Поле домовленостей та ступінь долбо-йолбо

 

 

Ми живемо на неозорому полі домовленостей. Ми домовилися вважати державою групу чиновників і політиків, не зважаючи на ступінь їхнього долбо-йолбо. Ми домовилися вважати історичне лайно скарбами минулого. Ми домовилися, що народ у нас мудрий і працьовитий. Ми домовилися не називати війну війною, а зрадників зрадниками. Ми домовилися, що можуть бути революції без завершення, герої без перемог і перемоги без здобутків. Нарешті, ми домовилися, що у нас є майбутнє. Хоча всі, більш-менш притомні, розуміють, про яке майбутнє йде мова.

 

Серед молоді також багато розумних. Вони у все втикаються і дивляться на поле домовленостей тверезо. Дивляться на нього суто прагматично, як рільники на ріллю. Проте серед next-покоління часто-густо зустрічаються персонажі, котрі все ще сприймають домовленості як реальність. Така от архаїка. Персонажі щиро вірять, що домовленості (принаймні, найповажніші з них) базуються на чомусь намацальному, сповненому незмінності й самобутності. На чомусь, подібному до землі, води або ж гірського каміння.

Коли пояснюєш, що вони базуються лише на попередніх домовленостях, а ті, у свою чергу, на попередніших і так далі, наївні починають нервуватися. Вони думають, що їх дурять. Вони думають, що хтось навмисно «вибиває ґрунт» з-під їхніх ніг. Що навколо знову «таємна змова».

Бо ж їх, сарак, недобрі та корисливі люди переконали, що під ногами ціла купа того «ґрунту». Що в еру кочових смислів та плинних означень ми «стоїмо на твердому фундаменті». Тому наївні й далі злостяться і питають: але ж були, були ті титани, ті велетні духу, з котрих усе почалося?

Я кажу їм: велетні і титани були, проте насправді все починалося (й починається) на цвинтарях. Біля свіжої могили збираються спекулянти і домовляються. Вирішують, чи вигідно проголошувати щойно померлого титаном чи ні. Чи не вийде їм, бува, з цього збиток, або ж і повний титанік. Спекулянти довго сперечаються, розподіляють ролі й лише після того виходять до людей з плачами та риданнями: «Громадо! Ми втратили титана (варіанти: пророка, генія, героя, подвижника)!».

Поки титан був живим, вони й пальцем не ворушили задля нього. Але тепер вони всі записалися йому в друзі, учні та послідовники. Себто, вони домовилися і почався культ. Втаємничені у нього зашепотіли решті, куди саме нести гроші.

Подейкують, що більш як півтори сотні людей стверджувало або натякало, що саме вони стояли при одрі Шептицького, коли той відходив до Бога. Насправді ж, свідчать історики, владика залишив сей світ практично на самоті. Й де були тисячі посмертних шанувальників Франка, коли той повільно вмирав у брудному ліжку? Чи не останній приклад – Лишега, котрого не втомлюються нині славити ті, хто за поетового життя крутив йому за спиною дулі.

Також варто подумати про сотні подвижників, щодо яких свого часу не домовилися цвинтарні перемовники. Про тих, котрих побоялися проголосити титанами і геніями. Про тих, хто й після смерті лякав спекулянтів своє могутністю та енергією. Їх імен ми не знайдемо на полі домовленостей. Може, варто пошукати за його межами. Може, варто також повисмикувати з поля домовленостей бур’яни та припинити зволожувати його сльозами. Бо ж по розмоклому важко кудись дістатися.

І, взагалі, те поле домовленостей не таке тверде, як іноді здається. Протоколи вселенських угод ефемерніші за порожнечу. Епоха спокус змушує не лише нестійких зраджувати домовленості, здавати позиції та мігрувати на поля інших домовленостей. Адже у світі, де все продається і купується, домовленості давно перетворені на товар. Й не дешевий. Для збагачення варто лише стати володарем (відтак продавцем) товстої і масної домовленості.

Хтось зі спритних вже каже: «Овва!»


10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

973
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1986
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2860
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3494
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3693
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6884 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3875

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5690

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7643
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2481
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4746
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5131
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

501
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

962
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1833
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3416
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1807
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3712
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3936 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5470