Принади Азії очима іванофранківця (фото)

 

Орест Білоус: “Донедавна жінки племені Дані в Індонезії жили в хатах разом зі свиньми”

 

Кілька років тому Орест Білоус покинув Україну та рідний Франківськ, не повернувшись із чергової подорожі. За його плечима 47 країн. Зараз він мешкає трохи у Лондоні, а трохи в Малайзії, започатковує свій туристичний бізнес. При цьому не полишає хобі — час від часу водить групи до Індонезії, Малайзії, Філіппін, Папуа-Нової Гвінеї та Сингапуру і пише туристичні гіди.

 

- Як ти опинився у Малайзії?

Навіть не знаю, як відповідати, це одна з моїх 47-ми країн, - їхав і приїхав. Які проблеми зараз опинитись будь-де в світі? Квитки купуються за 3 хвилини, більше 17 годин перельотів навіть не існує.

- Чим Джорджтаун кращий за Франик, а Малайзія за Україну?

Всім. Якби ти приїхала, ти б побачила. Це як порівнювати Росію і США, ну чи там Бангладеш і Польщу. Не можна порівнювати. В усіх рейтингах щодо рівня корупції, легкості сплати податків, верховенства права тощо Україна пасе задніх, а Малайзія там всюди зверху. Це вже шість причин: низький рівень корупції, легкість роботи і ведення бізнесу, елементарна податкова система, постійний розвиток країни (а не деградація, як в Україні), плюс надзвичайно смачна і здорова їжа, привітні, веселі і щирі люди, чудовий клімат і природа, а також присутність ринкової економіки, добра медицина, верховенство права — одним словом, усе! До того ж, я живу частково в Куала-Лумпурі, а ще частково в Лондоні, хоча останній рік там рідше.

- Цікаво, чому тебе привабила саме Азія? Адже ти міг обрати будь-яке європейське супермісто.

А що таке суперміста? Ти бачила фотографії Куала-Лумпуру, Гонконгу, Сингапуру чи Сеулу? Покажи мені хоч одне місто в Європі, яке так виглядає. Ну, і коли дуже хочеться, в Європу можна злітати. До речі, малайці - це європейці. У них поведінка центральноєвропейців, і звідси все випливає. Вони зробили круту країну.

- То у Малайзії легше починати бізнес, ніж в Україні?

Донедавна я писав англомовні туристичні гіди, так, розважався, підпрацьовуючи тревел-журналістом, але набридло, і я зараз зайнявся тут трохи іншим. Я тільки почав невеликий бізнес на Пенангу (штат в Малайзії, у якому розташоване місто Джорджтаун). В Україні працює декілька фірм, які працюють власне без мене, але скоро ми їх звідти виведемо сюди, бо там складно, тут просто. Та й гривня падає. А що може подобатись в бізнесі в Україні? Одна з найгірших у світі податкових систем, суцільна корупція, купа додаткових ускладнень, і так далі? Всі ж знають, як в нас робиться бізнес, але багато хто чомусь думає, що так нормально. А насправді це не так, світ Україну давно вже обігнав. Взагалі, в Україні одні з найгірших умов проживання серед країн Європи і Азії, і це не перебільшення.

 

- Розкажи про свою роботу тревел-журналістом.

Робота тревел-журналіста - це коли ти подорожуєш, тобі це все оплачують, і ти отримуєш ще й зарплату, яка не особливо велика, але тобі в цей момент багато, власне, і не треба. Якщо людям подобаються подорожі, то це, в принципі, непогана робота на деякий час. Спочатку це було хобі, а потім стало роботою, яка була одночасно і моїм хобі.

- Туристи, які повертаються з Азії, кажуть, що важко звикнути до тамтешньої їжі.

Наші туристи їздять дуже неправильно. Я в туризмі працюю дуже багато років, і росіяни й українці переважно "паляться" під час подорожей, живуть у дорогих готелях, харчуються в дорогих кафе європейською їжею в Азії і труяться, як таргани, від неї.

Всі європейці (норвежці, швейцарці, англійці й інші) живуть в середньому класі або дешевих гестхаусах і харчуються місцевою їжею, такою ж, яку їдять місцеві. В Україні я харчувався по кафе 2-3 рази на тиждень. Кожних два тижні їв таблетки від шлунку. В Азії за два роки  харчування тричі на день їжею з кафе і стрітфуду зі мною не траплялось абсолютно нічого. А щодо смаку, Малайзія, Гонконг, Пекін, Корея, Сингапур вважаються місцями найсмачнішої їжі у світі. Українська їжа навіть на тлі європейської "нудна" і однотонна. Скажімо, 20 хвилин тому я пообідав Char Kuey Teow (смажені макарони з овочами та креветками) — це робиться за 5 хвилин на вулиці і коштує 12 гривень. Таких страв тут є видів із 300, від індійських, китайських до малайських і європейських.

- Твоє фото, де ви з аборигеном маєте ковпачки на інтимних місцях, зірвало Інтернет. Що це за плем'я таке?

Ковпачки називаються "котека", це елемент одягу племені Дані, які живуть у Папуа (регіон Індонезії). В Папуа є два основних племені – Дані і Коровай. Дані доступні для знайомства після більш-менш нескладної триденної подорожі від найближчого великого міста.

 

Дані, крім нещодавно нав’язаної індонезійської, спілкуються власною мовою, в якій є купа цікавих особливостей. Наприклад, в лексиконі відсутні букви “s”, “c” i “v”, а також немає латеральних приголосних в кінці слів. Тому ім’я Орест по-їхньому звучатиме як “Орет”, а що гірше, Vasyl – як “Кабо”.

Деякі з Дані до цих пір носять національний одяг, котека — це якраз один із елементів.  Більшість Дані вже перейшли на сучасний одяг. Для того, щоб побачити оригінальні котеки, зазвичай треба пройтись один-два дні по горах до більш віддалених місць.

 

- У цього племені, мабуть, збереглися якісь цікаві обряди.

Дані дотримуються багатьох особливих звичаїв і обрядів, навіть таких, які офіційно заборонені. На одній з моїх фото в жінки ви не знайдете більшості фаланг на пальцях руки, які, згідно з правилами, вона відрізала, коли помирав старший родич.

Донедавна основною валютою Дані були мушлі, але після місіонаризації і вторгнення Індонезії їх перевели на рупії. Більшість населення досі живе в горах далеко від міст, але щоранку вони приходять в місто, щоб поміняти продукти на рупії. Торгівля проходить на міських ринках, які запаскуджені вже містечковими Дані. Уряд Індонезії намагається не дозволити папуанцям розбагатіти. Міста бідні і неохайні, яванські індонезійці, окрім рупій і мови, принесли також уміння запаскуджувати все навколо.

На відміну від особливо акуратних поселень в горах, облаштованих племінними Дані.  Там усюди краса і чистота. Кругові традиційні будинки використовуються для житла і готування їжі. В таких самих менших хатках поруч живуть свині.

Свині є одним з основних засобів для існування Дані. Років п’ятдесят тому, до приходу місіонерів, свині жили в будинках з жінками, а чоловіки – в чоловічих хатах. Жити з дружиною було заборонено. Чоловіки навідували жінок лише зранку та ввечері, щоб поїсти і поробити дітей. “Wam ore abet aret o”, - ще донедавна популярний вислів серед Дані, каже, що “жінка таки є другою половиною свині”.

 

Добра свиня може коштувати 8 мільйонів рупій (850 доларів), що на місцеві гроші є неймовірною сумою і вистачає для забезпечення життєдіяльності одного села на 2-3 місяці.

А “забезпечення” їм потрібне. В середньостатистичному селі на відстані 2-3 днів пішки від міста немає не те що ліків, там рідко коли їдять рис. Діти через погане й одноманітне харчування (солодка картопля, капуста і все!) багато хворіють і ходять з розпухлими животами.

Ходити, між іншим, їм доводиться багато. Найближчі поселення розташовані на відстані 1-2 дні пішки, найдальші – кілька тижнів. Жінки досі носять сумки, що одягаються на голову, в яких транспортується все – від солодкої картоплі до дітей. Між іншим, дуже раціональний підхід, і, як на мене, зручніше і гарніше за будь-яких Гуччі.

 

 

Розмовляла Наталка ГОЛОМІДОВА, ГК


30.01.2013 1267 2
Коментарі (2)

Оксана 2013.02.04, 09:32
А де можна подивитися те саме фото, яке зірвало інтернет?
ff 2013.02.12, 13:31
ну заливає чувак -"в Україні я харчувався по кафе 2-3 рази на тиждень. Кожних два тижні їв таблетки від шлунку. В Азії за два роки харчування тричі на день їжею з кафе і стрітфуду зі мною не траплялось абсолютно нічого". Я, звичайно, не знаю, друже в яких "кафе" ти харчувався в Україні, так шо в тебе постійно шлунок був не на місці, проте я знаю точно - якшо в якомусь стрітфуді десь у Паттайї закинутись місцевих страв присмачених місцевими ж приправами, то вашому шлунку вже ніякі таблетки не дпопможуть.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3406
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415