Про які хвороби розповість загальний аналіз крові та де його здати

Загальний (загальноклінічний) аналіз крові – найчастіше стандартне дослідження «головної рідини організму», на яке вас направить досвідчений лікар, чим би ви не захворіли. Це один з найшвидших і недорогих способів оцінки стану здоров'я, але при цьому – один з найбільш інформативних аналізів. Про що може розповісти ЗАК і де можна його здати – читайте у нашому матеріалі.

До складу людської крові входять сотні компонентів – кожен з них виконує свої функції, необхідні для нормального функціонування організму. У здорової людини ці компоненти крові знаходяться в певній рівновазі, їхні концентрації та співвідношення лежать в межах норм. Однак при хворобі рівновага порушується – для пошуку таких порушень і використовується загальноклінічний аналіз крові.

Що входить в загальний аналіз крові?


ВАЖЛИВО! Всеукраїнська мережа лабораторій «МедЛаб», де можна здати ЗАК і сотні інших аналізів, попереджає:

Отже, що входить в ОАК? Він спрямований на дослідження клітин крові трьох типів:

  • лейкоцити;
  • еритроцити;
  • тромбоцити.

Лейкоцити


Кожна група клітин виконує свої функції. Наприклад, лейкоцити поділяються на п'ять підвидів (таке дослідження входить в розгорнутий аналіз крові та називається лейкоцитарною формулою):

  • нейтрофіли (40–60% усіх лейкоцитів) – клітини, які першими «приймають вогонь на себе», якщо в організмі з'являються патогенні бактерії: нейтрофіли обволікають їх і виводять з крові;
  • лімфоцити (20–40% лейкоцитів) – вони відповідають за розпізнавання патогенної бактерії або вірусу, його знищення та виробку антитіл до інфекції;
  • моноцити (2–8%) – клітини вродженого імунітету, які «подорожують» з крові в тканини. У тканинах організму моноцити перетворюються в макрофаги – клітини, які поглинають патогенні мікроорганізми та мертві клітини. Моноцит, що поглинув шкідливого мікроба, «демонструє» його ознаки (антигени) клітинам імунної системи – так «навчається» і підвищується імунітет;
  • еозинофіли (1–4%) – лейкоцити цього виду в першу чергу борються з паразитарними інфекціями, тому, наприклад, при глистових інвазіях еозинофіли зазвичай підвищені;
  • базофіли (0,5–1%) - ці лейкоцити беруть участь у розвитку алергічних реакцій, а тому рівень базофілів підвищується при алергіях.

Еритроцити

Це червоні клітини крові. Вони транспортують кисень по організму та виводять з нього вуглекислий газ. У розгорнутому загальному аналізі крові кількість та якість еритроцитів досліджуються за такими показниками:

  • число еритроцитів – загальна кількість червоних кров'яних тілець у лабораторному зразку біоматеріалу;
  • гемоглобін – білок, який міститься в еритроцитах і переносить кисень;
  • гематокрит – відсоток еритроцитів в загальному обсязі крові.

Також в розгорнутому ЗАК є і додаткові показники – середній обсяг еритроцита, середній вміст і середня концентрація в ньому гемоглобіну, ширина розподілу еритроцитів.

Крім того, досліджується і ще один важливий параметр – ШОЕ, швидкість осідання еритроцитів. Що це таке? Червоні клітини крові важать більше, ніж плазма (рідка «основа» крові). Відповідно, в крові, яка знаходиться у вертикальній пробірці, еритроцити поступово опускаються вниз – осідають. При цьому в крові, взятої зі здорового організму, еритроцити осідають окремо, але якщо в організмі йде запальний процес – деякі еритроцити злипаються один з одним. Це збільшує їх вагу, в результаті чого вони починають осідати швидше – таким чином збільшується і швидкість їх осідання (ШОЕ).

Тромбоцити


Завдяки цим клітинам кров має властивість згортатися. Наприклад, якщо ви порізалися, то в порізі кров згортається – утворюється тромб, кров'яний згусток. Це організм ставить «заглушку», щоб уникнути крововтрати.

Якщо тромбоцитів в крові мало – збільшується ризик кровотеч, а якщо багато – ризик тромбозів. У загальному аналізі крові оцінюється число тромбоцитів – їх загальна кількість у лабораторному зразку.

На що можуть вказувати зміни в ЗАК


Відразу відзначимо, що будь-які відхилення показників ЗАК від норми зовсім не обов'язково пов'язані з наявністю страшних захворювань. Але в деяких випадках зміни цих показників можуть розшифровуватися так:

Лейкоцити


Підвищені вони можуть бути при боротьбі організму із запальним процесом або інфекцією, деяких захворюваннях кісткового мозку, збої функції імунної системи, а також при прийомі деяких лікарських препаратів.

Щоб зробити якісь додаткові висновки, можна подивитись на лейкоцитарну формулу в розгорнутому ЗАК. Так, надлишок нейтрофілів і лімфоцитів може вказувати на вірусну або бактеріальну інфекцію. Підвищені еозинофіли – на зараження паразитами. Підвищені базофіли – на алергію.

Знижені лейкоцити – сигнал про «пригноблений» імунітет. У цьому стані імунна система може перебувати при дефіциті вітамінів, аутоімунних захворюваннях, порушеннях функції кісткового мозку, а також при деяких важких інфекціях (туберкульоз, ВІЛ тощо).

Еритроцити та гемоглобін


Підвищення цих показників може трапитися при пухлинах, зневодненні організму, деяких хворобах легких.

Зниження еритроцитів і гемоглобіну нерідко є ознакою анемії, а сама ця анемія – ознакою дефіциту однієї або декількох речовин: заліза, фолієвої кислоти або вітаміну В12. Крім того, концентрація еритроцитів і гемоглобіну може знижуватися під час кровотеч, хронічних запалень, ушкоджень кісткового мозку та ін.

Тромбоцити


Підвищення тромбоцитів може вказувати на анемію, внутрішню кровотечу, аутоімунні захворювання, а іноді і на онкологічний процес. Також концентрація тромбоцитів збільшується після травм, хірургічних втручань тощо.

Зниження тромбоцитів характерно для деяких вірусних інфекцій, включаючи мононуклеоз, кір, гепатити. Крім того, низький рівень тромбоцитів зустрічається при цирозі, а ще – при тривалому прийомі деяких лікарських препаратів (в тому числі парацетамолу).

У будь-якому випадку, якщо деякі показники загального аналізу крові виходять за межі норми – не панікуйте! Відхилення зовсім не означають наявності серйозного захворювання, а лише «натякають» на необхідність додаткових обстежень, які призначить лікар.

Здавайте загальний аналіз крові мінімум раз на рік (а краще – двічі на рік). Це дозволить відстежувати навіть мінімальні зміни у формулі крові, щоб «зловити» будь-яку серйозну хворобу на ранній стадії. ЗАК – це швидко, недорого та інформативно, тому, будь ласка, стежте за своїм здоров'ям і не відпускайте ситуацію на самоплив. Будьте здорові!


02.12.2020 1575
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455