Павло ФЕДОРУК: «Системи можна застосовувати і при очному та заочному навчанні»


Гуру інтернет-технологійЗа кордоном вже декілька десятиліть поспіль система освіти значно відрізняється від української. І навіть якщо ми декларуємо приєднання до болонського процесу, то, на жаль, не можемо дійти до того рівня освіти, який притаманний розвиненим країнам світу. Звичайно, мова йде про дистанційну форму навчання. В Україні вона існує тільки «на папері». За розвиток системи дистанційного навчання взялися фахівці із Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Детальніше про це нам розповідає член-кореспондент Академії технологічних наук, доктор технічних наук, завідувач кафедри інформаційних технологій та директор Центру інформаційних технологій Прикарпатського національного університету Павло Федорук.

 



– Павле Івановичу, ви розробили математичну модель адаптивної системи дистанційного навчання і контролю знань. Розкажіть, що це за модель.


– Все полягає у тому, що, декларуючи індивідуальний підхід до навчання, ми повинні його реалізовувати на практиці. На жаль, сьогодні більшість систем для дистанційного навчання виглядають як набір однакових тестів для контролю знань. Ними користуються всі, незалежно від рівня початкових знань та індивідуальних особливостей.


Сьогодні ми відчуваємо дуже великий вплив інформаційних технологій на всі галузі життя, в тому числі і на освіту. Тут найперше увага приділяється системі дистанційного навчання. Вона передбачає отримання знань на відстані та опосередковано. Ця форма за своєю суттю є гуманістичною, адже дозволяє здобувати освіту людині, котра віддалена від освітнього центру. Такий метод навчання дуже зручний і для людей із обмеженими фізичними можливостями. Найцікавіше, що такі інформаційні технології йдуть на благо людини.


Ми живемо у час інформаційного вибуху. А тому, за інформацією фахівців із інформаційних технологій, кількість інформації зростає дуже швидкими темпами. Якщо від 1500 року кількість інформації подвоювалась за 250 років, то згодом цей процес пришвидшився. Тепер інформація подвоюється всього за декілька років. Щодня ми стикаємося із шаленим морем інформації, в якому дуже важко віднайти потрібну зернину, яку ми називаємо знаннями. В інакшому випадку ми можемо просто втонути в інформаційному потоці.

 


– Система дає можливості для навчання тільки дистанційно?


– Такі системи створюють статичний контент, тобто такий собі електронний підручник. Ми розвиваємо так званий напрямок адаптивних навчальних систем для реалізації індивідуального навчання. Це не обов’язково повинно бути дистанційне навчання. Системи можна застосовувати і при очному та заочному навчанні, а також під час проходження курсів підвищення кваліфікації.

 


– За кордоном можна отримати диплом про вищу освіту, не виходячи із власного дому. В Україні така система не працює. Коли реально у нас можна буде отримати диплом завдяки дистанційному навчанню?


– Реально це може бути зовсім скоро, бо навіть у законі «Про вищу освіту» написано, що дистанційна форма навчання в нас існує. От тільки не розроблені умови ліцензування на надання таких освітніх послуг і не розписаний сам механізм сертифікації таких електронних курсів до кінця. Його потрібно узаконити і прийняти на рівні держави.

 


– Чи можна сказати, що запропонована вами модель працює поки що тільки в тестовому режимі?


– Швидше в режимі апробації. Вона випробовується у багатьох вищих навчальних закладах України і отримує добрі відгуки. Ця модель є відкритою. Фактично від часу виходу її на освітній ринок вона вже багато чого змінила. Декілька університетів України отримали статус пілотних проектів із навчання дистанційної форми.

 


– А скільки часу модель функціонує?


– Приблизно рік. За цей час у мене з’явилося багато нових модулів, аспектів. У процесі апробації ця модель постійно удосконалюється.

 


– Це стало можливим завдяки приєднанню української системи освіти до болонського процесу?


– Сама болонська система передбачає впровадження кредитно-модульної рейтингової системи оцінювання і створення інформаційних пакетів, про що ми зараз часто замовчуємо. Фактично вузи, котрі є провідними навчальними закладами світу, не беруть участі у болонському процесі. Такі вищі навчальні заклади, можливо, мають свій шлях розвитку.

 


– Як ставиться до ваших новинок керівництво Прикарпатського національного університету?


– Впровадження нових інформаційних технологій у навчальний процес призводить до його покращення і відповідно переходить на новий рівень. Не можу сказати, що ми не маємо підтримки від керівництва вузу. Про  це свідчить гранд на створення мережі електронних дистанційних курсів для фахівців у галузі туризму. Саме зараз спільно із інститутом туризму ми беремо участь у програмі «Тempus».

 


– Яким чином система взаємодіє із запровадженою декілька років тому системою зовнішнього незалежного оцінювання. Адже і в одній, і в іншій передбачені тестові завдання?


– Насправді тестування контролю знань абітурієнтів нами використовувалося ще за чотири роки до того, як було введено ЗНО. Тепер в університеті ми просто використовуємо ті результати, які отримуємо при подачі сертифікатів про проходження ЗНО. Я так сподіваюсь, що певні наші розробки були використані при формуванні системи оцінювання. Найперше це стосується питання прозорості тестів. Без впровадження в життя подібних систем корупцію в освіті подолати дуже важко.

 


Розмовляв Володимир БОДАК

Західний кур'єр


13.05.2011 2265 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

1001
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2035
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2909
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3536
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3718
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6920 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3906

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5719

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6873 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7672
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2511
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4777
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5155
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

526
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

991
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1856
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3442
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

961
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1830
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3736
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3995 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5497