Прем’єри та знакові постановки: Франківський драмтеатр відкриває новий сезон

Новий сезон Івано-Франківського національного музично-драматичного театру символічно стартує на День незалежності показом драми-реквієму «Нація» за Марією Матіос - на вершині гори Піп Іван.

3 1 вересня театр чотири дні поспіль гратиме свої знакові постановки на міських локаціях: «FELIX AUSTRIA» на площі Бастіону, «Солодку Дарусю» на літньому майданчику Promprylad.Renovation, в Палаці Потоцьких - драму «Три сестри», на так званому Німецькому озері — феєрію-бурлеск «Енеїду», пише Фіртка.

«5-6 вересня відбудеться прем'єра драми «Едіп» за трагедією Софокла в перекладі Франка в режисурі Андрія Приходька. Масштабна постановка, обрана ще до карантинної безнадії, сьогодні в пандемічній добі. Роза Саркісян активно працює, освоюючи грантові кошти на постановку інклюзивного мюзиклу «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри» та виставу у форматі документального театру «Хвиля», до котрої долучилися всі актори зі своїми родинними історіями та польська сучасна драматургиня Йоанна Віховська. Можемо похвалитися, що ми таки змогли придбати за кошти, котрі нам подарували на ювілей, автобус. Тому плануємо далекі і близькі виїзди.

27 вересня Театр їде до Кропивницького на 50-й ювілейний фестиваль «Вересневі самоцвіти» з мюзиклом «Гуцулка Ксеня» Ярослава Барнича та драмою «На західному фронті без перемін». Концепція фестивалю передбачає вшанування талантів корифеїв українського театру. Бо у цьому році відзначаємо 180-річчя з Дня народження Марка Кропивницького та 175-річчя Івана Карпенка-Карого. Планується вшанувати їх на хуторі «Надія», де ми і зіграємо драму за романом Е.М. Ремарка, інсценізація Олексія Гнатковського «На західному фронті...»», - розповів генеральний директор та художній керівник Ростислав Держипільський.

Жуль Одрі відновив роботу над постановкою «Мадам Елен», прем'єра якої мала відбутися 19 березня. Літературної основи не існує, в основі - спогади, уривки розмов Жюля Одрі з мадам Елен, живі звуки, помешкання, фото, книжки, атмосфера минулого і сьогодення та спільне в історії України та Франції.

Наступна у планах робота за сімома творами Гоголя у форматі кабаре.

Роза Саркісян працює одразу над двома новими постановками. Інклюзивний мюзикл «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри» втілюється на грантові кошти за підтримки Українського культурного фонду. Це проєкт «КОЛО-БО-РАЦІО!». Символом цього проєкту є коло співпраці, комунікації на рівних, подолання стереотипів, яких багато в нашому суспільстві.

До проєкту запросили людей з інвалідністю, котрі мають внутрішню потребу звернутися до глядача з великої сцени. Всі вони цими днями відвідують майстер-класи, дізнаються про метод казкотерапії, вивчаються ази документального театру, спілкуються з режисеркою театру, хормейстером, психологинею, хореографом, занурюючись у магічний світ театру.

Уже відбулася читка п'єса сучасної драматургині Ірини Гарець «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри», котра ляже в основу майбутнього інклюзивного мюзиклу.

Друга робота - документальна вистава «Хвиля». Вона поєднає в собі елементи ігрового театру та документального.

«Історичні травми треба перетворювати в досвід, щоб далі не наступати на ті самі граблі. Бо ці моделі поведінки передаються поколінням спадково», - переконана наша режисерка Роза Саркісян.

Першопричиною стала книга Тода Штрассера «Хвиля». Вона описує реальні події, а саме експеримент в одній з американських шкіл. На уроці історії учні почали вивчати Другу світову війну і у дітей виникло багато запитань до вчителя. Дітям важко було зрозуміти мотиви жахливих дій нацистів.

Тоді вчитель запропонував провести експеримент, який мав би показати, чому мільйони німців повірили у фюрера. Ця історія показує, як за допомогою певного авторитету можна легко маніпулювати масою.

У новій постановці Рози Саркісян «Хвиля» працює польська драматургиня Йоанна Віховська, яка трансформує документальні родинні історії зайнятих у виставі акторів театру та реальну історію з книжки Тода Штрассера у новий драматургічний твір.

Темою його стануть маніпуляції, які змінюють спільноту людей, форми авторитету, не проговорене минуле, яке впливає на маси, комплекс жертви.

Нагадаємо, Франківський драмтеатр покаже легендарну виставу на вершині Карпат.


21.08.2020 1719
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466