Існує дуже багато мух: наразі відомо більше ніж 100 родин, що налічують багато десятків тисяч видів ‒ більше ніж усіх описаних видів риб, птахів, гадів і ссавців разом узятих. Скільки ж їх є насправді ‒ важко навіть уявити.
Проблема мух у жилих будинках є завжди актуальною. Важливо боротися із роями комах, оскільки вони забруднюють продукти харчування і переносять інфекцію. Визначити муху до виду ‒ складно, а за рандомною фотографією ‒ часто неможливо. Про це повідомляє на своїй сторінці у Фейсбук ентомолог Євген Кіося, пише Фіртка.
Ось деякі місцеві мухи, які часто трапляються людям на очі, і яких можна швидко навчитися впізнавати хоча б приблизно:
1. Жигалка осіння. Теж відомий синантроп. Якщо особливо не придивлятися, нагадує кімнатну муху, але на відміну від неї відчутно кусається. Через укус може передавати різних дрібних паразитів. Навесні таких мух майже не побачиш, а от ближче до осені вони часто дають про себе знати. Тому кажуть, ніби восени мухи стають злішими. Не стають ‒ це просто інакші мухи.
2. Сірі м’ясні мухи. Великі та сірі. До людей майже байдужі (принаймні, поки з тими все гаразд).
3. Зелені та сині м’ясні мухи. Красиво виблискують “металом” на сонечку".
4. Ктирі ззовні більше нагадують не мух, а бабок і ведуть відповідний спосіб життя ‒ ловлять комах, зокрема й інших мух, своїми шипастими ногами та поїдають їх. На фото ‒ Satanas gigas, “сатана-велетень” з Червоної книги, який може сягати 5 см. Інші види ктирів менші, але все одно мають загрозливий вигляд. На людей вони не нападають, але якщо такого схопити ‒ буде оборонятися та вкусить. Личинки живуть у ґрунті чи підгниваючій деревині.
5, 6. Ґедзі ‒ великі надокучливі кровосисні мухи з гарними яскравими очима. Як я вже якось згадував, їх увесь час називають оводами, хоча оводи ‒ це зовсім інше, і вони як раз не кусаються. У нас окрім ну дуже великих представників (наприклад, 5 ‒Tabanus spp.) часто трапляються менші, але такі ж набридливі Chrysops. Личинки, як правило, живуть у водоймах.
7. Кровососки мало схожі на інших мух, адже мають дуже великі та сильні ноги. Ці мухи ‒ паразити, вони мало літають, а переважно бігають по покривах своїх господарів ‒ птахів або ссавців. Хоча і літають теж ‒ коли дуже треба. Кровососку “важко знайти, легко втратити та неможливо забути”, тобто спіймати та розчавити цю чудову комаху так просто не вийде.
8. Плодові мухи ‒ маленькі, але дуже важливі, адже є модельними об’єктами в біології. Личинки дрозофіл живуть на підгнилих фруктах та їдять дріжджі, які на тих виростають.
9. Мухи-повисюхи, або дзюрчалки (родина Syrphidae) часто-густо косплеять бджіл або ос, вводячи хижаків в оману своїм смугастим забарвленням. Личинки цих мух, як правило, живуть у воді, а дорослі особини живляться нектаром. Просто "няшки" на тлі більшості своїх родичів.
10. Хатня, або кімнатна муха. Відомий синантропний вид (живе поряд із людиною). Їсть майже все, що погано лежить і гниє. Не кусається, але вдень механічно розносить збудників інфекційних захворювань, а ввечері заважає спати своїм дзижчанням та облизуванням", - розповідає експерт.
Не вводьте людей в оману: 5 Ктир