Повторні спалахи Covid-19 загрожують відновленню Азії після пандемії

Літня жінка без історії подорожей. Несподіваний спалах у нічному клубі. Група спалахів у містах поблизу міжнародних кордонів, що не мають визначеного джерела.

Після стримування перших спалахів через заходи від жорсткого карантину до режиму швидкого тестування, азіатські економіки, які показали одні з найбільш успішних практик придушення коронавірусу - Гонконг, Південна Корея та Китай - зараз стикаються з повторними спалахами, що підкреслює практичну неможливість повністю здолати інфекцію.

Це болісне нагадування про те, що, коли країни знову відкриваються і люди продовжують нормальне життя, вірогідні спалахи є ймовірними - навіть після тривалого затишшя. Вчені попередили, що інфекція може ніколи не згаснути, оскільки вона ховається у деяких людях, не викликаючи зовнішніх ознак хвороби.

Люди збираються в районі нічного життя Сохо в Гонконзі, 8 травня. Фотограф: Рой Лю / Блумберг

"Враховуючи безсимптомну чисельність населення, ці випадки з'являться з неочікуваних джерел", - сказав Ніколас Томас, доцент з питань охорони здоров'я в міському університеті Гонконгу. "Очевидно, що перезапуск суспільств неминуче призведе до появи нових випадків".

Цього тижня у Гонконзі 66-річна пацієнтка, яка не мала недавньої історії подорожей, перервала серію з 23 днів без нових випадків у місті. Деякі члени її родини зараз також підтвердили зараження, і зростає побоювання, що жінка, можливо, посіяла більше інфекцій, пересуваючись щільними вулицями Гонконгу, перш ніж її виявили.

На материковій частині Китаю спалах з більш ніж 20 нових інфекцій на північному сході Китаю змусив владу накласти обмеження на рух у двох містах, що нагадують про закриття в Ухані, місті, де вперше виник смертоносний вірус. Школи, які щойно відкрилися для учнів, знову закриті в трьох китайських містах із загальною кількістю населення у 13 мільйонів людей.

Після спалаху Китаю Південна Корея виявила понад 100 нових випадків із кількох нічних клубів, популярних серед гей-клієнтів. Служби охорони здоров'я намагаються перевірити понад 5500 людей, які відвідували клуби з кінця квітня, але це вже спровокувало певний страх, враховуючи тривалу історію гомофобії в країні. Спалах загрожує випробувати вірусну стратегію, яка здобула похвалу у всьому світі за стримування вірусу без жорстких заходів карантину або закриття.

"Зараз доведено, що епідемія має дуже довгий хвіст", - заявив на державному телебаченні на початку цього тижня Ву Цуньйо, головний епідеміолог Китайського центру контролю та профілактики захворювань або CDC.

Медичний працівник бере мазок у мешканця під час домашніх візитів в Ухані, 14 травня. Фотограф: Feature China / Barcroft Media через Getty Images


Як грип

Зростає консенсус про те, що вірус просто не зникне, на відміну від його близького родича, що спричинив виникнення важкого гострого респіраторного синдрому (SARS) у 2003 році, який заразив близько 8000 людей в Азії.

Люди, що заразились SARS, одразу захворіли, і як тільки вони пройшли карантин та лікування, передача була зупинена. Але новий коронавірус проявляється у багатьох людей з малою, відсутньою або нечастою симптоматикою, таким чином забезпечуючи існування прихованих ланцюгів передачі, і випадки, ймовірно, будуть спалахувати сезонно, як при грипі.

На додаток, люди, заражені SARS, не були заразними протягом періоду інкубації вірусу або навіть у перші дні хвороби. Навпаки, новий вірус не обов'язково робить людей хворими, але може легко передаватись, під час інкубації, що ускладнює раннє виявлення та стримування.

"Нам зараз потрібно знайти способи жити з вірусом, і це нова норма", - заявив на брифінгу в четвер Такеші Касаї, регіональний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я для західного тихоокеанського регіону. "Поки вірус циркулює в цьому взаємопов'язаному світі, і поки у нас не буде безпечної і ефективної вакцини, всі залишаються в небезпеці».


Важко простежити

Більш як сто зразків вакцин розробляються у всьому світі, але експерти кажуть, що це може зайняти щонайменше рік, поки вони будуть готові до використання.

Через заплутані стримуючі заходи повторні хвилі виявляється ще складніше простежити. Для епідеміологів у Китаї залишається загадкою, як на початку цього місяця 45-річна працівниця пральні в місцевому відділенні поліції північного китайського міста Шулан спричинила ланцюжок з понад 20 заражень інфекцією.

За словами Ву з китайського CDC, вона може бути навіть не першою інфекцією в ланцюзі, беручи до уваги різні періоди інкубації. "Жінка з пральні могла захворіти через два-три дні, в той час як справжнє джерело захворіло лише через сім-вісім днів", - сказав він. "У цьому випадку дуже важко точно сказати, хто кого заразив".

Зараз чиновники охорони здоров’я проводять генетичне секвенування вірусу, отриманого від нової групи пацієнтів, і порівнюють його зі штамом, виявленим у заражених мандрівників, що повертаються з Росії, щоб визначити чи вони пов'язані, повідомляє Ву.

Також є підозра, що новий кластер може походити з Північної Кореї, враховуючи близькість цього району до кордону з Китаєм. Північна Корея ще не підтвердила будь-які інфекції Covid-19, але американські військові заявили, що підозрюють наявність випадків, і режим Кім Чен Ина прийняв допомогу інших країн для боротьби з вірусом.

Південна Корея отримала широке визнання за контроль над спалахом, не вдаючись до гнітючих обмежень щодо свого населення. Але її заздрісна стратегія масового та швидкого тестування, що уповільнює поширення вірусу, зберігаючи низький рівень смертності, можливо, вже досягла своєї межі.

Чоловік, одягнений у маску для обличчя, гуляє у популярному районі нічного життя Ітауона в Сеулі 10 травня. Фотограф: Юнг Йон-Дже / AFP через Getty Images


Більш ніж половина відвідувачів клубів, що органи охорони здоров'я Південної Кореї хочуть перевірити, залишаються поза досяжністю, а деякі не виходять на зв'язок через побоювання, що їх будуть сприймати як геїв.

Ще в китайському Ухані виникнення шести місцевих випадків цього місяця спонукало місто взяти на себе амбітне завдання: підготуватися до тестування всіх 11 мільйонів населення за десять днів.

Попри швидку реакцію та велику кількість ресурсів, таких як набори для тестування, з якими деякі інші країни досі борються, країни Азії можуть бути більш вразливими до повторних спалахів, враховуючи, що більшість людей живуть у багатолюдних кварталах.

"Високий рівень густоти населення, особливо в громадських житлових комплексах, - означає, що будь-який вірус має безліч джерел для передачі в сильно обмежених географічних районах", - заявив Томас з міського університету Гонконгу. "Це виклик, з яким Азія стикається набагато сильніше, ніж решта світу".

За сприяння Шарон Чен, Донг Лю, Джиншань Гонг та Клер Че, 

джерело: bloomberg, переклад: Фіртка


18.05.2020 961
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1963
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2833
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3468
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6856 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6807 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2465
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5117
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

485
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

949
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1819
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3402
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455