Породіллі з Прикарпаття звернулися до журналістів. Жінки кажуть, що зараз органи місцевого самоврядування та обласна адміністрація порушують їхні права, забороняючи партнерські пологи.
Про це інформує Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.
Катерина Яцюк чекає на другу дитину і готується до партнерських пологів. Сподівається, що через півтора місяця її чоловік зможе бути присутнім в пологовому будинку.
Зараз Катерина уже почала збирати довідки:
"Ми були на партнерських пологах разом з чоловіком. Це неоціненний досвід, це неоціненна підтримка. І розуміючи, що зараз я можу цієї підтримки не одержати, - це боляче. Якщо ти маєш цей тест, ти маєш право бути присутнім на пологах і дві години після пологів або чотири години, якщо це кесарів розтин. Чому не дозволяють довше – для мене є загадкою, якщо ти приніс уже всі довідки, якщо є уже підтверджено, що ти не становиш небезпеки для породілі і для медперсоналу".
Галина Артиш за освітою - лікарка-гінеколог. Її сина звати Тимофієм. Народжувала його в обласному перинатальному центрі на початку карантину, у квітні. Тоді партнерські пологи не дозволяли. Каже, шкодує, що її чоловік не бачив Тимофія одразу після народження.
Згодом Галина Артиш у Viber створила групу для породіль, які хочуть народжувати у партнерських пологах:
"Я от почала писати дівчатам, просто в сторіс кидати: от Львів відновив, а як би ви. І якось так сталося, що в той період було багато вагітних. І такі вже от вагітні були, що чекали на появу малюка, і вони підтримали мене. Ми створили групу у Viber і почали іти шляхом Львова. Тобто, почали писати запити. Жінки почали писати заяви на дозвіл на партнерські пологи. Відповідно, нам через деякий час приходили відповіді – зовсім не те, що ми запитували".
Від початку карантину партнерські пологи на Прикарпатті не практикували, каже заступник директора департаменту охорони здоров’я ОДА Володимир Дзьомбак. Наразі партнерські пологи дозволені тільки у жовтій та помаранчевій зонах з дозволу органів місцевого самоврядування і керівників медичних закладів.
"Зараз є, якщо некритична, то просто складна ситуація з місцями зараження. Є державні вимоги стосовно того, що в червоних і помаранчевих зонах взагалі заборонена планова госпіталізація. Будь-які моменти для того, щоб уберегти тих, хто є у лікарнях, щоб не захворіли. Франківськ зараз у червоній зоні: госпіталізація зараз збільшується, заповненість ліжок велика. І яким чином зараз це зробити?", - міркує Володимир Дзьомбак.
Адвокат Олександр Якубовський каже, що в теперішній ситуації є конфлікт зобов’язань – права на життя та права на повагу до приватного сімейного життя.
Він вважає:
"Стаття 15 конвенції говорить про те, що під час війни або іншої суспільної небезпеки, яка загрожує життю нації, є допустимий певний механізм, при якому можуть бути обмежені права. Однак, не всі. Зокрема, не може бути обмежене право на життя. А право на повагу до приватного сімейного життя може бути обмежено. Однак, таке обмеження повинно відбуватися в певній послідовності".
Як розповів Олександр Якубовський, тільки суд може остаточно вирішити, чи департамент охорони здоров’я перевищив свої обов’язки, заборонивши партнерські пологи.
Читайте також:
Понад пів тисячі: на Прикарпатті рекордна кількість нових випадків COVID-19
У франківський пологовий із COVID-19 госпіталізуватимуть лише жінок