Преклоніння

 

Сколихувати світ може і вміє не тільки політика і економіка, кримінал і спорт, а й все ще культура  у мистецькому вигляді, чи щось наближеному до мистецького.  Не так давно, буквально місяць-два-три(?) тому, майже одночасно в засобах масової інформації прогриміли  - одна довше, друга коротше – дві звістки.

Перша, те, що скульптури українського Мікеланджело доби рококо, вісімнадцяте століття, маловивченого і недооціненого Івана Георга Пінзеля, везуть на виставку до Парижу, в самий Лувр. Пінзель прославився, головним чином,  роботами «Святий Юрій», що увінчає усім відомий Львівський собор Святого Юрія, «Жертвоприношення Авраама», «Ангел», статуєю Діви Марії, що знаходиться в Городенці, скульптурою Святого Онуфрія, котрий знаходиться в одному із сіл Бучачцького району, Тернопільської області та іншими. Щодо останнього витвору Майстра Пінзеля, як він сам любив себе називати,  постать Святого Онуфрія, то його не представили у Франції, через ремство жителів села – не допоміг навіть ні блат, ні благ… самого Міністра культури Кулиняка. Селяни навідріз відмовилися навіть показувати скульптуру, навіть словом обмовитися про її місцезнаходження, навіть від священника їхньої церкви втаємничили, як стверджують відкриють джерела.

Причину такої конспірації вони пояснювали – «чудом». Під час одного із недільних богослужінь добрий кавалок скелі гори поблизу відколовся і хлинув на церкву, протаранивши її стіну вщент і зупинившись на відстані лічених сантиметрів від Онуфрія. Жодна людина не зазнала найменшої травми.

А ось і інша історія, і теж з парафії скульптурології. Щоправда, радикально іншого напрямку. Сучасного. В провінційному курортному англійському містечку Ілфракумб, розміром за кількістю мешканців і територією з Трускавець, а то й навіть Моршин, встановили грандіозний монумент. Її автор один із найзнаменитіших, якщо не номер один у світі, британський художник Деміен Герст, колажі, інсталяції, скульптури якого побували в Києві, один із улюблених митців мільярдера Віктора Пінчука.

Двадцятиметрова бронзова висотка на березі моря, стоїть на п’єдесталі із книг юриспруденції, в лівій руці тримає меч, в правій терези правосуддя.  При цьому вона вагітна, перебуває десь на місяці восьмому, а може дев’ятому, вздовж на половину жінка, на половину( з пісні слів не викинеш) чудовисько.

Називається вона «Істина».  Або в іншій інтерпретації «Вагітна справедливість».

Одні критики вже встигли охрестити цей монумент цивілізаційною перемогою жіночності, інші, навпаки, знущанням над жінкою і материнством, треті поєднали екстаз від краси і дуже тваринного  в людині. А сам Деміен, уродженець того містечка, людина головно постмодерного світогляду, автор ще й до того таких робіт з красномовними назвами як «Ті, що відбилися від стада»,  «Фізична неможливість смерті в свідомості живого», «Тисяча літ»,  «Дорога в рай» та інших, заявив, що його робота ніщо інше як карикатура на систему цінностей, здебільш тих, що лежать в площині права, сучасного йому людства. Причому всюди, навіть у Великобританії, де, як відомо, до закону споконвіку особливе ставлення.

І мені подумалося, от би впливові українські друзі Герста купили цю його «Істину», що вона там має вистоювати, та ще в якості подарунку, а не лота? Вона б органічно прикрасила місцину чи то біля якогось будинку суду, чи то прокуратури, органів внутрішніх справ, на ділі майже будь-де.

Разом з цим подумалося, що захований шедевр Пінзеля приоздобив би відкритий простір сучасної Європи, що так всотала в себе істинність закону людини та її права бути тим, ким вона хоче бути і не хоче бути.., що Божий проблиск  не помішав би. А нам би не помішало і се, і те.

Нам би згодилося виставляти своїх Пінзелів на широкий загал,так як це робить мейнстрімовий художник, та все ж добре їх оберігаючи від вандалів і злодійчуків. Нам би не помішала «Істина» у вигляді войовничої з мечем, вагітної напівжінки, напівпотвори, котра топче правову макулатуру, бо таку її зробили автори вітчизняного плуто-клептомодерну - в центрі, на майдані, замість новорічної ялинки. І її зменшену копію в кожному обласному центрі. (В Донецьку збільшену мінімум в двічі)). 

Є щось воістину дуже стійке й глибинне язичницьке, темно-архаїчне, не вивітрене часовими штормами, недопрацьоване і зовсім неопрацьоване інквізиційними інститутами століть минулих , домініканами, єзуїтами, у ставленні до так званих закам’янілих  образів надприродного чи людиноподібних виразників надприродного, - так і хочеться сказати.

Одні безперешкодно виставляють на всезагальний, оргіастичний огляд одну форму впливу на людську свідомість, інші, іншу форму, ревно оберігають від сторонніх очей, плекають, мов останній ключ до остаточної і кінцевої моделі Всесвіту, всупереч принципам, які сповідує правдиве християнство «не замикатися на своїй спільноті», «розширювати горизонти іменем Всевишнього і його Посланників».  І тих і інших  майже безперспективно переконати, що святий Онуфрій, хоч і  святий, та не Бог, що істина має жіночий лик, однак відмінний від того, який демонструється всім підряд.

Залишається лишень філософствувати на тему, чи дійсно в світі на протязі скількох скель років посутньо нічого не міняється, ідоли продовжують правити умами людей, десь перевтілюючись в здатних викликати глобальний резонанс чуттєвих потвор, десь в святих в храмах, що ще не набули реального статусу «просто музей». І чи ліпше, коли сакральні чи такі, що претендують на сакральність рукоділля знаходяться у відкритому для широкого загалу просторі, чи закритому ? Що краще, закритий простір митця та ідеї, яку він ніс/несе,  в руках селян чи в руках людей на кшталт Віктора Пінчука ? Чи може бути простір відкритий для всіх,  чи може повинен бути закритий для всіх ? Для всіх, крім деяких. І знову ж таки: що краще деякі –селяни, чи деякі – еліта ?  Яка еліта ? Які селяни ? Яка істина і де її такій місце? Та відповідь є.

/data/blog/200451/c3d0d5e8d9a08a5bf4465917ed7209fa.jpg

 

/data/blog/200451/a665ce19dfa014312dc94b0ed9378d32.jpg


02.01.2013 Яв Назар 1022 0
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466