У сучасній європейській родині розлучення — це не просто розпад шлюбних відносин, це дестабілізація всього життєвого укладу. Що ж стосується нашої країни, основними причинами розлучень виступають різноманітні проблеми, які не могли або ж не хотіли подолати молоді люди. Часто розлучення не уникнути й через декілька місяців після одруження.
Перший рік, на жаль, може стати для пари останнім. Я наводжу статистику свого рідного прикарпатського містечка, чисельністю населення більше 67 тисяч осіб. Начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Калуш Ірина Очкур надає інформацію, що станом на кінець жовтня 2015 року зареєстровано 460 шлюбів, а розірвано – 179. Якщо навести дані із минулого року, зареєстровано – 546, розірвано – 225. Статистика в Україні загалом за 2014 рік шокувала представників духовенства. Адже на той рік від 60% до 90% подружніх пар у деяких регіонах розпадалися протягом перших п’яти років спільного життя. Близько 70% дітей ростуть без повноцінних сімей. Статистика, звісно ж, не надто втішна. Що ж робити, щоб уникнути цього фатального кроку?
Найчастіше на стосунки молодого подружжя дуже впливають поради близьких родичів, які хочуть «допомогти». Батьки чоловіка чи дружини, живучи з ними в одному помешканні, можуть підштовхувати їх до того, аби показати недоліки партнера, щоб їхній син (чи донька) зрозумів, яку помилку зробив, побравшись з цією дівчиною (хлопцем). Отож, набагато краще, коли молода сім’я матиме особистий простір, тобто житиме окремо і вирішуватиме свої проблеми самостійно.
Причиною для розлучення нерідко стають матеріальні та побутові проблеми. Коли чоловік недостатньо заробляє чи взагалі не забезпечує сім’ю. Коли дружина мріє сидіти «на шиї» свого чоловіка. Ні перший, ні другий варіант не є правильним і ніколи не зробить вашу сім’ю міцною та щасливою. Якщо ми говоримо про життя у ХХІ столітті, то такі речі є недопустимими. Адже в результаті або чоловікові, або жінці набридне забезпечувати свою сім’ю самостійно і в майбутньому це може призвести до пошуку супутника (супутниці), які могли б розділити якщо не по 50%, то хоча б у певному відношенні заробіток для сімейного бюджету. Та й взагалі, світогляд безробітної людини є обмеженим і часто з такою людиною порозмовляти немає про що. В результаті чоловік шукатиме собі жінку (часто сфери бізнесу чи просто яскраву особистість) «на стороні».
Наступною причиною розлучення є алкоголізм або віртуальне життя. Коли чоловік заглядає в чарку, таким чином руйнуючи сім’ю. Не меншою проблемою є віртуальне життя чоловіка: постійно проводити час за комп’ютером і не зважати на дитину та дружину. Це також в результаті призводить до розлучення.
Серед багатьох інших причин – ослаблення цінності родини для нинішнього покоління, подружня невірність, психологічна несумісність, одноманітність і нудьга сімейного життя та відсутність дітей.
Однак, протягом багатьох років основною причиною розлучень є зрада. Тема зради чоловіка завжди актуальна. Хтось застукав коханого "на гарячому", інші просто щось підозрюють у його пізніх поверненнях додому, треті гордо заявляють: «Ні, мій не такий, він мене любить!». Тим не менш, від зради, як і від чуми з в'язницею, зарікатися не варто. Прекрасно, якщо вас ця тема хвилює тільки для загального розвитку, і нічого подібного у вашій парі немає. Тим не менш, знати, чому відбуваються зради і як їм запобігти і розпізнати, на мій погляд, не завадить будь-якій представниці прекрасної статі.
На думку психологів, частота чоловічих і жіночих зрад приблизно однакова. Ось тільки реагують чоловіки і жінки на них по-різному. І якщо чоловіки сприймають секс більше як фізичний акт, то для жінок він є вищою точкою емоційної прихильності. У свою чергу, прихильність виникає із загальних інтересів, захоплень, словом, занять, що становлять основу взаємин. Тому зрада коханого чоловіка глибоко травмує жінку. Література і кіно добряче попрацювали над образом ідеального чоловіка. Хоч куди глянь, він повинен спортивно виглядати, впадати за жінками. При цьому, сам він нібито ніяких особливих умов і не потребує. Мовляв, сильній статі нічого й не потрібно. Як показує життя, не тут-то було.
Важливо, чи є бажання в обох після зради все ж таки зберегти сім’ю. Часто жінка прощає чоловікові зраду, однак, головне, щоб такі речі не стали систематичними.
Гілларі Клінтон стала свого часу жінкою року, адже їй вдалося зберегти сім’ю після скандальної зради Президента США з Монікою Левінські.
« Кожна нова зрада ранить менше, ніж попередня. Я ніколи не сумнівалася в тому, що Білл кохає мене. Але в ту мить я мала вирішити, що мені робити. Мені було дуже важко, але я прислухалася до себе й ухвалила єдине правильне рішення», - зізнається Гілларі.
Не оминула зрада і сім’ю відомого актора Сергія Жигунова. Усі ми пам'ятаємо, як розпалася ця гарна сім’я. Фатальна «нянька» Анастасія Заворотнюк звабила харизматичного Сергія Жигунова. Так розбився майже 20-річний шлюб. Але Віра Новикова не лише пробачила чоловікові зраду, але й змогла вдруге вийти за нього заміж 6 жовтня 2008 року.
Щоб пережити зраду і зберегти сім'ю, жінка повинна навчитися справлятися зі своїми емоціями. А це означає щоденну копітку працю. Але, повірте, незабаром вона принесе довгоочікуваний спокій і гармонію у вашу сім'ю. Брати приклад із зіркових пар чи поступати по-іншому – вирішувати вам. Та, пам’ятайте, не завжди наступний шлюб буде щасливішим за попередній. 45 % розлучених не сприймають другий шлюб, як кращий, 20 % жалкують за першим. Таке припущення виходить з того, що всі люди роблять висновки зі своїх помилок і надалі намагаються їх не повторювати. Кожен сподівається на те, що, зробивши висновки з першого шлюбу, вони зможуть знайти кращого для себе партнера. А насправді це не зовсім так. Частіше люди шукають партнера з таким же характером, навіть зовнішньою подібністю зі своїм колишнім партнером, а потім постійно їх порівнюють. Як правило, такі шлюби розпадаються ще швидше.
Стосунки – це серйозна робота! Але плід її - справжня міцна сім'я, без обманів і зрад. Станьте для чоловіка єдиною, частіше промовляйте свої почуття, цікавтеся його життям, адже найчастіше вберегти сім’ю швидше вдається жінкам, ніж чоловікам. Вчіться знову довіряти один одному. І у вас все обов'язково вийде!
Мар'яна АТАМАНЧУК, uainworld.com