Прикарпатці повірили Президенту

 

/data/blog/62546/05402fb9924d576b5a641b7c0deb8cbc.jpg

 

Чотири із семи мажоритарників від Івано-Франківщини проходять у парламент під брендом партії "Блок Петра Порошенка".

В Україні пройшли позачергові парламентські вибори. На семи Прикарпатських округах участь у виборах взяли майже 100 кандидатів. І тільки на трьох із семи округів перемогу здобули чинні народні депутати. На решті округів виграли нові або призабуті старі.

Позаду невиправдані відсотки соцопитувань напередодні, багатообіцяючі гасла, безрезультатна риторика. Чи в багатьох прикарпатців є надія на те, що щось зміниться? Навряд чи. Принаймні зараз виглядає, що вибори принесли більше невизначеності, ніж конкретики.

Суперники із однієї фракції


В Івано-Франківську передвиборчі перегони фактично звелися до змагання між чинним нардепом, екс-керівником ТЦ "Буковель" Олександром Шевченком та депутатом обласної ради, керівником КП ЄРЦ, пораненим "айдарівцем" Петром Шкутяком. Хто забув, то нагадаємо, що ще чотири року тому вони обидва прийшли до облради під прапором "Нашої України", разом працювали в одній фракції і навіть сиділи поруч під час сесійних засідань.

Але минув час, і в обох з’явилися амбіції рухатися далі. І вони стали не колегами, а конкурентами. Вибори показували, що сили були не зовсім рівні. Шкутяку бракувало часу, грошей і бренду. Якраз того, чого у Шевченка було вдосталь. На окрузі він працює два з половиною роки (і вже п’ять місяців внаслідок довиборів є народним депутатом), грошей має достатньо і навіть про бренд подбав завчасно – цього разу балотувався від "Блоку Петра Порошенка".

Молодому політику Петрові Шкутяку не допомогло навіть те, що на його користь знялися кандидат від "Свободи" Андрій Грималюк та кандидат від Радикальної партії Олега Ляшка Сергій Палійчук. Його підтримали десятки відомих громадських діячів, письменників, музикантів тощо. За два місяці кампанії Шкутяк набрав 34% голосів виборців (наголосимо, що саме з таким результатом у травні цього року Шевченко виграв вибори), однак здобув тільки друге місце. Першим знову став Шевченко, набравши понад 40%.

Зауважимо, що особливо гарячим у передвиборчому Франківську був минулий тиждень, коли кандидати залучили до своєї підтримки національні канали. Канал "1+1" (належить Ігорю Коломойському) у семихвилинному сюжеті натякнув на те, що Петро Шкутяк – проект Кремля. Ймовірно, так штаб Шевченка застрахувався, дізнавшись, що Шкутяк поїхав до столиці, щоб взяти участь у передачі "Криве дзеркало" («Інтер»). Навряд чи участь у цій передачі додала плюсів (радше, мінусів) молодому політику, але все ж показав себе.

Інші дев’ять кандидатів по 83-му виборчому округу могли хіба що спостерігати за виборчими перегонами. "Бронзу" здобув заступник міністра доходів і зборів Михайло Ноняк ("Народний фронт"), отримавши 10% голосів, депутат міської ради Володимир Чорноус ("Громадянська позиція") набрав 6% і став четвертим, а депутат міської ради з "Батьківщини" Руслан Терешко – майже 4% і став п’ятим.

Решта шість кандидатів-самовисуванців набрали 1% і менше. Найменше голосів отримав Михайло Бойчук (Хімік) – майже 500. І це не дивує, адже він не проводив жодної агітації за себе, тому його підтримали, напевне, тільки близькі. А от надто низький результат Віктора Вінтоняка, який витратив на вибори немалу "копійчину", таки здивував. Його підтримали понад 800 людей. Вінтоняк брав участь і в травневих довиборах, тому його відсоток виглядає разюче низьким, він не набагато випередив колишнього комуніста і вічного кандидата Володимира Тітова.

Вона їх не люструє

Напевне, найсмішнішим передвиборчим гаслом 2014 року на Прикарпатті стала фраза: "Я їх люструю". Вона прозвучала з уст кандидата по 84-му виборчому округу від партії "Воля" Ольги Галабали. Ймовірно, така обіцянка, за задумом, мала провести паралелі між нею та її однопартійцем, головою Громадського люстраційного комітету Єгором Соболєвм. Але, як бачимо, це не спрацювало. Хтозна, може, тому, що термін "люстрація" уже став заїждженою плівкою. Люстрація ще не почала працювати, а вже давно має неприємний присмак передвиборчого популізму.

Нагадаємо, що напередодні виборів на одному з франківських сайтів надрукували дивні результати начебто соцопитувань. Відповідно до них, Ольга Галабала перемагала на 84-му окрузі з результатом у 30%. Її опонент, кандидат від "Блоку Петра Порошенка" Михайло Довбенко, відповідно до тих соцопитувань, мав значно нижчий рейтинг – 17%... Проте Галабала програла Довбенку з величезним відставанням. І не тільки йому…

Довбенку не зашкодило навіть звернення від Ольги Галабали та Миколи Зелінського до Президента з проханням скасувати його реєстрацію. Мовляв, колишній комуніст суперечить закону "Про очищення влади", духу Майдану та Революції гідності. Але Довбенко, отримавши 18% голосів, став першим. Лише 400 голосів програв йому кандидат від "Народного фронту" Роман Вірастюк.

А Ольга Галабала стала четвертою, отримавши 11% голосів. Поступилася вона навіть кандидату від "Самопомочі" Василю Кіндію, який набрав 16%.

Нагадаємо, що міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус напередодні виборів публічно підтримав Кіндія. І вже дуже скоро пошкодував про те. А сталося це після того, як лідер "Самопомочі" Андрій Садовий, приїхавши до Івано-Франківська, сказав карколомну фразу: "Як жаль, що бандити тут захопили владу і грабують місто". Кого саме він мав на увазі, журналістам уточнити не вдалося, але Анушкевичус прийняв це на свою адресу. І через два дні дав дуже різку відповідь Садовому.

Приблизно 10% набрав кандидат від "Батьківщини" Микола Зелінський. Директор ОТБ "Галичина" Ольга Бабій стала тільки шостою, здобувши 7% голосів. Нагадаємо, що чинний кандидат від цього округу, відомий прикарпатський "тушка" Володимир Купчак взагалі не балотувався.

Інші несподіванки

Вибори на 85-му виборчому окрузі стали очікуваними і зовсім не сенсаційними. Понад 50% голосів набрав мер Калуша, кандидат від "Блоку Петра Порошенка" Ігор Насалик. З величезним відривом і не дотягнувши навіть до 20%, "срібло" взяв Андрій Тірон від "Народного фронту". Чинний нардеп від "Батьківщини", одіозна і скандальна Ольга Сікора здобула тільки третє місце, набравши 11%.

Надзвичайно цікаво розгорталися вибори на 86-му виборчому окрузі. Попри те, що на окрузі був 21 кандидат, тут вималювалося три лідери, які і розділили між собою більшість голосів. Це чинний нардеп, висуванець "Народного фронту" Анатолій Дирів, підприємець-самовисуванець Василь Бартків та представник "Волі" Володимир Грабовецький. Дирів виграв з відривом від двох інших опонентів у 2%, отримавши 22% голосів.

На 87-му окрузі своє лідерство більш ніж переконливо підтвердив чинний народний депутат і меценат, один із засновників партії нового типу "Воля" Юрій Дерев’янко. Отримавши понад 70% голосів на окрузі, він немов показав опонентам, що і на наступних виборах теж без зайвих зусиль зможе перемогти.

Нагадаємо, на виборах 2012 року тільки на 87-му та 88-му округах перемогли кандидати, не підтримані "Об’єднаною опозицією". Дерев’янко тоді пішов самовисуванцем, бо побив горщики з "Фронтом змін", але це йому не зашкодило стати нардепом. Не зашкодила відсутність підтримки і киянину Олесю Донію, який балотувався на Коломийщині. У складній боротьбі з провладним Богданом Гдичинським та "об’єднаним опозиціонером" Олександром Левицьким Доній тоді таки переміг.

Але цього разу перемога йому не судилася. Хтозна, може, йому "допомогло" голосування за скандальний бюджет-2014? Доній тоді пояснив, що його пропозиції на 30 млн. грн. для округу включені в бюджет, тому й підтримав. Але тепер він майже вдвічі програв представнику від "Народного фронту" Юрію Тимошенку.

Ну, і 89-й округ теж став несподіванкою. Депутат Івано-Франківської міської ради і екс-кандидат на посаду міського голови Івано-Франківська у 2010 році Юрій Соловей досить непередбачувано опинився кандидатом у цьому окрузі від "Блоку Петра Порошенка". Особливо, якщо згадати, що ще навесні він зі скандалом вийшов з "УДАРу", звинувативши партію Кличка в тому, що вона немов стала приватним підприємством Віталія Ковальчука, який займає посаду голови виконкому партії і є ставлеником групи Фірташа-Льовочкіна.

З пристойним відривом у 7% Соловей виграв вибори у свого попередника, кандидата від "Батьківщини" Василя Гладія. Наразі важко говорити, що подіяло на виборців, але точно не його рутинна робота, бо страшно далеко вона від Снятинщини, Косівщини й Верховинщини. Може, недопрацювання Гладія, а швидше за все, бренд партії "Блок Петра Порошенка" приніс Солов’ю перемогу.

Хоча слід зазначити, що і сам він трохи попрацював. Наприклад, відкрив на території округу соціальні магазини, де ціни на продукти були значно нижчі за ціни у звичайних магазинах. На минулому тижні "ОПОРА" закинула політику факт непрямого підкупу виборців, міліція взялася перевіряти інформацію, і, як наслідок, у ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що міліція відкрила кримінальне провадження проти двох порушень Солов’я. Але вже через годину з’ясувалося, що криміналу міліція не знайшла, а працівника, який подав неправдиву інформацію журналістам, …понизили в посаді. Чи не під тиском майбутнього нардепа?

Друзям – нищівної поразки

Отже, нині маємо новий парламент, а в ньому нових народних депутатів від Прикарпаття. Наскільки вони будуть дієвими, а їхні дії – результативними, покаже час. Тим більше, що вигравати вибори у такий складний період не є великим щастям. "Своїм друзям, які балотуються на цих виборах, всім, кого поважаю і на кого сподіваюся, бажаю нищівної поразки", – написав напередодні виборів блогер Дмитро Різниченко у "Фейсбуці".

У коментарях до посту він пояснив: "Через півроку народ забуде, хто там у нас герой АТО, а хто герой Майдану. Через півроку, коли стане ясно, що з новим парламентом старі проблеми не зникли, ті, хто проліз у депутати, будуть цапами-відбувайлами за всі біди країни. І я не хочу, щоб серед цих цапів були мої друзі".

Мовляв, старі проблеми не зникнуть після обрання нового парламенту, як вони не зникли й після обрання нового Президента. Бо парламент може прийняти хоч мільйон прекрасних законів, але жоден з них не працюватиме, поки весь державний та силовий апарат – це люди Януковича...

Нам залишається сподіватися тільки на те, що Різниченко та ті, хто поділяє його позицію, помиляються.

 

Тетяна СОБОЛИК, Галицький кореспондент


04.11.2014 Тетяна СОБОЛИК 709 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6877 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466