Передвиборча активність кандидатів на пост Президента України

 

/data/blog/50824/fbbe848d6b199a13b7cf671fee9351ef.jpg

 

Протягом березня – початку квітня  передвиборча активність кандидатів у всіх регіонах України не була насиченою. Кандидати на пост Президента України не поспішали розгортати повномасштабні агітаційні заходи, що відрізняє старт цих виборів від попередніх кампаній. ЦВК завершила  реєстрацію кандидатів на пост Президента України 4 квітня, і лише після цього в регіонах почали з’являтися зовнішні прояви передвиборчої кампанії.

 

Найбільш активно розгортають виборчі штаби та інші організаційні структури кандидати Петро Порошенко, Юлія Тимошенко та Олег Тягнибок.  Передвиборча агітація поки не набула масового  характеру, що може бути пояснено низкою обставин. З одного боку, кандидати продовжують вирішувати підготовчі задачі. З іншого, в умовах складної суспільно-політичної ситуації та можливих проявів військової агресії з боку Росії, кандидати утримуються від масованої агітації, побоюючись неоднозначної реакції виборців. Кандидати на пост Президенти України почали відвідувати регіони з агітаційними візитами (найактивніше: Олег Ляшко, Юлія Тимошенко, Олег Тягнибок). У той же час анексія Автономної Республіки Крим та м. Севастополь з боку Російської Федерації унеможливлює проведення передвиборчої кампанії на цих територіях.

 

Спостерігачі ОПОРИ відзначають, що кандидати на пост Президенти ще не завершили процес формування власних виборчих структур у територіальних виборчих округах, інтенсивно продовжується підбір персоналу, презентуються керівники регіональних передвиборчих кампаній. Фактично кандидати займаються підготовчою роботою вже в умовах агітаційної кампанії. Враховуючи обставини оголошення позачергових виборів та  строки основних етапів виборчого процесу, більшість кандидатів не встигли заздалегідь вирішити  організаційні проблеми. 

За даними офіційних спостерігачів ОПОРИ,  станом на 08.04.2014 р. найбільш активно працювали над розгортанням  виборчих штабів у регіонах кандидати Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Олег Тягнибок. Менш інтенсивно працювали над мережею оргструктур кандидати Олег ЛяшкоАнатолій Гриценко, Ольга Богомолець, Петро Симоненко. У окремих регіонах зафіксовано діяльність із формування виборчих штабів Дмитра Яроша, Сергія Тігіпка, Михайла Добкіна, Василя КуйбідиОлександра Клименка.  Активності інших кандидатів у цьому аспекті кампанії не було зафіксовано. Таким чином, 12 кандидатів у тій чи іншій мірі представлені в регіонах організаційними структурами, 11 – ще не розпочали відповідної роботи.

Після усунення з посади Віктора Януковича, формування нової більшості в парламенті та нового Уряду суттєво змінилася політична ситуація в областях України. Відбуваються масштабні ротації у місцевих органах влади та партійних осередках, знижується впливовість колишньої партії влади – Партії регіонів. Рішення лідера партії «УДАР» Віталія Кличка підтримати Петра Порошенка на президентських виборах та внутрішній розкол у Партії регіонів також впливають на місцеві політичні еліти. Ці обставини визначають партійний та кадровий склад виборчих штабів кандидатів. До прикладу, виборчі штаби Петра Порошенка формуються з представників «УДАРу», колишніх членів Партії регіонів та ВО «Батьківщина», позапартійних активістів. У Закарпатській області до складу виборчих штабів Порошенка входять представники партії «Єдиний центр».

До складу місцевих організаційних структур Юлії Тимошенко, Олега Тягнибока, Олега Ляшка, Петра Симоненка, як правило, входять представники місцевих організацій партій, які очолюють ці кандидати. Натомість рішення всеукраїнського з’їзду Партії регіонів про підтримку Михайла Добкіна спричинило розкол у партійних лавах цієї політичного сили. Кандидати Сергій Тігіпко та Михайло Добкін одночасно планують залучати повноважних чи колишніх членів Партії регіонів до організації власних передвиборчих кампаній. Наприклад, у Кіровоградській області обласний виборчий штаб Сергія Тігіпка очолює колишній кандидат у народні депутати України від Партії регіонів у одномандатному виборчому окрузі № 99, екс-керівник Головного управління з суспільно-політичних питань Адміністрації Президента Януковича Олександр Шаталов. Натомість виборчий штаб Михайла Добкіна в цьому ж регіоні очолює міський голова Олександрії, член Партії регіонів Степан Цапюк.

ОПОРА відзначає низьку активність проведення передвиборчої агітації в абсолютній більшості регіонів.

Станом на 08.04.2014 р. спостерігачі зафіксували поодинокі випадки розповсюдження матеріалів передвиборчої агітації, матеріалів у ЗМІ, зовнішню рекламу лише в 13 регіонах України (Вінницька, Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Херсонській, Харківська, Черкаська, Чернівецька обл.) У всіх інших областях або взагалі відсутні будь-які прояви агітації, або лише відбулися епізодичні зустрічі виборців з кандидатом чи його представниками. Найбільш активно проводять агітацію виборчі штаби кандидатів Олега Ляшка, Юлії Тимошенко, Олега Тягнибока. Мова йде про розповсюдження партійних газет із положеннями передвиборчих програм кандидатів, розміщення матеріалів передвиборчої агітації в ЗМІ, зовнішню рекламу. Спостерігачі відзначають нечисленну агітацію на зовнішніх носіях реклами. Враховуючи поточні тенденції кампанії, можна констатувати, що широкі маси виборців поки не охоплені активною передвиборчою агітацією.

Важливим елементом передвиборчої агітації є особисті зустрічі кандидатів із виборцями та їх візити до різних областей України. Протягом березня – початку квітня найбільшу кількість регіонів відвідали кандидати Олег Ляшко, Юлія Тимошенко, Михайло Добкін, Олег Тягнибок[1]. Деякі кандидати пояснювали власні візити до окремих регіонів не передвиборчими цілями, а необхідністю розібратися із обставинами захоплення сепаратистами адміністративних будівель (Юлія Тимошенко в Донецькій та Луганській обл.)  Із 23 кандидатів лише 11 осіб мали візити до окремих областей.

«Відвідування кандидатами на пост Президента України різних регіонів України: (березень – початок квітня 2014 р.)»

Кандидати

Кількість регіонів, які відвідав кандидат

Перелік регіонів, які відвідав кандидат

Олег Ляшко

9

Вінницька, Донецька, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Луганська, Тернопільська, Чернівецька, Чернігівська області

Юлія Тимошенко

6

Вінницька, Черкаська, Донецька, Луганська, Хмельницька області, м. Київ

Олег Тягнибок

6

Житомирська, Київська, Рівненська області

Михайло Добкін

5

Донецька, Харківська, Дніпропетровська, Луганська, Волинська області

Олег Царьов

4

Миколаївська, Донецька, Дніпропетровська, Одеська області

Анатолій Гриценко

3

Львівська, Миколаївська, Черкаська області

Ольга Богомолець

2

Херсонська область, м. Київ

Наталя Королевська

2

Одеська, Миколаївська області

Василь Куйбіда

1

Львівська, Черкаська області

Микола Маломуж

1

м. Київ

Дмитро Ярош

1

Донецька область

Конфлікти та публічні інциденти, пов’язані з майбутньою виборчою кампанією

Протягом березня – початку квітня 2014 року виборча кампанія супроводжувалася низкою конфліктів, пов’язаних із висуванням кандидатів на пост Президента України, ротацій у місцевих органах влади та непорозуміннями під час формування виборчих штабів. Дестабілізуючим фактором  для виборчої кампанії залишаються сепаратистські виступи в Донецькій, Харківській, Луганській, Миколаївській областях та меншою мірою в інших регіонах Південно-Східної України. Агресивні  акції проросійських сил та озброєні захоплення сепаратистами адміністративних будівель ускладнюють проведення передвиборчої агітації в окремих регіонах.

Найбільшого резонансу отримала ситуація, яка склалася із висуванням членів  Партії регіонів на пост Президента України.  На поточний момент у виборах шляхом самовисування беруть участь чотири представники цієї політичної сили (Михайло Добкін, Юрій Бойко, Олег Царьов, Сергій Тігіпко). Натомість всеукраїнський з’їзд Партії регіонів, який відбувся 29 березня 2014 року, офіційно підтримав лише  Михайла Добкіна. Це рішення Партії регіонів викликало протест значної частини регіональних організацій, які не погодилися із вибором однопартійців. Опоненти нинішнього керівництва Партії регіонів не приховують, що вони вважають більш обґрунтованою підтримку Сергія Тігіпка. Конфлікт поглибився після рекомендації президії партії політичній раді припинити повноваження керівників Київської міської (Анатолій Голубченко), Вінницької (Іван Мовчан),  Житомирської (Сергій Рижук), Київської (Юрій Бойко), Кіровоградської (Сергій Ларін), Одеської (Микола Скорик) та Чернівецької (Михайло Папієв) обласних організацій, які не мають намір підтримувати Добкіна. Політична рада партії підтримала рекомендацію президії, а також виключила з партійних лав кандидатів-самовисуванців Юрія Бойка, Сергія Тігіпка та Олега Царьова

У знак протесту проти останніх рішень Партії регіонів голова Одеської обласної ради Микола Тиндюк та голова фракції Партії регіонів Віктор Волков у цій раді вийшли з лав колишньої провладної сили.  Певне невдоволення з’їздом Партії регіонів висловили і представники тих місцевих організацій партій, які зберігають єдність. Зокрема, Макіївський міський голова, лідер міської організації Партії регіонів Олександр Мальцев (Донецька обл.) висловив сумнів щодо демократичності підходів, які застосовувалися при підготовці та проведенні всеукраїнського з’їзду. 

В окремих регіонах зафіксовано конфлікти, пов’язані із формуванням місцевих виборчих штабів кандидатів на пост Президента України. Зокрема, у Закарпатській області зафіксовано конфлікти між представники місцевих партій «Єдиний центр» та «УДАР», які мають намір підтримувати Петра Порошенка на позачергових виборах Президента України. Подібна ситуація склалася і на Кіровоградщині, де представники партії «Єдиний центр»,  громадських організацій «Фронт Змін» та «Спільна дія», активісти місцевого Євромайдану не знайшли порозуміння щодо керівного складу обласного виборчого штабу Порошенка. У м. Дніпродзержинськ та Павлоград відбувається протистояння, пов’язане із формуванням виборчих штабів Юлії Тимошенко. У цих громадах представники різних політичних сил та громадських рухів заявляли про створення паралельних штабів. Натомість активісти Долинської молодіжної організації партії «Наша Україна» не підкорилися рішенню Івано-Франківської обласної організації  партії щодо підтримки кандидата Ольги Богомолець та заявили про прихильність до кандидатури Петра Порошенка.

У низці областей відбуваються резонансні процеси, пов’язані із ротаціями в місцевих органах влади та перерозподілом партійних впливів. Зокрема, голова Донецької обласної ради Андрій Шишацький склав повноваження, підкорюючись позиції місцевих лідерів Партії регіонів. Після усунення з посади Віктора Януковича Шишацький, який раніше очолював облдержадміністрацію, був обраний головою обласної ради, хоча не на тривалий час. Місцевий політик заявив про вихід із лав Партії регіонів, що викликало незадоволення колишніх однопартійців. На Львівщині загострюються політичні непорозуміння між головою обласної організації ВО «Батьківщина» та центральним апаратом партії, що пов’язано із рішенням про включення кадрових призначень у регіоні до квот ВО «Свобода». Як відомо, головою Львівської облдержадміністрації було призначено представницю ВО «Свобода» Ірину Сех. Протистояння між ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода» відбувається і навколо призначення голови Дрогобицької райдержадміністрації (Львівська обл.) На Рівненщині розгортається конфлікт між лідером регіональної організації ВО «Батьківщина» Миколою Кучеруком та головою обласної ради Михайлом Кириловим. Останній вийшов з лав ВО «Батьківщина», заявивши про антидемократичні принципи управління партійною організацією. Прикладу Кирилова послідували чотири депутати обласної ради та член виконкому Рівненської міської ради. У той же час 26 депутатів Енергодарської міської ради Запорізької обл. вийшли з фракції Партії регіонів, висловлюючи незгоду із політикою нового керівництва обласної організації цієї політичної сили. 

Процес формування виборчих штабів супроводжувався і деякими інформаційними провокаціями. До прикладу, невідомі запросили до офісу ВО «Демократи», яке очолює голова Дніпропетровського обласного штабу Петра Порошенка Андрій Павелко, колишніх членів виборчих комісій від ВО «Батьківщина».  Громадян було дезінформовано щодо можливості отримання грошової нагороду за роботу на попередніх виборах, що викликало обурення з їхнього боку. Натомість народний депутат України, в.о. голови Чернігівської обласної організації ВО «Батьківщина» Валерій Дубіль був змушений  спростовувати інформацію щодо підтримки ним Петра Порошенка. Таку інформацію розповсюджував його колега по парламенту, колишній член фракції Партії регіонів Владислав Атрошенко, який зараз залучений до передвиборчої кампанії Порошенка.

В окремих областях акції прямої дії партійних та громадських організацій, виникнення яких пов’язане із подіями Євромайдану, опосередковано впливають на перебіг передвиборчої кампанії  (Хмельницька, Тернопільська та деякі інші області).

Організація голосування на окупованих територіях АР Крим

Організація виборів Президента України на тимчасово окупованій території АР Крим не є можливою. Зважаючи на політичний вплив Російської Федерації на півострів, незаконної присутності військового контингенту іноземної держави, позазаконних дій самопроголошеної місцевої влади, відсутності свободи слова та ЗМІ, численні факти фізичного насилля над інакодумцями, належний виборчий процес можливий лише за умови відходу російських військ. Крім того, будь-яке голосування на території Криму сприйматиметься значною частиною континентальної України з недовірою, адже жодного контролю за виборчими комісіями з боку ЗМІ та спостерігачів не здійснюватиметься вільно та без обмежень, судова система на місцях не зможе розглядати виборчі спори відповідно до законодавчого поля держави, а можливість провести повноцінну агітаційну кампанію теоретично зможуть лише проросійсько налаштовані кандидати.

Таким чином, реалізувати конституційне активне виборче право (обирати) громадяни України зможуть лише за умови лібералізації та спрощення процедури тимчасової зміни місця голосування і організації спеціальних виборчих дільниць у межах Херсонської області. Україна зобов’язана створити належні умови для голосування виборців півострова в нових умовах, залучити їх до політичного життя держави, сприяти волевиявленню.

Якщо ж спроби організувати голосування на території АР Крим будуть здійснені, то вони призведуть до таких проблем: 1) неможливо доставити списки виборців, бюлетені та іншу виборчу документацію під належною охороною та з усіма засобами безпеки; 2) не вдасться утворити ОВК в порядку, передбаченому Законом України «Про вибори Президента України»; 3) організація належного спостереження за ходом голосування та підрахунком голосів може бути зірвана.

Голосування за допомогою мережі Інтернет, чи інші види електронного голосування потребують додаткових коштів, часу на розробку, запровадження та ліцензування системи, тривалої інформаційної кампанії серед виборців.

Ідея щодо голосування поштою є безперспективною, зважаючи на повний контроль за комунікаційними каналами з боку російських спецслужб, самопроголошеної влади Криму, тоді як Укрпошта офіційно припинила працювати з півостровом.

За таких умов, єдиним виходом із ситуації є організація голосування на материковій частині України, що потребує внесення змін до ЗУ «Про вибори Президента України», або ж прийняття спеціального Закону «Про організацію голосування для громадян, що тимчасово проживають на окупованих територіях АР Крим». За адекватною для викликів часу процедурою необхідно забезпечити формування виборчих комісій та утворення спеціальних дільниць на території Херсонської області (наприклад, в населених пунктах Ставки, Червоний Чабан, Бебенківка Перша, Гаврилівка Друга, Дружелюбівка, Новомиколаївка, Чонгар, Атамань, Попівка, Новий Труд тощо).

Необхідно локалізувати та диверсифікувати загрози для громадян, що постійно проживають у цих населених пунктах, та не проводити змішане голосування між місцевими виборцями та тими, хто змушений голосувати на материковій частині України. Така пересторога зменшить можливість організації провокацій. Це обмеження не поширюється на виборців, що тимчасово змінили місце голосування. Варто розглянути можливість формувати виборчі комісії за участі Національної гвардії України або Внутрішніх військ. Законом необхідно передбачити для цих цілей друк бюлетенів з додатковими рівнями захисту, іншим кольором та спеціальними маркуваннями. Підрахунок голосів на дільницях може здійснюватись аналогічно зі звичайними, або ж в ОВК під додатковим наглядом та контролем з боку журналістів і спостерігачів. Доцільно організувати відеоспостереження на дільницях та ззовні будівель з обов‘язковою онлайн трансляцією всіх етапів виборчого процесу. Очевидно, що голосування для мешканців АР Крим має супроводжуватися посиленими заходами безпеки. З цією метою вважаємо за необхідне передбачити в Законі можливість використання Внутрішніх військ для охорони виборчих дільниць. Так само можливе і використання військової техніки для організації голосування, охорони виборчої документації при транспортуванні тощо.

Діяльність ЗМІ

У розпал офіційної виборчої кампанії ЗМІ – в силу низької агітаційної та організаційної активності партій і кандидатів – лише побіжно висвітлювали перебіг виборчого процесу. В цей період значна увага медіа обмежилася процедурою висунення і реєстрації кандидатів. В цілому ж, вибори Президента потрапляли у фокус уваги як центральних, так і місцевих ЗМІ насамперед у контексті подій навколо військової агресії Російської Федерації в АР Крим, сепаратистських настроїв на Сході і пов’язаної з цим загрози зриву виборчого процесу.

Рівень політичної агітації в регіональних медіа є безпрецедентно низьким на цьому етапі виборчої кампанії. З одного боку, це убезпечує виборців від надлишку прихованої реклами чи антиреклами (джинси), з іншого – обмежує можливості громадян отримати достатньо інформації про кампанії кандидатів, програми тощо.

Найбільш критична ситуація з діяльністю ЗМІ в АР Крим, де чиниться постійний фізичний та моральний тиск на українських журналістів. Діяльність проукраїнських ЗМІ блокується окупаційною російською владою, натомість в інформаційною просторі домінує російська пропаганда.

Діяльність громадських організацій та ініціатив

Значної уваги громадянського суспільства саме до перебігу позачергових виборів Президента не спостерігається. Разом з тим виборча кампанія відбувається на фоні небаченої активізації на регіональному рівні громадських ініціатив та організацій. Фактично в кожній області  виникли і діють різноманітні громадські об’єднання – Євромайдани, групи самооборони, люстраційні комітети тощо. Їхня діяльність націлена на організацію системи громадського контролю за кадровими призначеннями та політичними рішеннями органів державної влади та місцевого самоврядування. Опосередковано об’єктом уваги громадських активістів є також діяльність кандидатів на посаду Президента та політичних сил, які вони представляють. Але громадського спостереження за виборами такі організацій не проводять. Особливістю навколовиборчої громадської активності в південно-східних областях України є наявність проросійсько налаштованих громадських ініціатив, які здійснюють діяльність, націлену на дестабілізацію виборчого процесу. 

В окремих регіонах громадські організації проводять інформаційно-просвітницькі та мобілізаційні кампанії, інформуючи та залучаючи громадян до участі у виборчому процесі. Так, у Чернігівській області ЦПМ «Апельсин» організовує набір спостерігачів-волонтерів за виборами Президента, а Освітній центр «Ініціатива» розпочав інформаційну-просвітницьку кампанію для виборців.  Луганська обласна організація Суспільна Служба Правової Допомоги анонсувала інформаційно-просвітницьку кампанію «Я обираю сам», у рамках якої відбуватиметься розповсюдження просвітницьких матеріалів про права виборців, механізми їх захисту, надання юридичної допомоги в 10 шахтарських містах Луганщини. У Кривому Розі в лютому 2014 створено молодіжну ГО «Громадський рух». Члени організації беруть участь у місцевому Євромайдані, поширюють інформаційні листівки. В Криму фактично відсутні громадські ініціативи, що проводять активну діяльність, пов’язану з перебігом виборів.

Також активізував свою діяльність Комітет виборців України, який ініціював кампанію зі збору інформації про членів виборчкомів, причетних до порушень під час попередніх виборчих кампаній, з метою подальшої люстрації виборчих комісій. Така робота проводиться в Черкаській, Львівській, Донецькій, Харківській, Херсонській, Дніпропетровській областях. 

Частина громадських організацій, які зареєструвалися в ЦВК в статусі офіційних спостерігачів (ГО «Буковинський центр», ГО «За народовладдя», ГО «За нове суспільства», ГО «Концепт груп», ГО «УДАР») на цьому етапі не проявляють активності, діяльність більшості з них залишається непублічною. 

Громадянська мережа ОПОРА проводить довго- та короткотермінове спостереження за позачерговими виборами Президента України, проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами, залучаючи до цього спостерігачів у кожній області України. У 2014 році 190 довготермінових спостерігачів аналізуватимуть перебіг виборчої кампанії від офіційного старту та до оголошення переможців. У день голосування (в кожному з турів) до них долучиться ще дві тисячі короткотермінових спостерігачів. Крім того, ОПОРА забезпечить 500 спостерігачів 25 травня в місті Київ.

Використання брудної агітації, прояви нетерпимості

Попри низький рівень активності кандидатів, вже зустрічаються випадки брудної агітації, які часто супроводжуються закликами до насильства, екстремізму, бойкоту виборів.  

Так, в Чернігові (виборчий округ № 208) на окремих стендах, призначених для розміщення агітаційної продукції, виявлені листівки без вихідних даних, в яких від імені «Правого сектору» закликали до агресивних дій: «Помстимося жиду та москалям за вбивство Сашка Білого».  Через свою офіційну сторінку в соцмережі місцевий осередок «Правого сектору» спростував свою причетність до цього інформаційного листка. У Рівному 6 квітня на недільному Віче представник «Правого Сектору» Роман Коваль заявив, що на керівні посади у державі можуть претендувати лише українці по крові.

На народному віче у м. Біла Церква, організованому місцевим осередком ВО «Свобода», представники «Радикальної партії Олега Ляшка» влаштували перформанс із «труною Партії Регіонів». А в Рівному в районі залізничного вокзалу з’явилося декілька білбордів радикального змісту, які мають ознаки пропаганди насильства. Вони нібито є агітацією кандидата на пост Президента України, лідера «Радикальної партії» Олега Ляшка. На рекламних щитах міститься напис «Смерть окупантам!» з підписом Олег Ляшко. У місцевому осередку «Радикальної партії» інформацію про те, чи належать ці білборди кандидату у президенти Олегу Ляшку не підтвердили, але й не спростували.

У Чернівцях було поширено листівки (без вихідних даних) із зображенням Прем’єр-Міністра України Арсенія Яценюка та в.о. Президента України Олександра Турчинова з написом: «Як просрати країну за місяць. Навчальний посібник для початківців».

Загрозливою є ситуація в південно-східних областях України, де проросійсько налаштовані організації публічно закликають до фізичного зриву виборів і руйнування територіальної цілісності України. Так, у Запорізькій області значно активізувалася діяльність проросійських сил у містах Мелітополь та Запоріжжя. Щонеділі проводяться масові мітинги з використанням російської символіки. Лідер незареєстрованого руху «Юго-Восточний фронт», головний редактор газети «Іскра» Артем Тимченко закликає до бойкоту президентських виборів, створюються силові структури, до прикладу, «Антифа» у м. Мелітополь. У Донецьку сепаратистські активісти та представники проросійських організацій поширюють у мережі Інтернет заклики до громадян не визнавати позачергові вибори та протидіяти голосуванню.  В Миколаєві Партія «Русский блок», ПСПУ, КПУ на мітингах так званого «Антимайдану» закликають до боротьби з фашизмом та «бандерівцями» у Миколаєві, штурму адмінбудівель, невизнання нової влади і виборів. Екстреміські заяви лунають з боку Олега Царьова та КПУ на Дніпропетровщині.

Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Стратегічно спостереження фокусується на покращенні системи виборів та окремих процедур. Для цього організація бере активну участь у підготовці, обговоренні та лобіюванні змін до виборчого законодавства.

 

Опора


15.04.2014 1839 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466