П'ять міфів про туберкульоз

24 березня весь світ відзначатиме Всесвітній день боротьби із туберкульозом.

Саме у цей день, у 1882 році, вчений-мікробіолог Роберт Кох оголосив про своє сенсаційне відкриття: найнебезпечніша хвороба в історії людства, від якої помирають мільйони людей, викликається мікобактерією з назвою “паличка Коха”, а не просто “поганим повітрям”.

Кох не відкрив способу лікування туберкульозу, але поклав початок його пошукам. Справжнім проривом став винахід нашого краянина, Зельмана Ваксмана (родом із Вінницької області), який розробив антибіотик стрептоміцин. Ці ліки стали порятунком для хворих на туберкульоз, а Ваксман отримав за свій винахід Нобелівську премію та був названий одним із найбільших благодійників людства. 

Попри те, що туберкульоз з нами давно — його ознаки знаходили навіть у єгипетських мумій, — він і досі окутаний шкідливими міфами, які заважають діагностиці та лікуванню цієї хвороби. До речі, пандемія COVID19 теж неабияк вплинула на загальносвітову ситуацію із хворобою. У всьому світі медики помічають зниження кількості нових виявлених випадків туберкульозу в середньому на 10%. Деякі дослідники вважають, що цьому сприяли носіння масок та соціальна дистанція. Але більшість погоджується, що таке зниження відбулось через обмежений доступ людей до медичних послуг під час карантинів. Тож туберкульоз залишається недіагностованим та становить відкладену загрозу для тих, хто мав нещастя захворіти.

Тож пройдімось по найпоширеніших міфах про ТБ та спробуємо розібратись, де ж правда.

Міф 1: В Радянському Союзі була найкраща протитуберкульозна служба.

Коли в 1917 році на території Російської імперії до влади прийшли більшовики, одне із завдань, які вони намагалися вирішити — це вільний доступ до медичних послуг для всіх категорій населення. Туберкульоз був справжнім викликом для молодої держави. Так з’явилася так звана “система Семашко”, названа іменем наркома охорони здоров’я. Були побудовані лікарні, санаторії та амбулаторії, які допомогли громадянам СРСР лікуватися в тому числі і від туберкульозу. Епідемію вдалося приборкати, бо в стаціонарах та санаторіях було покращене харчування та догляд. 

У 1960-ті роки картина захворюваності на інфекційні хвороби в усьому світі змінилася. Люди перестали вмирати переважно від інфекційних хвороб, почала рости тривалість життя, а на перший план вийшли неінфекційні хвороби. Йшли роки, громіздка протитуберкульозна служба продовжувала тягнути величезні ресурси на утримання, яких ставало все менше у СРСР, і яких вже зовсім перестало вистачати у молодій незалежній Україні. Люди з туберкульозом, замкнені в одному просторі, інфікували один одного, а паличка Коха набувала стійкості до ліків. Саме тому зараз Україна в десятці країн світу із поширенням лікарсько-резистентного туберкульозу, який лікується набагато довше та дорожче, ніж звичайний. 

Міф 2: Туберкульоз треба лікувати тільки в стаціонарі 

Насправді лікування триває від 6 місяців до року, іноді й більше, але весь цей час людина просто щоденно отримує пігулки. Оскільки хвора людина, приймаючи сучасні ліки, вже за кілька тижнів втрачає здатність інфікувати інших, ізолювати її місяцями немає сенсу: можна просто регулярно отримувати свої ліки, час від часу відвідувати лікаря для контролю перебігу лікування — і при цьому не втратити роботу, соціалізацію та інші радощі життя. 

До того ж в замкнених приміщеннях та поганих умовах незабезпечених диспансерів люди швидко інфікують одне одного різними формами туберкульозу, а паличка швидко адаптується до ліків при перехресному інфікуванні. До речі, саме тому винайдений Ваксманом стрептоміцин вже давно не працює: хитра бактерія давно пристосувалася. 

Амбулаторне лікування довело свою ефективність в усьому світі. Тому з 1 квітня 2021 року сімейні лікарі, які підпишуть відповідний договір  із НСЗУ, матимуть можливість  амбулаторно лікувати пацієнтів із туберкульозом — контролювати видачу та прийом ліків, слідкувати за розвитком стану, направляти на додаткові дослідження. А за безкоштовною діагностикою ТБ ви можете звертатися до свого сімейного лікаря чи лікарки вже зараз.

Міф 3:Туберкульоз можна виявити лише за допомогою масової флюорографії

Звісно, флюорографія є хорошим способом діагностики. Але в масовому порядку це дуже дорогий та обтяжливий для медичної системи спосіб. Тож наказ про щорічну “флюорографію”, на щастя, вже скасовано, а первинну діагностику туберкульозу можна провести за допомогою так званої скринінгової анкети. Її можна пройти у вашого сімейного лікаря або лікарки, якщо у вас підозрілі симптоми (серед яких навіть втомлюваність). А вже якщо ваша лікарка побачить необхідність, то призначить додаткові дослідження (ту ж саму флюорографію, для прикладу).

Міф 4. Туберкульоз можна вилікувати хорошим харчуванням

Туберкульоз називають “соціальною хворобою”, адже на нього можна захворіти при недостатку харчування та зниженого внаслідок цього імунітету. Вчені дослідили, що справді люди, які мають недостатнє харчування, більш вразливі до туберкульозу (це дослідження проводилося на прикладі Китаю, в якому був так званий Великий голод з 1959 по 1961 роки). Але це не означає, що туберкульоз може бути вилікуваний лише добрим харчуванням. Це інфекційна хвороба, спричинена бактерією, і лікується вона лише спеціальними антибіотиками. 

До того ж сьогодні ця хвороба вийшла далеко за межі соціально вразливих груп: імунітет може знизитись через стрес чи погане харчування і на відповідальній роботі з дуже високою зарплатнею, і через нестачу сну від особистих переживань. Від цього не застрахований ніхто. 

Міф 5: Людина, хвора на туберкульоз, наражає на небезпеку всіх оточуючих

Людина, що почала приймати ліки, вже за 1-2 тижні припиняє виділяти бактерії і втрачає здатність інфікувати оточуючих. Багато людей хворіють на туберкульоз взагалі без виділення бактерій. До того ж, існують форми позалегеневого туберкульозу, який “живе” в кістках або інших органах і тому не може передаватися від людини до людини. 

Отож, сподіваємося, ми допомогли вам дізнатись більше про ТБ та його лікування. Головне, що варто пам’ятати, що найнебезпечніша форма туберкульозу — це туберкульоз, не виявлений вчасно. Знання — сила, і тепер ви знаєте, що виявлений вчасно, ТБ лікується пігулками в домашніх умовах, а виявити його легко, звернувшись до своєї сімейної лікарки чи лікаря. Тож ставтесь уважно до свого стану та плануйте регулярну діагностику у своїх сімейних лікарів та лікарок!

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт та Facebook-сторінка проєкту


24.03.2021 913
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

953
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1959
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2830
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3465
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3674
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6853 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3858

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455