івано-Франківський господарський суд затвердив план санації «Оріани», в якому була передбачена переробка розсолів і створення з цією метою ТОВ «Оріана-Еко». Товариство, яке утворилося в лютому 2017 року, має двох засновників: донедавна 51% статутного капіталу належали АТ «Оріана» (кар’єр, майно тощо) вартістю 187,7 млн гривень, а 49% — ТОВ «Калуська соляна компанія», або 180 млн гривень.

На початку минулого, 2018 року, ТОВ «Оріана-Еко» почало підготовку до налагодження виробництва. Зокрема, в лютому «Оріана» наповнила статутний капітал товариства своїми активами, а ТОВ «Оріана-Еко» взяло в оренду 650 га землі. Тоді ж на офіційному сайті міської ради опублікували інформацію про інвестиційну пропозицію про будівництво установки з переробки розсолів Домбровського кар’єру. Проєкт передбачав будівництво установки з наступним одержанням кам’яної солі, калімагнезії та каустичної соди. Кам’яна сіль та сода каустична могли постачати на виробництво хлору та каустичної соди на ТзОВ «Карпатнафтохім». Калімагнезія — мінеральне добриво для агропромислового комплексу України. Інвестор на той час отримав необхідні для переробки розсолів ліцензії.

Крім того, свої активи, зокрема Домбровський кар’єр і хвостосховища, «Оріана» передала в статутний капітал товариства «Оріана-Еко» в лютому 2018 року. А вже в березні того ж року на все нерухоме майно «Оріани» наклали арешт. Більше року передача майна «Оріани» в статутний фонд ТОВ «Оріана-Еко» оскаржується в судах та навіть стала підставою для порушення кримінальної справи.

«Калуська соляна компанія», в свою чергу, звернулася до суду визнати недійсним пункт загальних зборів акціонерів «Оріана-Еко», яким статутний капітал товариства було збільшено більш ніж на 31 млн гривень — сума ПДВ на активи «Оріани». Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, однак апеляційний суд у серпні прийняв інше рішення. Відтак на даний момент розмір частки «Оріани» в ТОВ «Оріана-Еко» зменшився до 46% статутного капіталу,  а частка соляної компанії зросла до 54%. Таким чином, зараз приватна компанія має контроль над «Оріана-Еко». І оскільки об’єкти, які становлять екологічну загрозу, належать фактично господарському товариству, то залучити державні кошти на виконання заходів за проєктом Гірхімпрому — неможливо.

Засолення рухається в бік водозабору

Директор ТОВ «Оріана-Еко» Василь Петрів повідомив: щороку в Домбровський кар’єр прибуває в середньому 1,55 млн кубічних метрів води і його рівень зростає на 2,4 метра. Зараз рівень кар’єру вже перевищує водоносні горизонти. Відтак на глибині 20-25 метрів розчин солі з концентрацією 60 грамів на літр виноситься у водоносний горизонт. Засолення рухається в бік Лімниці і міського водозабору. І, оскільки моніторинг не ведеться, ареал засолення невідомий, як і те, коли він дійде до водозабору. Солі з відвалів і хвостосховищ вимиваються опадами і  забруднюють поверхневі води. Ареал засолення від відвалів, за словами Василя Петріва, — 900 гектарів. Проєкт, який для Калуша виготовив Гірхміпром, фактично передбачає ізоляцію відвалів та хвостосховищ, будівництво відвідних каналів того. Це потрібні, але, по суті, тимчасові заходи, які в принципі проблему не усувають.

Єдиний вихід, зазначив Василь Петрів, — переробка розсолів. За його словами, ТОВ «Оріана-Еко» вже виготовило дослідну установку з переробки розсолів і готова починати роботу. Але для цього треба вирішити питання з майном. Так, установку товариство має намір встановити в гаражі, який у статутний капітал внесла «Оріана», проте його досі не звільнили. А, крім того, інвестиції в майно «Оріани» є дуже ризикованими, оскільки воно перебуває під арештом.

Представник АТ «Оріана» Назар Михайлюк запевнив комісію: упродовж місяця гараж звільнять. Проте, це не може бути основною причиною, що гальмує переробку розсолів. На «Оріані» сумніваються, що до цього дійде справа і також кажуть: є судова заборона на відчуження майна, а працювати і переробляти розсоли ТОВ «Оріана-Еко» нічого не заважає.

Між тим, як з’ясувалося, кар’єр і хвостосховища — не лише проблема міста, але й джерело величезних доходів міського бюджету. Так, ТОВ «Оріана-Еко» має борг з оренди землі під цими об’єктами, які займають величезну площу — понад 600 га, що вже сягнув 40 млн гривень. І навіть, зважаючи на те, що кар’єр і хвостосховища становлять екологічну  загрозу і потребують величезних інвестицій, міська рада не має права надати інвестору пільги по оренді землі. Відтак склалася парадоксальна ситуація: всі зацікавлені у вирішенні екологічних проблем, однак законодавче поле не дозоляє бодай якимось чином сприяти інвестору, який, фактично, буде їх вирішувати замість держави.

Уже у жовтні на рівні області заплановано провести круглий стіл щодо вирішення екологічних проблем Калуша. Очевидно, що рішення треба буде шукати на рівні державної влади.

Нагадаємо, що 240 млн гривень — це лише першочергові заходи. Загалом на ліквідацію джерел засолення потрібно близько 1,5 млрд гривень.


29.09.2019 1132
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466