
Прикарпатська мисткиня Параска Плитка-Горицвіт увійшла до збірника "Світова історія фотографок", виданого французьким видавництвом Editions Textuel.
Окрім неї, до переліку мисткинь, які зробити значний внесок у розвиток фотоіндустрії світу, увійшли українки Софія Яблонська-Уден, Ірина Пап і Рита Островська, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Статті про українок написали письменниця Оксана Забужко, засновниця Odesa Photo Days Festival Катерина Радченко, кураторка і арткритикиня Катерина Філюк, а також журналістка і президентка українсько-французької культурної асоціації Amuse A Muse Наталія Гузенко-Будье.

Параска Плитка-Горицвіт більшу частину свого життя прожила у селі Киворівня Верховинського району, що на Прикарпатті. Фотомистецтвом займалася майже 30 років.

"Це історія про знайдений фотоархів. Я випадково потрапив у Криворівню і в хату Параски Плитки-Горицвіт. Я навіть не знав, хто вона така. Я роздивився все, випадково побачив альбом з фотографіями. Їх було багато, і вони були дуже маленького розміру. Я зрозумів, якщо вона фотографувала у селі, друкувала такі маленькі фото, отже дуже економила. Я не знав, що вона була бідною. Вона фотографувала і друкувала маленьку частину з усього. Мені було цікаво подивитися, що там ще є, скільки плівок. Тому почав ще шукати".


"Вона фіксувала хронологію місцевості та села. Параска була документалістом села. Але це щось ближче до художньої фотографії, бо у фотоархіві були дуже цікаві постановки", - розповідає Максим Руденко.

Митець вважає її дуже модерною людиною:
"Це можна побачити по тому, як вона одягалася. У фотоархіві є десь 400 селфі. Вона сама себе фотографувала. Дуже цікаво те, що на багатьох фотографіях вона не у гуцульському одязі, а в урбаністичному. Вона іноді робила цікаві зачіски і нагадувала жінку із Австро-Угорщини, а не з Карпат. Вона бачила себе по-іншому, не звичайною жителькою села".
Читайте також: