Менше вироблятимуть товарів і надаватимуть послуг, а також погіршиться розвиток компаній - так прогнозують прикарпатські керівники роботу своїх підприємств у наступні 12 місяців.
Про це свідчить опитування в ІI кварталі 2020 року Національного банку України. До слова, воно проводилося у період пом’якшення карантинних обмежень, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.
Також керівники прогнозують зростання цін і значне знецінення гривні.
Зокрема, впродовж року директори прикарпатських компаній передбачають стрімке падіння обсягів виробництва товарів та послуг в Україні – мінус 62,5%, натомість у першому кварталі було 0,0%. Це найпесимістичніші оцінки серед регіонів. В цілому в Україні – мінус 34,1%.
Половина опитаних очільників підприємств очікують інфляцію до 7,5%, у цілому по Україні – 54,9%. Головним чинником інфляції респонденти називають курс гривні до іноземних валют.
Високий рівень девальвації національної валюти - знецінення гривні відносно долара США - очікують 81,3% респондентів (у попередньому кварталі – 80,0%), по Україні – 68,2%.
На 18, 7% у порівнянні з І кварталом - 25,0% збільшилися негативні прогнози очільників компаній на Прикарпатті щодо фінансово-економічного стану своїх підприємств.
Також впродовж наступних 12 місяців передбачають зменшення загальних обсягів реалізації виробленої продукції – мінус 26,7%. Натомість в І кварталі 2020 року було 12,5%.
Змінився прогноз і щодо скорочення інвестиційних видатків як на виконання будівельних робіт, так і на машини, обладнання та інвентар, і зменшення кількості працівників на своїх підприємствах на мінус 25,0% з 18,8%.
За оцінками 62,5% респондентів, на подорожчання товарів/послуг власного виробництва найбільше впливатиме вартість трудових ресурсів. Значно посилився вплив попиту на продукцію, цін на світових ринках та конкуренції з боку вітчизняних виробників; прискорення зростання витрат на одиницю продукції: баланс відповідей 62,5% (у I кварталі 2020 року – 43,8%).
На відміну від І кварталу, в якому керівники підприємств передбачали витрати на зростання оплати праці одного найманого працівника - 68,8%, в ІІ кварталі знизилися - 31,3%.
Головними чинниками, що обмежують спроможність підприємств нарощувати виробництво, опитувані називають недостатній попит і нестабільну політичну ситуацію.