Полювання на відьом

 

Нардепи пішли війною на ворожок і магів – законопроект про заборону реклами різних цілителів пройшов перше читання. Схоже, різного роду цілителі та віщуни – це саме ті вороги, які можуть об’єднати навіть політичних опонентів.

 

Так, четверо депутатів Верховної Ради – регіонал, комуніст та двоє від «Батьківщини» – напрацювали проект закону, яким планують заборонити рекламу окультно-містичних послуг. А 4 жовтня за це проголосував 301 нардеп. Таким чином законопроект прийняли за основу.

 

 

Усе заради людей

 

Цікаво, що ще у квітні цього року ці ж депутати вже пропонували схожий проект – ним хотіли взагалі заборонити діяльність людей з надздібностями. Тоді вся «магічна спільнота» навіть погрожувала проклясти всю Верховну Раду в цілому і кожного депутата зокрема. Може, вони злякалися? Бо справа до діла не дійшла – проект відправили на доопрацювання. (До речі, у народі таки побутує думка, що у парламенті щось пороблено – Авт.).

 

Тепер же народні обранці свої апетити зменшили: про заборону діяльності цілителів уже не йдеться – тільки про заборону їх рекламувати. Аби втілити це у життя, депутати пропонують внести зміни до трьох законів – «Про рекламу», «Про телебачення та радіомовлення» та «Про друковані ЗМІ».

 

Якщо їм це вдасться, то перший закон взагалі заборонить рекламу окультно-містичних послуг. Другий – закриє телепрограми, де у прямому ефірі відбувається надання таких послуг. (Цікаво! Виходить у записі можна? – Авт.). А третій – заборонить про це писати. І оскільки жодних зауважень у законопроекті немає, відповідно їх не можна буде навіть згадувати – ані рекламувати, ані критикувати – ніяк. До речі, цю заборону депутати вмістили у законі між пропагандою насильства та розпалюванням міжнаціональної та міжрасової ворожнечі…

 

От куди народні обранці не насмілилися тикнутися – так це до інтернету. Хоча, на сайтах така реклама теж не є рідкістю. Певно, не подужали продумати базу. Адже закону про електронні ЗМІ в Україні взагалі немає. Може, покладаються на те, що на сайти пошириться «Закон про рекламу»? А може й просто забули – з них станеться. Отже, якщо законопроект пройде друге читання, президент­ський підпис і набере чинності, то можна очікувати засилля тих магів у інтернетрях.

 

 

Неоране поле

 

А як цей закон вплине на нас? Звісно, Прикарпаття на людей з якимись надзвичайними здібностями завжди було далеко не бідне. Чи не у кожному селі досі є по кілька бабусь, які можуть і вроки дитині скинути, і сусідку проклясти. Але чи ви колись бачили їхню рекламу в газетах чи то телебаченню?..

 

Зазвичай у нас рекламуються заїжджі цілителі. Не рідкість рекламні оголошення Світлан, Оксан чи Вір, на яких жіночки із проникливим поглядом обіцяють і бізнес налагодити, і заміж видати, якщо дуже треба та гроші є. Як правило, такі цілительки приїжджають на день чи два, з помічником, орендують приміщення десь у центрі міста й розвивають бурхливу діяльність. «Репортер», до речі, також був на цих сеансах – потім ми в деталях описували і черги під дверима, і методику їхньої роботи, і ціни на послуги. Але якими фарбами не малюй, там все одно завжди є повно народу, який вірить – вони справді помагають.

 

Для прикладу, наша добра знайома, назвемо її Наталкою (жінка працює в солідній установі та трохи стидається своїх походів до ворожки), просто в захопленні від роботи одної такої цілительки. Каже якби не та, то ніколи б з кредитами не розплатилися. «Вона мені зробила обряд на удачу в бізнесі чоловіка, поставила захист від конкурентів, життя налагоджується, – запевняє жінка. – Тепер чекаю, коли знову приїде. Казала, що зробить для мене спеціальний амулет від вроків». І то розумна жінка?

 

До речі, цілительок-гастролерок часто пов’язують із ТзОВ «Центр нетрадиційної медицини «Доля», що у Києві. Ми зателефонували до них, поцікавитися у керівництва центру, якої ж вони думки про цей законопроект. Там відповіли коротко: «Поки що ми від коментарів утримуємося». І не дивно, що до розмов з журналістами вони не дуже охочі. Адже минулого тижня навколо «Долі» запахло скандалом. Деякі з їхніх спеціалістів вирішили витягувати на світ трохи брудної білизни. Пожалілися, що керівництво забирає собі більшість зароблених грошей. А буває, що по містах їздять люди зовсім без здібностей, скаржаться працівники того центру…

 

До слова, колись побачите – зверніть увагу: в рекламних оголошеннях геть дрібненьким текстом і, наприклад, сірим по червоному, вказується, що цілителі діють згідно з Господарським кодексом. Жодної ліцензії. Хоча в Україні й існує Комітет народної та нетрадиційної медицини. Логічно, що саме він і мав би видавати такі ліцензії на підтвердження вмінь цілителів?

 

Представник цього комітету в нашій області Володимир Кіт розповідає: «Комітет створений, аби регламентувати діяльність цілителів – має ж бути у ній порядок та чіткість? Хто може працювати у напрямку народної та нетрадиційної медицини? По-перше, це люди, які мають медичну освіту. Тут легше – і регламентувати, і результати бачити. Люди без відповідної освіти також можуть отримати цю ліцензію – треба подати заявку в експертний відділ, показати там свої здібності – теорію та практику. Потому цей висновок подається в комітет, засідає комісія, вона й вирішує – давати ліцензію чи ні. Але вони можуть працювати тільки під наглядом медиків».

 

За словами Володимира Кота, на 1 січня цього року таку ліцензію нікому з нашої області не дали.

 

При цьому варто розуміти, що народна та нетрадиційна медицина – поняття дуже широке, сюди для прикладу належать: фітотерапія, мануальна терапія, апітерапія і т. д.

 

А от з астрологами, ворожками чи хіромантами комітет зазвичай справа не має. «Ми працюємо з людьми, які використовують свої навики на лікування, профілактику і запобігання хвороб, – пояснює Володимир Кіт. – А ворожки? Їх хоч якимось боком причепити до медицини – дуже важко».

 

Тож нардепи посягнули на цілину – незоране законодавством поле. І прийняття цього закону могло б стати справді прецедентом. «Але яка різниця – приймуть його чи ні? – запитує Володимир Кіт. – Питання в іншому – чи буде він виконуватися. Адже в нашій країні не виконується десь 90% законів».

 

 

Треба вірити Богові

 

«Заборона реклами і справді може відбити від цілителів частину їхніх клієнтів, – каже доцент кафедри загальної та експеримен­тальної психології Прикарпатського університету Мирослава Гасюк. – Ми, люди, взагалі схильні перекладати відповідальність на когось іншого. І як виходить – коли солідна газета чи телеканал дають рекламу якогось шамана, то людина частково перекладає відповідальність на них – я їм довіряю, вони знають, що роблять. І не важливо, що там написано «на правах реклами».

 

З іншого боку, довіра до ворожок і магів іде ще й по «теплому колу», пояснює психолог. Хтось зі знайомих каже: «От я була, мені помогло, і ти йти». Тож частина людей і надалі буде користуватися їхніми послугами. Але є велика доля ймовірності, що того шахрайства стане менше. Бо рекламу дають ті, які хочуть заробити, а не ті, хто прагне допомогти людям.

 

А для віруючих людей – є та реклама чи немає – взагалі не повинно мати значення. Адже Церква чітко каже: ходити по ворожках – гріх.

 

Отець Йосафат Бойко, настоятель монастиря Воплоченого Слова, говорить, що забобони і ворожбитства стосуються провин проти Першої Заповіді Божої: «Не май інших Богів, крім мене». Ця заповідь забороняє ті гріхи, якими ображається виключність та Єдинство Бога.

 

«Бог говорить: «Хто звернеться до заклиначів мерців і знахарів, щоб слідом за ними блудувати, я звернуся проти нього й викоріню його з-поміж його люду» (Левіт 20, 6), – пояснює отець Йосафат. – Ворожбою грішить і той, хто за допомогою невідповідних засобів намагається довідатися про скриті і таємні речі. «Усі форми ворожбитства треба відкинути: вдавання до сатани чи до демонів, викликання померлих чи інші дії, що помилково передбачають «розкриття» майбутнього. Звернення до гороскопів, астрології, хіромантії, тлумачення віщувань і долі, явища ясновидіння, вдавання до медіумів містять у собі прагнення до панування над часом, над історією і, зрештою, над людьми, як і бажання увійти в спілку з окультними силами» (ККЦ, 2116). «Господь зневажає тих, хто хоче дізнатися правди у померлих (Второзак. 18, 11-12).

 

Треба вірити Богові, й жодна біда не вчепиться – підсумовує священик.

 

 

Євгенія Ступ'як,

Репортер


21.10.2011 Євгенія Ступ'як 1147 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3642
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3369
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415