Проект "Містична Івано-Франківщна": Фортифікаційна церква Вознесіння ХІVст. в селі Чесники (ФОТО)

 

 

 

Село Чесники розташоване в горбистій місцевості недалеко від сакрального об’єкту дохристиянської доби – місця Сили -- «Чортова гора». Офіційна дата виникнення села (за першою згадкою) – 1368 рік. За іншими джерелами Чесники - село ще княжої доби.

 

Адміністративно село належало до Бережанського циркулу Рогатинського повіту. Дідичами села були суддя Микола Петриловський, шляхтичі з родин Казановських (Хшановських) і Мальчевських. Історики знаходять згадки про замок, побудований поряд з Чесниками Адамом Казановським.

 

На горі, яка ландшафтно домінує над територією села, стоїть древня церква Святого Миколая (назва, яка побутує серед мешканців Чесників – «Вознесіння»). Це давнє і шановане місце Сили з виразною позитивною (захисною) енергетикою. Навіть при першому знайомстві з пам’ятником архітектури, який тепер стоїть на цьому місці, впадає в очі, що він нагадує церкви, що будувалися у перші століття після монгольської навали ХІІІ ст. Потужні контрфорси, складені з грубого каміння підтримують масивний приземкуватий куб, стіни якого збудовані з урахуванням оборонної функції. Є джерела, які твердять, що церква в Чесниках є ще старшою - називається ХІІ - ХІІІ століття. Археологи також припускають, що християнський храм Вознесіння був побудований, як часто бувало в ті часи, на фундаметі прадавнього язичницького святилища. 

 

Церква спирається на круглу у плані платформу, обкладену камінням, яке, щонайпевніше, було основою для захисного муру. Все вказує на те, що цей храм був свідком найтемніших часів у чотирнадцятому і п’ятнадцятому століттях, коли українські села кожної миті очікували нападу кримських і нагайських кінних чамбулів.  Коли кожна церква, у разі потреби, перетворювалась на фортецю, чиї міцні стіни і благодатна енергія давали захист не лише родинам селян, але й худобі, яку ховали від татар і розбійників за оборонним периметром. Мури церкви Вознесіння були додатково обведені ровом і валом, що робило її «міцним горішком». Місцева легенда розповідає про лицаря Яна Чесновського, який з церковної дзвіниці храму Вознесіння вчасно побачив розбійницький загін татар і з допомогою селян відбив їхній напад. На честь лицаря гора, біля якої відбулася збройна сутичка, названа Яновою.

 

Є не спростовані свідчення про те, що культове призначення цього місця сягає дуже давніх часів, ще до хрещення галицької землі. Зокрема, платформа, на якій стоїть храм, нагадує вівтарні платформи, присвячені Хорсу та іншим солярним божествам дослов’янського пантеону. Люди жили в цій місцевості ще у І тисячолітті до н.е. Залишки древніх поселень вперше відкрила повінь, яку спричинила річка Гнила Липа у 1853 році.

 

Солярні мотиви присутні в оздобленні кам’яних хрестів, встановлених біля храму. Містична восьмикутна троянда (розетка, зірка) у центрі хреста може трактуватися ще й  як священний знак сонця.

 

Безперечно, що символізм квітки в центрі хреста є універсальним та дохритсиянським. Хрест тут є пересіченням матеріального світу (горизонталь хреста) з Духовною вертикаллю. Відмова від земних пристрастей і віднайдення внутрішньої гармонії дозволяє віднийти Земний Рай - Духовну вертикаль, стати на Духовний шлях.

 

Квітка (лотос) в центрі хреста – це янтра для медитації в буддистів.

 

Роза в центрі хреста є також символом ісламських містиків – суфіїв. Від суфіїв цей символ перейняли і зробили його головним в своєму вченні середньовічні європейські містики-цілителі – розенкрейцери.

 

Окрім того восьмипелюсткова квітка ще в кельтів означала своєрідний календар.

 

В кельтів рік ділився на 8 періодів, які символізували циклічний час – від Різдва і зростання до періоду мудрості, згасання і далі – Смерті-Воскресіння-Відродження.

 

А коло навкруг квітки є символом циклічного часу. (Згадаймо кельтський хрест з колом-календарем).

 

 

 Церква-фортеця Вознесіння на Яновому пагорбі (післямонгольський період, ХІV століття), с. Чесники. Деякі джерела твердять, що церква в Чесниках є ще старшою -  називається ХІІ -ХІІІ століття. Не виключено, що християнський храм Вознесіння був побудований, як часто бувало в ті часи, на фундаметі прадавнього язичницького святилища

 

 

 

 

 

 

 

Бійниці церкви-фртеці. Цікаве розміщення Хреста на півмісяці - символ Творіння Світів з первинного Жіночого начала  

 

 

 

Потужні контрфорси - для міцності споруди

 

 

 

 

 

 Восьмипелюсткова квітка в центрі хреста - містичний дохристиянський символ земного Раю та циклічного часу від Різдва і до Смерті-Воскресіння-Відродження

 

 

 

Полуустав - церковнослов'янський текст (орієнтовно ХVІІІ століття)

 

 

 

 

 

Легенда про монаха-розенкрейцера

Існує древня легенда про те, що десь в районі Чортової гори є таємне поховання члена ордену лицарів Троянди і Хреста, який прийшов на Галицькі землі в кінці сімнадцятого століття, збирав тутешні унікальні лікувальні трави й дбав про здоров’я місцевих жителів.

Можливо, він переховувався від переслідувань, можливо приїхав за запрошенням однодумців – достеменно не відомо. З цією легендою перегукується згадка про таємничого монаха, який під час епідемії нібито радив селянам їсти часник, а також готував спеціальні цілющі часникові настоянки, що буцімто і породило топонім «Чесники».

Те, що місце Сили позначено хрестами з трояндами, характерними для поховань членів ордену мандрівних лікарів, ніби підтверджує цю легенду.

 

Пошукова експедиція БГКФ "Цинамоновий Хрущ"


10.09.2011 4033 6
Коментарі (6)

Цікаво 2011.09.10, 09:42
НЕЙМОВІРНО!!! ЦЕ Є В НАС???
***** 2011.09.10, 10:23
На Галичині багато памятників забутих місцевими. В народа дирява память, лише горілку цундлять. Чортова гора - унікальне місце, там Шептицький заснував ботанічний заказник. Хто про це памятає? Холопи при владі - земля без господаря.
1 2011.09.11, 10:22
Вчора був в Києві у друзів - розказав історію про церкву і неймовірні хрести в с.Чесники -ніхто не повірив. Їдуть сюди переконатися на власні очі. Тепер думаю де їх ночувати і як годувати. А як попруть з усієї України? Буду зичити гроші у " Цинамонового Хруща".
Юрій Романюк 2011.09.12, 21:57
Дуже цікаве і дивне духовне явище на Прикарпатті. Потрібно, як мінімум продовжувати зверігати і оберігати. А ще, запросити з Києва або Львова фахівців, істориків, для вивчення і пояснення цього духовної скарбу українського раннього християнства.
ВАСИЛЬ 2011.09.20, 23:44
У Вересні 2011р був у цій церкві. Зовні виглядає чарівно, правда покриття даху за витрачені більше ніж 300 тис. гривень на реставраційні роботи, мало би бути зроблено з ґонти, а не з руберойду. А у нутрі храму ЖАХ!СТРАХІТТЯ! Розграбований вівтар(зі слів жителів села Чесники, найбільш цінні ікони та навіть старовинний замок з дверей вкрали реставратори).Декілька ікон селяни перенесли у нову церкву. Символічно, але риштовання для реставраційних робіт було встановлено у 1991р.яке й досі стоїть як символ бездуховності "нашої" 20-ти літній владі.Були тут і бувши Президенти України і великі вчені і крупні можновладці (кажуть селяни:"Гірко плакали та обурювалися")та віз і нині там.
222 2014.01.05, 02:06
А у нутрі храму ЖАХ!СТРАХІТТЯ! - Вибачайте, але ніхто не заважає селянам які так гірко плачуть та обурюються поприбирати всередині ценркви - винести все сміття і підтримувати чистоту. Знаю про що говорю, оскільки був в цій церкві і бачив що там твориться.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413