Впродовж 13-15 липня за дорученням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на Івано-Франківщині здійснювався моніторинг додержання прав громадян на відшкодування шкоди, завданої надзвичайною ситуацією.
Моніторингова група у складі представника Уповноваженого в західних областях Світлани Семчишин відвідала населені пункти Тлумацького, Коломийського, Верховинського та Галицького районів, які найбільш постраждали від стихії, проведено зустрічі з їх мешканцями та представниками місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, пише Фіртка.
Вивчено стан ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та виплати матеріальної допомоги у селищі Обертин Тлумацького району, селах Корнич та Тростянка Коломийського району.
Під час моніторингу виявлено, що на місцях існує низка проблемних питань, які потребують невідкладного реагування з боку центральних та регіональних органів влади.
Зокрема, на законодавчому рівні не визначено механізму використання коштів, виділених Івано-Франківській області розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.07.2020 № 811-р з резервного фонду Державного бюджету України для виплати матеріальної грошової допомоги постраждалому від стихії населенню.
Відсутні чіткі критерії щодо віднесення до відповідної категорії пошкоджених стихією житлових приміщень, що дає підґрунтя для зловживань з боку утворених комісій, які здійснюють обстеження постраждалих домогосподарств.
Методичні рекомендації щодо використання коштів державного бюджету для виплати матеріальної грошової допомоги населенню, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року, якими керувалися комісії під час обстежень, ніким не затверджені.
У більшості відвіданих населених пунктах комісії не ознайомлюють з результатом обстежень представників домогосподарств (в актах відсутні підписи обстежуваних), не залишають другого примірника акта власникам пошкоджених житлових приміщень; залишається не відновлено газопостачання (у зв’язку з пошкодженням газопроводу) до 1807 абонентів в 16 населених пунктах, при цьому, громадянам продовжують надходити повідомлення про оплату за транспортування газу.
Практично відсутня інформація щодо порядку виплати матеріальної допомоги, громадяни не знають куди звертатися у разі порушення їх права на виплату матеріальної допомоги, об’єктивності обстеження домогосподарств, отримання відповідних роз’яснень щодо оформлення права власності на житлові приміщення, страхування житла тощо.
В області створено Координаційний центр з питань надання гуманітарної допомоги постраждалим внаслідок стихії в області 22-23 червня 2020 року, при цьому, затверджено тільки склад даного колегіального органу і не визначено ні його завдань, ні функцій.