Про «необхідність ідеології»

 

Є теми, які постійно нависають над тобою, а ти їх відправляєш кудись подалі. Й не тому, що вони неприємні, а тому, що нібито не на часі. Але стається щось таке, що тебе провокує. І починаєш писати.

 

Десь в інтернеті прочитав про те, що міністерство інформполітики (Мінстець) у перебігу підготовки до 25 річниці Незалежності розіслало телеканалам пропозицію «освітити етапи створення держави» та додало до цього відповідну довідку, вироблену Українським інститутом національної пам’яті. На каналах хто посміявся, а хто й, згадавши темні часи «темників», виконав чиновницьке побажання. Ну й біс з ними всіма. Але принагідно згадалися десятки розмов про те, що, мовляв, «державі потрібна ідеологія». Навколо, аби ви знали, дуже багато людей, котрим це свербить. Котрі не можуть без ідеології.

 

З нею простіше. Особливо в часи, коли не стає суспільної довіри. Коли її просто нема. Тоді у тих головах, які впевнені в існуванні простих ефективних рішень, виникає думка про державну ідеологію. От що всіх з’єднає! При тому ті голови прагнуть не м’якого формату титульної «національної мрії», а чогось зобов’язуючого, з присмаком директив ЦК…

 

По перше, ідеологія не виникає з умоглядних бажань. Ідеологія завжди супроводжує те, що в історії називається «великим проектом». Себто супроводжує імперську або ж релігійну експансію в їх модерних (після 1914 року) варіантах. Українські еліти не мислили, не мислять й не збираються мислити в рамках «великого проекту». Різні її частини беруть участь у чужих «великих проектах» — атлантичному (більшість) або російському (меншість). Або ж культивують містечкову кланово-племінну автаркію (ще одна меншість).

 

По друге, в межах України не видно команди, яка могла би здійснити власний «великий проект». Ця відсутність багатозначна. Вона складається з чотирьох позицій: відсутності відповідних (лідерських, проривних) моделей мислення, відсутності фінансових ресурсів, відсутності суспільної солідарності та відсутності оригінальної міської культури, яка б підтримувала не етнічний, а громадсько-політичний рівень національної ідентичності.

 

По третє, ґрунтом для виникнення державної ідеології слугує зовсім не історичне минуле, як думають деякі, й не опереткове народолюбство політично-бізнесових зграй, а «технологічні пакети» модерних міфів, якими оперує соціально успішне (центрове, прогресуюче), мобільне та зґуртоване корпоративне середовище. В неофеодальній та світоглядно розпорошеній Україні таких «пакетів» не пропонується. Замість творення національної «Силіконової долини» — одне лише тупе хуторянське філософствування.

 

Тому в нас квітнуть провінційні «квазіідеологічні» конструкції, базовані або на прямому популізмі, або на безсовісній експлуатації історичної спадщини. Їхня небезпека навіть не в тому, що вони спекулятивні у гіршому розумінні цього слова. Найстрашніше те, що ці конструкції немічні, несучасні, заздалегідь програшні й не можуть на рівних конкурувати з ідеологіями «великих проектів».

 

Ці недоідеології лише скомпроментують тих, хто довірливо, або ж задля користі встане під їхні знамена. Так само, як заточена під архаїку продукція Мінстеця нині компроментує діючу владу. А ще ті недоідеології, в разі отримання державного статусу, вимагатимуть жертв. В першу чергу диктуватимуть задушливу одностайність мислення і переслідування усього, що «неправильно дихає». Ми це вже проходили.

 

Тому, до пори до часу, краще керуватися форматом громадянських обов’язків та зміцнювати свободу думки як об’єктивну перевагу над ситуацією ідеологічної однорідності. Навіть якщо більшості (котра, як відомо, завжди неправа) буде від цього некомфортно. Більшість якось перетопчеться.

 

Володимир Єшкілєв,

Репортер


Коментарі (1)

Wasyl Ryba 2016.08.26, 11:24
вкурвило: "Навіть якщо більшості (котра, як відомо, завжди неправа) буде від цього некомфортно. Більшість якось перетопчеться.". більшість -се ми русини-укр. Се ми маєм сю аморфну масу містечкової еліти -факт. А от осколки "великих проектів" на наші території втюхуют нам своє. а воно якось не лізе, бо вівці чуют що се щось картаве, їм не природне. Осколки нервуютсі, підключают мєстних бариг, а воно все одно не йде "на ура", бо «від цього некомфортно» як каже сам автор. Але не будем за всю країну, а от тут. Фактом у нас з 1990р. діє НІ Т.Шевченка «В свої хаті –своя правда і сила і воля!», тобто побудова фундаменту УССД. Війна поширила її далі на схід і в глибину владного істеблішменту. На такому етапі всі більші проекти повинні відігравати лише допоміжну роль у сі роботі. Бо яка чогось будова, як основи ще нема. В світі се називают –національно-екзистенціальна ідеологія. ЇЇ прив'язав до нашого грунту найбільший наш сучасний національний ідеолог ц.н.В.Іванишин. і раз автор далі щось шукає то він сего факту не хоче видіти. А шукати треба, бо маєм крах нашої багатовекторности, гейропейської інтеграції, монетаризму і дуже вільного ринку, віри у нам добрі плани МВФ. Народови вже надоїли сі болотні вогні. Та й великий проект у нас є. зачатки їго викладав Корчинський, якого ви донині рекламуєте. Обривки їго плану і вже реалізації я викладаю у репліках, на Фіртці зокрема. Є «Білі орли Карпат», їх брошура «Опус деу» з 2006р. –автор її помер у 2010р.. Якщо не читали, то читайте і розбивайте їго критиков, Я не нарцис – пережию. Ви ж вже сами зафрендилисі на моїм ФБ. Коротко для публіки: вступ: нема вже Атлантичного проекту, є окремі європейський і англосаксонський проекти, є китайський, халіфатский проекти та декілька спроб, зокрема амеріка латина, під дахом поки що, БРІКС. Проект – під дахом англосаксонского проекту відновити євразійську імперію під назвою Русь з столом у Києві для стримуваня розширеня Китаю на Захід. Їх проект такий вже є, але з столом у Москві. Майдан похитнув їх віру в Москву, бо під неї навіть Бацька не хоче лігати. Війна на сході, не лиш за часткові для нас річи, як упад ЄС, НАТО, ООН, богатих арабів, а й питані де буде столиці Руси, та пов'єзані з сим форми об'єднані народів у війсково-політичний блок Русь. То що ви з Головенским мене пускаєте до коментів на Фіртці, колонка НН зліва тоже мені помагає у оглядах трендів. се вже рахую формов співпраці, а мож і далі йти. Щісті, здоров'є!
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466