Приїхали до Польщі або Як не дозволити польським роботодавцям себе ошукати

 

 

Українців в Польщі ошукують агентства з працевлаштування та роботодавці: продають запрошення на роботу, якої не існує, обіцяють допомогти з житлом, але не роблять цього, не виплачують зарплату, не укладають договори та пропонують занадто низькі ставки.

 

І якщо кілька років тому обдурені працівники мовчки терпіли несправедливість, сьогодні ситуація значно змінилася. Кількість офіційних скарг українських заробітчан на роботу агентств та поведінку роботодавців за останній рік збільшилася в два рази, – пише yavp.pl.

 

Сотні тисяч громадян України щорічно їдуть до Польщі на роботу. І без значних складнощів знаходять її в сільському господарстві, сфері обслуговування, в закладах харчування та на будівництві.  Влаштовуються, маючи на руках візи та заяви  від польських роботодавців про намір працевлаштувати іноземця (пол.  oswiadczenia). Але не завжди пошук кращого життя дається легко. Часами на шляху до зірок доводиться продиратися через колючий терен: обман та несправедливість може спіткати на будь-якому етапі від пошуку праці до отримання зарплати. І до цього варто бути готовим.



Непорядні агентства

Найчастіше люди стикаються з ошуканством ще на етапі пошуку роботи. Особливо негативно зарекомендували себе агентства праці, які пропонують кандидатам заплатити за допомогу в отриманні вакансії, а на ділі виявляється, що такого роботодавця не існує в природі або пропонована робота зовсім не та, на яку розраховували.

 

Існують декілька типів посередництва в пошуку праці. В одному випадку платить той, хто шукає роботу, в іншому – послуги рекрутації оплачує роботодавець.

 

Також розповсюдженим варіантом обману є ситуація, коли агентство обіцяє зустріти людину після приїзду до Польщі, провести її до місця проживання, допомогти відкрити рахунок у банку чи зареєструвати локальну сім-карту для мобільного.  Але на практиці виявляється, що займатися новачком ніхто й не збирався. Обіцянки, за які були заплачені справжні гроші, залишаються лише чорнилами на папері. Щоб цього уникнути, фахівці радять заздалегідь перевіряти надійність агентства з працевлаштування і у разі сумнівів відмовлятися від пропонованих послуг.

 

В державних реєстрах можна перевірити, чи дійсно таке  агентство зареєстровано та працює легально. Однак дізнатися, наскільки якісно фірма виконує свої зобов'язання перед клієнтами, на жаль, в подібних реєстрах неможливо. З цією метою варто звернутися до форумів українців у Польщі. Добропорядні агентства завжди матимуть вдячних клієнтів, що залишають відгуки в інтернеті.
Запрошення виявилося фіктивним

 

Приїхали до Польщі та зрозуміли: вас ошукали. Що робити? «По-перше, не панікувати — радить Галина, яка потрапила в подібну халепу, приїхавши до Варшави на запрошення від фіктивної фірми. «Наших у Польщі багато, — розповідає жінка. – Хтось обов'язково допоможе!».

 

Галину на вокзалі ніхто не зустрів, а на дзвінки за вказаним номером не відповідали. Але жінка не розгубилася та вирішила шукати, де переночувати: «У мене був вибір, або залишитися на вулиці, або йти до якогось дешевого хостела.  Другий варіант здався мені правильнішим».

 

Усі автовокзали вночі закриваються

В околицях варшавського автовокзалу Галині поталанило зустріти земляків, які допомогли їй в скрутному становищі. Спочатку відвезли до пристойного хостелу та навчили, як шукати роботу. «У пошуках роботи я обійшла всі великі супермаркети, які тільки потрапляли на очі, – пригадує жінка. – Шукала оголошення в газетах. Приходила на вокзали, розмовляла з українцями та питала чи, може, хтось знає, де мене можуть взяти на роботу.  Згодом навчилася шукати оголошення в інтернеті». Зрештою, жінці все вдалося, і вона вже два роки працює в одного роботодавця на умові про працю (пол. umowa o prace) та отримала карту часового побуту на три роки.

 

Офіційне працевлаштування?

Дуже часто мігрантів ошукують польські роботодавці, не укладаючи з ними жодних письмових угод про працю. Дехто чесно зізнається: «Не хочу клопоту з тобою, тому або працюй без умови, або йди геть!». Перед тим, як погодитись на подібну пропозицію, варто добре подумати над можливими наслідками.

 

Без угоди будь-яка робота в Польщі вважається нелегальною. Працювати без оформлення документів заборонено законом. У разі виникнення проблем з роботодавцем працівник нічого не зможе довести, адже письмового підтвердження будь-яких зобов'язань немає. Якщо контролюючі служби (наприклад, прикордонники або управління праці) затримають мігранта за нелегальною працею, йому загрожує депортація і складності з подальшими в'їздами в ЄС. Чи варто ризикувати, кожен вирішує для себе сам.

 

Якщо в угоду між роботодавцем і працівником внесені невідповідні дані або вона не підписана однією зі сторін, така робота також вважається нелегальною.

 

Право на боці робітника

Навіть за умови легального працевлаштування, працівникам можуть не виплатити зароблені гроші. Або інша ситуація: раптом з'ясувалося, що за мігранта не платили належні податки і виникли проблеми при оформленні чергового дозволу на працю або перебування в Польщі. «Такі випадки були й раніше, – каже Кшиштоф Вишневський, юрист, який спеціалізується на порушеннях трудового права. – Але зараз мігранти з України стали частіше заявляти про подібні проблеми.

 

Іноді досить лише факту звернення до управління праці, щоб роботодавець погодився виплатити заборгованість працівникові». У разі категоричної відмови виплатити борг пан Вишневський радить не боятися і подавати до суду: «Коли робота оформлена належним чином, є шанс не лише повернути свої гроші, але й отримати відшкодування. Польське право завжди на боці працівника».


18.11.2017 2035 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

921
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3408
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3642
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6751 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3369
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415