Коли наймолодший у світі диктатор звернувся до 25 мільйонів громадян своєї країни 7 травня 2016 року, він сміливо роздавав обіцянки щодо процвітання країни.
Всього за п’ять років життя всіх жителів Північної Кореї помітно покращиться, сказав Кім Чен Ин, якому тоді було 32 роки. Північна Корея перетвориться на "високоцивілізовану соціалістичну країну", чий народ користуватиметься "всіма умовами та матиме все необхідне для ведення заможного та високоцивілізованого життя для душі", сказав Кім.
На той час Північна Корея була однією з найбідніших країн світу та міжнародною парією, стриманою економічними санкціями за своє наполегливе здійснення програми ядерної зброї.
Кім впевнений, що після звільнення десятків чиновників, які служили за його батька, нова когорта лідерів під його керівництвом може змінити ситуацію. Але економічне бачення, викладене Кімом на цій великій конференції у 2016 році — першому Конгресі Робітничої партії Кореї з 1980 року — не було підкріплене жодними деталями, крім розмитого п'ятирічного плану, економічних програм, які поширювали серед комуністів 20 століття.
Не було жодної специфіки і, звичайно, жодних серйозних змін щодо політики, спрямованих на досягнення мети Кіма.
Цієї суботи, 10 жовтня, виповнюється 75 років з дня заснування Робочої партії Кореї — комуністичної політичної партії, яка керує Північною Кореєю з моменту створення країни.
На цей момент Кім міг очікувати, що святкував економічний успіх своєї країни поряд з одним із найважливіших національних свят для країни.
Це була б золота можливість пропаганди зобразити Кіма одним із найважливіших лідерів і борців за свободу в історії Кореї, або принаймні його версією Північної Кореї.
На цій фотографії, зробленій 6 травня 2016 року та опублікованій 7 травня офіційним центральним агентством новин Кореї (KCNA), видно, що лідер КНДР Кім Чен Ин виступає з вступною промовою під час 7-го конгресу робочих партій.
Але останні кілька років не вдалися, як міг сподіватися Кім, і до середини серпня 2020 року він визнав те, що стало абсолютно зрозумілим: план провалився.
Кім звинуватив "несподівані та неминучі виклики в різних аспектах та ситуацію в регіоні, що оточує Корейський півострів", - йдеться у звіті, опублікованому державним агентством Північної Кореї KCNA.
Державні ЗМІ не уточнюють, які виклики, але вони, ймовірно, включатимуть санкції, пандемію коронавірусу та наслідки недавніх повеней.
10 жовтня все ще відзначатиметься, хоча незрозуміло, як країна адаптує свої традиційні військові паради в час пандемії коронавірусу.
Згідно з аналізом спеціалізованого веб-сайту КНДР 38 Північ, супутникові знімки, зроблені в серпні та вересні, показують, що тривають репетиції. І кілька експертів вважають, що Пхеньян може скористатися нагодою, щоб розкрити нову "стратегічну зброю", якою Кім хизувався у січні.
Проте, 10 жовтня мав бути не просто військовий парад — Кім Чен Ин повинен підбити підсумки здійснених заходів за останні п'ять років. Натомість Кім повинен відзначити цю подію, стикаючись із найстрашнішими завданнями, які він бачив з моменту вступу до влади.
Стратегія напівзакінчена
Через два роки після прийняття влади у 2012 році Кім заявив, що Північна Корея буде керуватися новою національною стратегією розвитку програми ядерної зброї в країні, одночасно працюючи над тим, щоб запустити економіку.
На практиці обом напрямкам важко надати однакову вагу. Кім контролював більше випробувань балістичних ракет та ядерної зброї, ніж його батько та дідусь разом, тоді як економіка з року в рік бурхливо розвивалася. Зосередження уваги на зброї принесло свої плоди у 2017 році, коли Кім успішно випробував водневу бомбу і три міжконтинентальні балістичні ракети - тип снарядів, призначених для доставки ядерних боєголовок на великі відстані. Поки експерти все ще дискутують, чи зможе Північна Корея успішно вразити точну ціль на другому кінці світу, режим продемонстрував достатньо нових можливостей, щоб це стурбувало США та їхніх союзників.
У своєму щорічному зверненні до Нового 2018 року, виступі, схожому на державу Союзу президента США, Кім зазначив, що Північна Корея завершила свої зусилля з розробки життєздатної ядерної зброї та балістичних ракет, і подякував своїм громадянам за докладені зусилля.
"Ми створили могутній меч для захисту миру, як того бажали всі наші люди, яким довелося затягувати пояси довгі роки", - сказав він.
Програма ядерної зброї Північної Кореї коштувала дорого, і це не просто людські години та матеріальні витрати. Кожне випробування зброї розглядалося міжнародною спільнотою як серйозна провокація. Вони зустріли все частіші покарання за резолюції Ради Безпеки ООН. Спочатку санкції в основному були спрямовані на можливості виробництва зброї Північної Кореї, але до 2017 року міжнародне співтовариство переслідувало можливості Пхеньяна заробляти за кордоном гроші на всьому, від молюсків до вугілля. Сподівались, що ці заходи негативно вплинуть на економіку Північної Кореї до такої міри, що змусять Кіма сідати за стіл переговорів.
Коли настав час його виступу в січні 2018 року - наближення двох років до п’ятирічного плану, Кім змінив швидкість. Він був готовий прийняти дипломатію, і зробив це швидко. Всього за пів року Кім пройшов шлях від світової парії до державного діяча, який проводив суд з лідерами Китаю, Південної Кореї, Сінгапуру та США.
Що саме спонукало Кіма припинити випробування зброї та вийти з ізоляції, досі обговорюється. Адміністрація президента США Дональда Трампа стверджує, що санкції, які Вашингтон в основному організував і домагався, не дали Кіму іншого вибору, крім як вести переговори. З іншого боку, Кім заявив у березні 2018 року, що його країна більше не потребує випробувань зброї, оскільки її пошуки ядерних бомб і ракет для їх доставки були завершені. Наступним логічним кроком стала дипломатія.
Тепер Кім мав свою зброю, і він був готовий поговорити.
Три зустрічі, два лідери, одна велика незгода
Трамп і Кім зустрічалися тричі: червень 2018 р. у Сінгапурі, лютий 2019 р. в Ханої, а потім знову ненадовго в демілітаризованій зоні, що розділяє дві Кореї, у червні 2019 р. до третьої зустрічі Північна Корея пройшла більше ніж три роки п'ятирічного плану, але йому ще належить забезпечити економічне процвітання, обіцяне людям.
Справа в основному йшла шляхом Кіма, поки він не зустрівся з Трампом у в'єтнамській столиці. На той момент молодий північнокорейський лідер завершив передову програму ядерної зброї; налагодив відносини з давнім союзником Китаєм; провів зустріч із президентом США - пропагандистською перемогою, про яку його батько та дідусь, який заснував Північну Корею - лише мріяли.
Кім приїхав до Ханою готовий укласти угоду про закриття Йонбйона, найбільшого та найвідомішого об'єкта в Північній Кореї, який виробляв матеріал для ядерної зброї, в обмін на полегшення санкцій, за словами колишнього радника Трампа з питань національної безпеки Джона Болтона.
Але адміністрація Трампа пообіцяла, що полегшення санкцій не відбудеться до того, як Кім здасть свою ядерну зброю. Північна Корея уклала поетапні покрокові ядерні угоди з попередніми адміністраціями США, але всі вони провалились. Трамп та його помічники дали зрозуміти, що настав час чогось нового.
Трамп хотів отримати якусь "велику справу", при якій Північна Корея швидко відмовляється від своєї ядерної програми для негайного зняття санкцій. Найвища посадова особа Державного департаменту заявила, що Вашингтон шукає щось на зразок ядерного внеску.
Але така угода вимагає довіри, якої у двох сторін немає. Північна Корея має за приклад таких лідерів, як Моаммар Каддафі з Лівії, — який відмовився від своєї початкової програми ядерної зброї в обмін на фінансову допомогу, а через роки її скасували сили від США, як попередження наступникам.
Розбіжності щодо загальної картини не зірвали домовленостей Сінгапуру, але в Ханое виявилися нездоланними.
Кім неодноразово домовлявся про угоду щодо пом'якшення санкцій Йонбйона, проте він не хотів вести переговори про балістичні ракети або секретні ядерні об'єкти Північної Кореї, згідно з нещодавно опублікованими мемуарами Болтона. Болтон повідомив, що йому сказав держсекретар Майк Помпео, що Кім сказав Трампу і найвищому американському дипломату, що він "дуже розчарований" і "злиться", що Вашингтон не зацікавлений у торгівлі. Пізніше, коли Болтон був у кімнаті, він сказав, що Кім виявився "помітно розчарованим", коли стало зрозуміло, що обидві сторони зайшли в глухий кут.
Трамп вирішив піти, дійшовши висновку, що Кім не готовий погодитися на те, що цікавить Білий дім. Переговори на робочому рівні між двома сторонами як до, так і після того, як Ханой не змогли досягти суттєвого прогресу, хоча лідери продовжували листуватися.
Тож Пхеньян відновив випробування зброї, хоча не балістичних ракет великої дальності, які могли досягти Сполучених Штатів, і Кім поставив США ультиматум: висунути деякі нові ідеї до кінця року.
Цей термін прийшов і весь час економіка Північної Кореї продовжувала боротися. Санкції все ще існують і заважають Пхеньяну покращити свої економічні перспективи.
До 1 січня 2020 р. Північна Корея мала чотири роки до виконання п’ятирічного плану, і економіка країни ще не досягла значного прогресу.
Глобальна пандемія ще більше погіршить ситуацію.
Проблеми пандемії
Північна Корея може бути однією з найізольованіших країн у світі, але її близькість і стосунки з Китаєм означали, що вона не могла ризикувати, коли коронавірус з’явився в китайському місті Ухань.
Поїздки до Північної Кореї були надзвичайно обмеженими ще до пандемії, але в січні країна закрила свої кордони, оголосила "надзвичайний стан" і створила протиепідемічні штаби по всій країні.
Рішення мало сенс. Лікарі, які працювали протягом останніх років, малюють картину занедбаної системи охорони здоров'я, яка гостро потребує оновлення. Медична інфраструктура Північної Кореї, швидше за все, не витримає у разі великого спалаху захворювань.
Суворе дотримання заходів охорони здоров'я та закриття кордону, ймовірно, допомогли запобігти поширенню вірусу.
Але навіть для країни, відомої як "королівство-відлюдник", яка пишається незалежністю — державна ідеологія, чучхе, часто перекладається як "самозалежність" - карантинні обмеження вимагають серйозних витрат.
Пхеньян значною мірою покладається на торгівлю з Китаєм, щоб зберегти свою економіку на плаву. Закриття кордону по суті відрізало Північну Корею від її економічних партнерів, а загальний обсяг торгівлі між двома країнами зазнав краху, а потім знову ненадовго зріс у червні, згідно з даними китайської митниці, повідомленими на сайті моніторингу північнокорейських новин NK News.
Масштабні повені цього літа, спричинені великими штормами, також забрали ресурси.
З огляду на пандемію та санкції, які існували, було очевидно, що мета Кіма надати своєму народові "заможне та високоцивілізоване життя" не буде виконана.
KCNA повідомив, що Північна Корея сформує новий з'їзд партії, щоб оцінити, що пішло не так. Очікується, що північнокорейський лідер оголосить про новий п'ятирічний план на початку наступного року.
Шоу триватиме
Кім, можливо, не зможе відсвяткувати економічну перемогу 10 жовтня, але експерти прогнозують, що він скористається можливістю дати світові можливість оглянути новітнє вдосконалене озброєння — можливо, таємну "стратегічну зброю", якою він хизувався на початку року.
Супутникові знімки демонструють певний рух на судноплавному майданчику, який відомий розробкою балістичних ракет (підводних човнів), підсилюючи припущення, що Пхеньян може випробувати нову БРПЛ на твердому паливі.
Північна Корея раніше випробовувала ракети-підводники на рідкому паливі, але їх аналоги на твердому паливі є більш досконалими і їх легше запускати в короткі терміни. Успішний запуск стане ще однією важливою віхою у наполегливих зусиллях Північної Кореї щодо сучасних озброєнь.
У Північній Кореї демонстрація військової сили послужить своєчасним відволіканням від пандемії, економіки та невдалого п'ятирічного плану Кіма.
Правління сім'ї Кім у Північній Кореї виявилося надзвичайно довготривалим. Батько Кім, Кім Чен Ір, залишився при владі, попри голод, який вбив сотні тисяч, якщо не мільйони людей.
Коли Кім отримав владу після смерті батька у 2011 році, він кинув виклик очікуванням своєї неминучої загибелі, виявивши себе проникливим і розважливим політиком.
Економічні амбіції Кіма можуть не здійснитися, але лідер Північної Кореї, ймовірно, буде ще деякий час.
Міжнародне співтовариство буде уважно спостерігати в січні, коли він випустить свій наступний п'ятирічний план, щоб побачити, як лідер Північної Кореї має намір нарощувати темпи економічного процвітання, незважаючи на потужні стримуючі санкції.
за матеріалами CNN