Криза в економіці зіграє на руку великим будівельним компаніям, малі та середні введе у зону ризику.
Економічний спад загальмував розгонисту ходу забудовників у Франківську, але не зупинив зовсім. Будівельні компанії не зменшили темпів роботи, однак інвестори принишкли в очікуванні формування нових «кризових» тенденцій на ринку. Чим зумовили його нинішній застій.
Передував цьому справжній бум квартирних продажів, що припав на кінець минулого року. Який цілком можливо повториться вже за кілька місяців, незважаючи на подорожчання будматеріалів, а отже і житла, з одночасним зниженням купівельної спроможності населення.
Пауза на ринку буде короткотривалою. Але підйом після сплячки очікуватиме не всіх гравців галузі. Під час кризи в Івано-Франківську зароблять та примножать потужності лише великі будівельні компанії-флагмани. Серед майже 800 зареєстрованих у місті експерти виділяють не більше десятка таких. Ринок дрібних забудовників чекає різке звуження та нова хвиля будівельних аферистів.
Криза стимулює попит
Впродовж минулого року на будівельному ринку міста увиразнилася чітка тенденція: попит серед франківців на нерухомість зростав синхронно із хвилями девальвації гривні.
«У 2014 році їх було кілька, – розповідає ріелтор бюро нерухомості «Станіславська Світлиця» Михайло Савкін. – І кожна супроводжувалася тим, що люди не бажаючи чи не маючи можливості конвертувати свої гривневі заощадження у валюту, купували нерухомість».
Таким чином набувачі квартир спішно рятували від знецінення наявні накопичення, оскільки квартири в новобудовах продавалися в гривнях.
«Забудовники піднімали ціни, але вони все одно відставали за темпом девальвації. Тому протягом минулого року ми спостерігали кілька хвиль стрімкого зростання попиту на нерухомість у новобудовах», – констатує Михайло Савкін.
Криза дала імпульс підвищенню інтересу населення до придбання нерухомості. У вигідній ситуації опинилися заробітчани.
«Девальвація призвела до того, що ринок нерухомості Івано-Франківська в доларовому еквіваленті значно подешевшав, – зазначає голова Асоціації працівників будівельної галузі міста, директор будівельної компанії «Екстім» Роман Тимків. – У еквіваленті євро чи долара квартири можна придбати за цінами, які були на ринку ще сім-десять років тому. Це стимулює попит в бік зростання, зокрема серед франківців, які працюють за кордоном і отримують зарплатню у валюті».
Місцевим забудовникам на руку зіграло падіння ринку нерухомості на сході України.
«Незважаючи на те, що на Сході ціни знизились практично до мінімуму, попит на нерухомість впав до нуля, – переконує експерт інформаційно-аналітичного центру будівельної компанії «Благо» Вікторія Вишневська. – За рахунок цього у західних регіонах попит навпаки зріс – люди із східних областей шукають безпечніші місця для життя, насамперед на Прикарпатті».
За рахунок переселенців дещо підвищився попит на вторинне житло, але «первинка» залишилася в фаворі. Локальний ринок нових квартир найбільш сприятливий для покупки бюджетного житла в Україні. Вартість квадратного метра в Івано-Франківську найдешевша серед обласних центрів (після росту курсу долара – 10-12 тисяч грн. за м.кв.). Навіть у порівнянні із Луцьком, Рівним чи Тернополем різниця у ціні може доходити до 50%.
«Загалом ціна у гривні на первинному ринку, порівняно із дореволюційним періодом, зросла майже вдвічі, – запевняє Михайло Савкін. – І ця ціна уже є остаточною, якщо не буде різких валютних рухів, нових податків чи законів».
Наразі, після буму, ринок переживає застій. На думку Романа Тимківа, це тимчасове явище. І через кілька місяців франківських забудовників знову очікує зростання продажів.
«У населення відбувся «ціновий шок». Момент адаптації інвесторів – це питання декількох місяців, – впевнений Роман Тимків. – Люди, які працюють за кордоном, теж зайняли вичікувальну позицію, очевидно, сподіваючись на те, що ціни у валюті впадуть ще більше. На мою думку, цього не станеться, ціна і так гранично низька, і всі, хто вкладе гроші, не втратить».
В зоні ризику
За даними обласного управління статистики, на тлі загального зниження обсягів виконаних будівельних робіт за аналогічний період минулого року на 8%, зведення житла пожвавилось більш ніж на третину. За словами начальника управління капітального будівництва м.Івано-Франківська Володимира Ковальчука, приріст ринку відбувся головним чином за рахунок великих будівельних компаній.
«Фірми, які є стабільними та мають великий оборот, не зменшують темпів роботи. Менші, які мають один-два будинки, починають зникати з ринку», – каже Володимир Ковальчук.
На думку чиновника, нинішня криза, як і минула 2008—2009 років, впорядкує ринок, відсіюючи слабких гравців. Але якщо попередня криза прибрала з галузі лише тих, хто непомірно підвищив ціни, не бажаючи знижувати власну рентабельність, або через інші обставини збанкрутував, то сьогоднішня ситуація значно не сприятливіша. Економічні реалії ставлять під удар в першу чергу малі та середні будівельні компанії. Окремі підрядники, які торгують недорогими квартирами, після знецінення гривні та подорожчання будматеріалів можуть опинитися у ситуації, коли добудувати вже розпродані будинки будуть просто не в змозі.
«Новобудови на стадії будівництва будуть дорожчими відносно старих цін у гривні, тому попит на них буде менший, – вважає Михайло Савкін. – Плюс політичні ризики, відсутність в інвесторів певності. Реакція населення буде абсолютно пропорційна до політичної ситуації».
На гребені «кризової» хвилі, як і в 2008 році, можуть опинитися будівельні аферисти чи компанії, які будуть залучати клієнтів, пропонуючи демпінгові ціни, прогнозує Володимир Ковальчук.
«Якщо середня ціна 10 тисяч грн., вони будуть пропонувати стару ціну – 4 тисячі. Але за умови передоплати не менше 60%. А договір сформулюють таким чином, що після його підписання людина-інвестор залишиться безправною», – застерігає чиновник.
Оксана ГЛУШКЕВИЧ, ЗК