Причини варикозного розширення вен.
Варикозне розширення вен, причини виникнення якого можуть бути різноманітні, не тільки виглядає не естетично, але й становить небезпеку. Лікування захворювання тривале і трудомістке, тому краще вдатися до своєчасної профілактики.
Варикозне розширення вен, причини якого криються в порушенні відтоку крові по венах через дисфункції клапанів і ослаблення їхніх стінок, характеризується змієподібної деформацією периферичних вен, їх розширенням і подовженням. Варикоз, як правило, вражає нижні кінцівки, адже на них припадає основне навантаження (більший обсяг відтоку крові). Пов‘язано це з тим, що з-за стояння в вертикальному положенні і ходіння підвищується венозний тиск.
За статистикою, варикоз виникає приблизно у 20-25% людей. Він може розвиватися і у молодих. Юнаки та дівчата страждають ним в рівній мірі. У зрілому віці захворювання більш схильні жінки. Внаслідок вікової гормональної перебудови організму (менструації, вагітності або менопаузи), варикозне розширення вен у жінок зустрічається в 2-3 рази частіше, ніж у чоловіків.
Симптоми
У багатьох людей варикоз не проявляється у вигляді яких-небудь симптомів. Спостерігаються лише неестетичні косметичні прояви, коли розширення вен стає видним через шкіру.
Перші симптоми даного захворювання вен отікання до кінця дня ніг, тяжкість і відчуття розпирання в литках. Ці прояви спостерігаються при довгому знаходженні стоячи і під час сидіння. На початковій стадії патології під час ходьби і після нічного відпочинку перераховані симптоми проходять.
Прогресуючи, варикоз починає проявлятися відчуттям жару в ногах, з’являються судоми в литкових м‘язах (найчастіше по ночах). До того ж на ногах виникають синьо-червоні судинні утворення, так звані зірочки. Виразно проступає внутрішньошкірне і підшкірне розширення вен, які набувають темно-синій і червоний кольори.
Якщо варикоз не лікувати, він переходить у хронічну форму, яка може перетекти в тромбофлебіт (запалення, яке супроводжує розширення вен, коли в них утворюються тромби). Загальні симптоми захворювання: біль, свербіж, втома, судоми, набряки. У деяких випадках варикозна хвороба характеризується постійною тупим болем, давлять відчуттями, трофічними виразками на уражених ділянках і кровотечею. Такі ускладнення слід негайно подати лікарю для огляду.
Причини
Таке захворювання як варикоз, причини якого важко виявити, як правило, провокує дисбаланс в організмі речовин еластину і колагену. Це тягне за собою підвищення тиску, стінки вен втрачають еластичність, венозні клапани слабшають, стоншуються і розтягуються, як наслідок, їх робота порушується. В результаті вени і клапани стають нездатні впоратися з потоком крові, відбувається зворотний кровотік, і спостерігаються застійні явища. Фактором ризику придбання захворювання може бути спадковість, коли мутований ген, відповідальний за будову стінок судин і їх фортецю, передається у спадок. В результаті дитина, якій перейшов такий ген, народжується зі слабкими сполучними або м’язовими тканинами стінок судин, іноді з недоліком кількості клапанів, що спричиняє підвищення тиску у венах.
Зміни гормонального фону, такі як менструація, вагітність або менопауза, коли збільшується рівень стероїдного гормону прогестерону і зменшується вміст гормону естрогену, впливають на фактори згортання крові, підвищуючи її. Відбувається руйнування колагенових і еластичних волокон стінок вен і, як наслідок, — зниження їхнього тонусу. В результаті утворюються тромби, судини закупорюються і деформуються.
Варикозне розширення вен може виникнути внаслідок ожиріння. З-за надмірної ваги та малорухливого способу життя сповільнюється кровообіг, до того ж зайвий жир підвищує внутрішньочеревний тиск. Воно порушує венозний кровотік, з-за чого у венах відбувається застій.
Причини, провокуючі варикоз, можуть критися в цукровому діабеті. Постійно підвищений рівень вмісту цукру в крові поступово пошкоджує стінки вен і судин, сприяючи виникненню тромбів. Інші причини — зловживання алкоголем. Надмірні дози алкоголю зневоднюють організм і згущують кров, із-за чого утворюються тромби, що закупорюють вени і порушують циркуляцію крові.
Надмірні навантаження (особливо пов‘язані з підняттям тягарів), довга ходьба протягом багатьох років, стояча робота знижують тонус м’язів, підвищують внутрішньочеревний тиск, приплив крові до серця може і вона застоюється в нижніх кінцівках, що так само викликає варикоз. У групу ризику входять люди таких професій, як: вантажники, важкоатлети, кондуктори, продавці і т.д.
Вроджені порушення згортання крові, такі як гіперкоагуляція (підвищена згортання крові) призводить до формування тромбів. Внаслідок цієї причини порушується міграція крові по судинах.
Варикозне розширення вен може стати наслідком неправильного харчування, коли в раціоні бракує ряд вітамінів, які грають важливу роль у зміцненні стінок судин (вітаміни C, P, Е) і рослинних волокон, очищають організм і тим самим сприяють поліпшенню кровообігу.
Вкрай несприятливо часте носіння тісної білизни. Це викликає механічну компресію вен, перешкоджає відтоку крові з нижніх кінцівок.
Хронічні запори також здатні розвинути варикоз, так як при частих потугах підвищується внутрішньочеревний тиск, що, знову ж, ускладнює кровообіг в ногах.
Застій крові провокує і постійне ходіння на високих підборах, коли м‘язи гомілки недостатньо рухаються.
До згущення крові і, як наслідок, утворенню тромбів призводить часта спрага, притаманна жаркого часу року, коли відбувається зневоднення організму.
Варикозне захворювання може бути викликане серцево-судинними захворюваннями, а також хворобою нирок, коли порушується відтік крові у венах із-за пошкодження серцевих клапанів або вродженого пороку. Ризик тромбоутворення і закупорки судин значно підвищується при передозуванні лікарських засобів для підвищення згортання крові.
Формування тромбів може бути і наслідком хірургічного втручання, коли сталася велика крововтрата або хворий займав незручне положення на операційному столі, чому відбулося здавлювання судин.
Рідше варикоз є ускладненням на тлі флебіту (венозного запалення), тромбозу або кров’яних згустків, що гальмують просування крові по венах, а також наслідком вроджених венозних аномалій.