Упродовж своєї багаторічної боротьби ОУН – УПА мали добре структуровані спецслужби. Це була сукупність секретних органів, які здійснювали розвідувально-диверсійне, контррозвідувальне та військово-поліцейське забезпечення бойової діяльності.
Існувало також особливе карне судочинство, йдеться у сюжеті ТРК "Вежа", пише Фіртка.
Каральні функції, як і захист визвольного руху від проникнення ворожої агентури, як правило, здійснювала Служба безпеки. Про це свідчать протоколи допитів СБ і їх комунікати. Це – своєрідні обвинувальні акти та спеціальні застереження для підпілля. Такі документи нині стали надбанням історичних архівів та музейних фондів.
Один із “комунікатів” свідчить про відлучення від національно-визвольного руху чільного провідника ОУН на теренах Волині та Полісся Степана Янишевського -“Далекого”. СБ звинуватила його в розкольницькій діяльності. “Далекий” створив альтернативне антирадянське підпілля. І, по суті, протидіяв комуністичному режиму самостійно.
Після втечі із катівні МДБ свої “комунікати” видали сотник УПА Петро Мельник - “Хмара” та станіславівський провідник ОУН Дмитро Найдич – “Шварно”. Вони поінформували підпілля про обставини свого арешту. І попередили про існування в ОУН аґентурної мережі та пов’язану з цим небезпеку. Це дало змогу розконспірувати низку спецбоївок радянської держбезпеки. Їх спеціально створювали для провокацій серед цивільного населення та фізичного знищення українських повстанців.
Читайте також:
Історія УПА: як повстанці відзначали релігійні свята (ВІДЕО)