Комісія з надзвичайних ситуацій Івано-Франківської міської ради прийняла рішення заборонити рух транспорту вагою понад 24 тонни на мості по вулиці Галицькій та обмежити швидкість руху до 40 км за годину
Про це йшлося сьогодні на засіданні, інформує кореспондент Фіртки.
«Міст на вулиці Галицькій перебуває на балансі МДК. Є два технічні звіти від 2016 року і останній проводився декілька тижнів назад. Ще у 2016 році міст визнано обмеженопрацездатним, він не був аварійним, але потребував ремонту. Після повені відбулося підмивання другої опори. На даному етапі ніхто не може сказати як себе поведе опора у майбутньому. Фахівці дають рекомендацію обмежити рух транспорту понад 24 тонни цілодобово, а також обмежити рух швидкості не більше 40 км/год. Для того, щоб не допустити катастрофи треба вжити ці заходи», - розповів Віталій Бурко.
Комплекс першочергових заходів вартуватиме приблизно 19 млн грн. Йдеться про заходи, які необхідні для нормального функціонування моста.
"Ставимо обмеження 24 тонни. На в’їздах у місто є знаки про заборону в’їзду вантажних автівок з табличками часу. Ми можемо забрати таблички і показати можливість об’їзду. Наразі це об’їзд через Лисець. Патрульна поліція буде контролювати ситуацію", - зазначив Віталій Слівінський, представник УПП.
Стан моста буде визнано обмеженопрацездатним з 26 серпня.
Варто нагадати, рік тому фахівці наголошували, що завершується термін придатності моста, який з’єднує мікрорайон Пасічна з Івано-Франківськом. Тисячі мешканців можуть залишитися, де-факто, «відрізаними від світу».
У 2021 році пішохідно-автомобільний міст будуть змушені закрити на капітальний ремонт.
За підрахунками фахівців, до 90% мостів, що розташовані на території Прикарпаття, потребують капітального ремонту. У цьому ж списку знаходиться й багатостраждальний міст, що з’єднує мікрорайон Пасічна й основну частину Івано-Франківська.
Інфраструктурна споруда була збудована ще у далекому 1969 році й пережила Хрущова, Брежнєва, Берлінську стіну й розвал СРСР. Однак, за цей час жодного разу капітального ремонту не відбувалось.
Відповідно до технічної документації, у 2021 році завершиться експлуатація мосту. Після цього кожен перетин об’єкту стане ризикованою справою. І це стосується як автомобілістів, так й пішоходів. Вже зараз місцями крізь дірки в асфальтобетонному покритті видніється річка.
Міській владі, попри усі намагання латати ями і деформаційні шви, не вдається підтримувати міст в постійному притомному стані. А ці регулярні косметичні ремонтні роботи не впливають на загальний технічний стан.
Нагадаємо, коли минулого року президент Зеленський приїжджав в Івано-Франківськ, міський голова Руслан Марцінків теж просив у нього 150 млн грн на добудову моста. Але тоді Марцінків озвучив, що будівництво обійдеться у 426 млн грн.
У свою чергу народна депутатка від Івано-Франківська Оксана Савчук просила в уряду 150 млн грн на добудову моста через Бистрицю Солотвинську. І вже тоді вартість будівництва, за її словами, становила 594,6 млн грн.
Читайте також
Податковий борг, судові справи та бізнес в Криму: хто будуватиме новий міст на Пасічну
Міська влада хоче побудувати новий міст у Пасічній за кошти державного фонду регіонального розвитку
Іванофранківці обрали назву нового "пасічнянського мосту"
У Франківську презентували попередні проекти нового моста на Пасічну (відео)
За півроку новий "пасічнянський міст" подорожчав у два рази (оновлено+фото)
В Івано-Франківську заклали камінь під будівництво нового 200-мільйонного моста на Пасічну (фото)
Проект генплану Івано-Франківська передбачає два нові мости через Бистрицю
Іванофранківці просять Президента про будівництво нового мосту через річку Бистриця Солотвинська
Який телепень це писав???У 1969 році Хрущова давно не було при владі.
А фотка моста з незалежності
І як завжди брешуть. Ціна нового моста закладалася в 130 млн.Тепер виросла в більше чим 500 млн.і це ще не кінець.Шукають винних.І знову говорять про інший новий міст теж в 120 млн.Цікавить , а в скільки раз виросте ціна на наступному мості? Може це не мости діраві а діраві голови?