Прикарпатцям на замітку: як уберегтися від кишкових інфекцій влітку

Щорічно в літній період відмічається сезонний підйом захворюваності гострими кишковими інфекціями. Саме в цей період створюються сприятливі умови для життєдіяльності мікроорганізмів, активізації шляхів і факторів передачі інфекції.

Збудники кишкових інфекцій мають високу стійкість у зовнішньому середовищі. Всі вони добре розмножуються в харчових продуктах. Протягом одного-двох тижнів можуть зберігати життєдіяльність на сирих овочах і фруктах.

Але найбільш небезпечними в плані інфікування є молоко і молочні продукти, яйця, які служать живильним середовищем для бактерій. При недотриманні правил товарного сусідства, можливе мікробне обсіменіння кулінарних і готових до вживання продуктів.

Потрапивши у людський організм, кишкова інфекція утримує нас  в постійній близькості до вбиральні, на відвідування якої доводиться приділяти більшу частину часу. В особливо важких випадках – курс лікування в інфекційній лікарні, можливий і летальний результат.

До кишкових інфекцій відноситься значна група захворювань, кожне з яких заразне, і всі вони, в першу чергу завдають травному тракту. Збудник інфекцій викликає зараження, проникаючи організм через рот – разом із зараженими продуктами харчування і водою. Існує понад 30 видів кишкових інфекцій.

 Поширення мікробів у зовнішнє середовище від хворих людей чи носіїв інфекції відбувається разом з блювотними масами, випорожненнями, і в деяких випадках сечею.

Симптоми кишкової інфекції є наслідком активності як хвороботворних мікробів, так і вироблених ними токсинами.

Форма перебігу кишкових інфекцій може бути різна: гострий гастрит (у супроводі блювоти і больовими відчуттями в епігастрі), ентерит ( з проносом ), гастроентерит ( з проносом і блювотою), коліт ( з порушенням стільця і кров'ю в калових масах), ентероколіт ( повне ураження кишківника).

Серед усіх наслідків кишкових інфекцій, найбільшої шкоди людському організму завдає зневоднення, викликане проносом або блювотою.

Розвиток кишкових інфекційних захворювань так як інших хвороб інфекційного характеру, відбувається раптово.

Для запобігання захворюванню необхідно знати і дотримуватись елементарних правил:

  • НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках, або з рук приватних осіб.
  • НЕ вживати харчових продуктів та напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості.
  • НЕ вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
  • НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (рік, озер, підземних джерел, тощо). Для пиття і приготування їжі використовувати воду питну фасовану, або з централізованих джерел водопостачання.
  • При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм, тощо), для пиття та приготування їжі мати із собою запас питної води, для миття посуду і рук використовувати тільки профільтровану та кип’ячену воду.
  • При купівлі харчових продуктів та напоїв необхідно обов’язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки відповідно до зазначених на упаковці способу і терміну.
  • При купівлі будь-якого харчового продукту у торгівельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
  • Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітям – промити окропом.
  • У подорож не брати продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські та інші вироби, що потребують охолодження при зберіганні).
  • На відпочинку без організованого харчування не готувати багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати, тощо), а також продукти про запас. Приготовані страви бажано спожити одразу, а у випадку їх повторного споживання, піддати повторній термічній обробці. Зберігання страв без холоду не повинно перевищувати двох годин.
  • При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж, тощо) уникати контакту продуктів з грунтом та піском.
  • Перед приготуванням та вживанням їжі обов’язково мити руки з милом.
  • Обов’язково мити руки після відвідування туалету.
  • При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити їх з правилами харчування та дотримання особистої гігієни. Необхідно ретельно слідкувати щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та продукти невизначеного походження.
  • Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими пляжами.
  • У випадку виявлення перших ознак кишкового розладу терміново звернутися до найближчої лікувальної установи. Не займайтесь самолікуванням! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від колективу. При тяжкому стані хворого негайно викликати швидку допомогу.


09.07.2018 1523
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3641
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3368
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415