Прикарпатські науковці розробляють систему безпеки в нафтогазовій галузі

З 1 травня прикарпатські науковці почали реалізовувати проєкт "Підвищення рівня екологічної безпеки процесів видобування та транспортування енергетичних вуглеводнів".

Про це Суспільному Карпати повідомив керівник проєкту, професор кафедри технологій захисту навколишнього середовища Івано-Франківського національного університету нафти і газу Любомир Побережний, пише Фіртка.

Основний результат проєкту – захист довкілля і розроблення технологій моніторингу ліквідованих або законсервованих нафтових свердловин на Прикарпатті і в інших регіонах.

"Ми складаємо карти потенційних впливів на території від можливих викидів на ліквідованих або законсервованих нафтових свердловинах у різних регіонах, – розповідає Любомир Побережний. – Зараз працюємо над даними, які надали представники Східної України. Хочемо охопити Харківську область, бо там є потужний нафтогазовий ресурс".

Застосувавши можливості геодезичного квадрокоптера, науковці зможуть вивчити рельєф та попередити зміни і потенційну небезпеку, говорить керівник проєкту.

"Через програмне забезпечення він одразу малює рельєф, тобто виходить 3D картинка. Ми могли б провести моніторинг у межах природоохоронних територій, а це, переважно, гірська місцевість. На схилах завжди є природні зсуви, рельєф трохи змінюється. Ми могли б порівняти, що було до осінніх опадів, бо тоді є сильні водно-грязьові потоки, що після весняних. Рельєф змінюється", – сказав Любомир Побережний.

Законсервовані чи ліквідовані свердловини є потенційно небезпечними, бо у 70-х роках, коли їх консервували, були інші стандарти. Проте зараз вони змінилися. Розвинулися технології модифікованих бетонів, є кращі і надійніші технології глушіння свердловин. У світі це виправляють завдяки енергонезалежним постам.

"Ми розробили сигналізацію геодинамічної небезпеки. Наприклад, поблизу нафтогазових об’єктів стається зсув. Тоді наш пост подає СМС про те, що є зсув, і, відповідно, у нас є п'ять рівнів градації. Відповідно до того, яка швидкість зсуву, вона перераховується в небезпеку і подається СМС: перший – низький рівень, п’ятий – високий". Тоді терміново повинна виїхати аварійна бригада і перевірити, чи зсув щось не пошкодив", – розповідає керівник проєкту.

Щодо повторної консервації, то, як зауважують фахівці, є небезпека, коли розкривають свердловину. Любомир Побережний пояснює, що за час консервації міг нагромадитися тиск, тому може бути викид. Зараз найбільш обґрунтованим і дешевим способом попередження є моніторинг і спостереження за процесом.

Окрім того, науковці розробили методику індикації забруднення ґрунтів нафтопродуктами за зміною кольору і формою листків дерев.

"Це означає, що можна не тільки розкопувати ґрунт і брати проби на різних глибинах, – каже Любомир Побережний. – Люди можуть побачити, що листя дерев жовтіє або форма стає неприродною. Опитавши людей, за індикацією дерев ми можемо скласти схему, де є пошкоджені дерева, а тоді вже брати ґрунтові проби і визначати причину пошкоджень".

Також науковці проводять аналіз можливого радіуса обстрілу різними типами снарядів у зоні бойових дій на Сході України.

"Через обмеження в доступі до території бойових дій, прямі дослідження є дуже обмежені, – говорить Любомир Побережний. – Знаючи глибину залягання трубопроводу, у наших військових колег є дані про глибину ураження від різного типу боєприпасів, і, зіставивши глибину закладання трубопроводу і бойовим ураженням боєприпасів, ми можемо спрогнозувати, чи є ризик важких аварій".

Поки що на реальному газопроводі фахівці випробовували методику поглиблення газопроводу без зупинки перекачування газу на підприємствах "Прикарпаттрансгазу". Усі показники, які запланували науковці, підтверджені.

"Плануємо восени клопотати перед військово-цивільною адміністрацією про заглиблення ділянок трубопроводу, які найбільше страждають при обстрілах з окупованої території. Даних про те, які ділянки є найбільш постраждалими, ми ще не маємо. Це заплановано на червень-липень цього року", – додав Любомир Побережний.

Сума проєкту "Підвищення рівня екологічної безпеки процесів видобування та транспортування енергетичних вуглеводнів», який виграв грант від Національного фонду досліджень України, становить майже чотири мільйони гривень для виконання наукових досліджень.


Читайте також:

На Прикарпатті податківці виявили нелегальну заправку (ФОТО)

У пошуках нелегалів: всі АЗС в Україні пройдуть перевірку

Розкрали нафту на два мільйони гривень: на Прикарпатті затримали злочинне угруповання (ФОТО)


10.05.2021 949
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3496
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

965
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3939 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471