ОСББ, управителі або безпосередньо мешканці відповідатимуть за безпеку газових мереж свого будинку після облаштування автономного опалення замість централізованого.
Про це Суспільному Карпати повідомив директор з капітального будівництва АТ "Івано-Франківськгаз" Олександр Мандрик.
"Мешканці є власниками внутрішніх мереж відповідно до законодавства з 2018 року. Обслуговувати мережі, робити щорічні обстеження зобов'язується власник, до прикладу, ОСББ. Для того, щоб визначити, чиї це мережі, існує акт розмежування, який чітко поділяє і передбачає визначення вартості технічного обслуговування, а отже – безпеки", – розповідає Олександр Мандрик.
Голова ОСББ на вулиці Коновальця, 136 Г та Сорохтея, 37 А Олег Свищ каже, що акти розмежування прописані лише у кодексі газотранспортної системи, натомість у жодному законі його немає. Отож уповноважену особу змушують підписувати цей акт незаконно.
"Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" оператор газорозподільної системи здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж до споживача. ОСББ на сьогодні не є споживачем. Постачання електроенергії та газу іде виключно за індивідуальними договорами з мешканцями. А вони змушують: до вентиля на будинку – їхня відповідальність, після вентиля – моя. У мене немає для цього спеціальної освіти, немає кому провести інструктаж", – каже Олег Свищ.
За словами голови ОСББ, з документа, який пропонує підписати АТ "Івано-Франківськгаз", чітко не зрозуміло, за який відрізок відповідає співвласник будинку, і де має бути це розмежування. Люди платять за заміну труб під землею, які з'єднають з газорозподільною підстанцією, а це ще додатково 20-30 метрів. Олег Свищ каже, це невиправдано, якщо і відповідальність за безпеку на цьому відрізку має лягати на них.
Представник "Івано-Франківськгазу" повідомив, що підприємство очікує на рішення НКРЕП щодо публічного договору. Цей документ діятиме незалежно, чи погодяться його підписати співвласники будинків. Там будуть прописані ціни на послуги, зокрема додаткова абонплата за обслуговування мереж, які перебуватимуть у сфері відповідальності мешканців.
"Всі мережі, які обслуговуються, тобто виїзд аварійних бригад, ремонтні роботи, – все це є у складі послуги за транспортування газу. Але мережі, які перебувають у власності ОСББ чи інших власників будинку, мають самі забезпечити обслуговування. Це ринкова послуга, яку згідно з договірними відносинами власник може укласти з будь-ким, хто може обслуговувати відповідно до спеціалізації", – каже Олександр Мандрик.
Нагадаємо, в «Івано-Франківськгазі» роз’яснили специфіку переходу на індивідуальне опалення.
За минулий рік у Франківську перейшли на автономне опалення 37 будинків.
Читайте також:
У Франківську дозвіл на індивідуальне опалення окремим квартирам не видаватимуть