Вчора, 5 вересня, відбулося засідання Івано-Франківської міської виборчої комісії, на якій мали прийняти рішення про утворення виборчих округів в ОТГ.
Втім, питання про утворення шести, п’яти чи чотирьох округів не набрало достатньої кількості голосів.
Після розгляду всіх питань порядку денного голова ТВК закрив засідання.
Зважаючи на гучний резонанс та велику кількість неправдивої, маніпулятивної інформації в соціальних мережах від різних політичних сил, політична партія Голос надала свою обґрунтовану позицію стосовно даного питання.
Подаємо текст заяви повністю:
1. Кількість.
Відповідно до п.3.2. Роз’яснення ЦВК щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів, затвердженого Постановою ЦВК від 28 серпня 2020 року № 204 «Орієнтовна кількість територіальних виборчих округів з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10. Під час утворення цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж два округи».
Відповідно до Виборчого кодексу кількісний склад Івано-Франківської ради ОТГ становить 42 депутати, так як підпадає під градацію кількості виборців в межах від 100 до 250 тисяч. За офіційними даними Державного Реєстру виборців станом на 31.08.2020 року кількість виборців з виборчою адресою в Івано-Франківській міській громаді становить 201983.
Отже, дуже простий розрахунок.
Орієнтовна кількість територіальних виборчих округів - 42 депутати/10 = 4 округи.
Зважаючи на допустимі відхилення, то є варіанти від 2 до 6 округів. Оскільки, політична партія може висувати максимум по 12 кандидатів на кожному окрузі в регіональних списках, і максимальна сукупна кількість таких кандидатів не може перевищувати 42, то 2 і 3 округи не задовольняють встановлені норми, бо 2х12=24 і 3х12=36 не дають змоги дати можливість сформувати список із 42 кандидатів
Тому, єдино можливими варіантами є 4, 5 або 6 округів. А тепер, використовуючи норму поділу округів в залежності від складу ради, яка визначається відповідно до градації за кількістю виборів встановлюємо:
Орієнтовна середня кількість - 4 округи відповідає середньому значенню встановленої градації 100-250 тисяч виборців – (100+250)= 175 тисяч.
Максимальна кількість 6 округів відповідає верхній межі градації – 250 тисяч.
А існуюча в Івано-Франківську на цей момент кількість виборців 201 тисяча знаходиться в межах від 4 до 5 округів.
Тобто, єдиним правильним розрахунковим числом округів може бути або 4 або 5, але аж ніяк не 6, бо це суперечить і здоровому глузду і Роз’ясненням ЦВК.
2. МІФ про меншу ефективність роботи депутата на більшому окрузі.
Маніпулятивні тези, що розкручуються діючими депутатами міськради, які ще живуть попереднім законодавством і не здатні осилити Виборчий кодекс, за яким будуть проходити нові вибори. Раніше було так – 42 округи, на яких мандати отримали по одному, ну максимум по два депутати від різних сил, і вони й забезпечували захист інтересів округу. Тепер же усі 42 депутати будуть розділені на 4 або 5 округів. Тобто на кожному окрузі буде 8-9 депутатів, які будуть працювати там (якщо захочуть, звичайно). Розмір округу вплине лише на кількість присутніх там депутатів 7-10. До того, саме менша кількість округів збільшить кількість присутніх там депутатів, які один наперед одного будуть працювати на окрузі, щоб отримати підтримку!!! Чим менше округів – тим більше там буде депутатів!!!
Здорова конкуренція буде не тільки під час виборів, а й в міжвиборчий період.
Чого, очевидно, і не хочуть діючі депутати.
3. Амбіції окремих осіб.
Для політичних партій, які мають підтримку 15% і більше, враховуючи орієнтовну виборчу квоту, перше місце в регіональному списку практично гарантує депутатський мандат!!! Тому, бажання збільшити кількість округів для Свободи чи ЄС є нічим іншим, як можливість задовольнити амбіції конкретних осіб ще до початку виборчого процесу. Кожне перше місце на окрузі є дуже апетитним шматочком, за який багато хто з діючих депутатів готовий віддати багато чого…. Тому чим більше перших місць – тим вигідніше для того, хто продає.., упс, роздає їх.
Для кандидатів від партій з меншою підтримкою 4-5 округів – це здоровий виклик поборотися за мандат, і забезпечити інтереси своїх виборців в раді. 6 округів позбавляє їх такої можливості. І монополізує владу діючих депутатів. Завжди олігархічні провладні сили намагалися то збільшувати прохідний поріг, то збільшувати заставу, шукали будь-які способи, щоб не давати новим силам зайти у владу. У Франківську тепер за це взялися Свобода, ЄС і Батьківщина.
ГОЛОС – молода ефективна політична сила, яка не терпить корупцію, яка постійно бореться за справедливість і завжди буде відстоювати рівність прав.
Партнерський матеріал
Читайте також:
Стало відомо, які партії матимуть найбільше представників у виборчих комісіях Прикарпаття