Паркувальний колапс

 

/data/blog/121772/09478a0b7f4c225a7ec2a9645a956c1a.jpg

 

Наталія Сербин, журнал МІСТО

 

Незважаючи на бідність та економічну кризу, українці не зраджують собі у пристрасті до автомобілів. На дорогах нашого міста нерідко можна побачити авто престижних європейських марок, і їх постійно більшає. Але бувають дні, коли вулиці Івано-Франківська в заторах – тоді автотранспорт стає далеко не найшвидшим засобом пересування. Та, окрім заторів і поганих доріг, маємо ще одну проблему – парковки.

 

В Івано-Франківську неабияк бракує майданчиків для паркування, щоденна проблема наших водіїв – де залишити своє авто. Наразі місцева влада активно працює над її вирішенням, однак на це знадобиться чимало часу та фінансів. У місті планують побудувати кілька багаторівневих паркінгів – як приватних, так і комунальних. Така практика загалом діє в багатьох країнах світу. І оскільки ситуація з паркомісцями в нас нині критична, зрозуміло, що потенційно це прибутковий бізнес. Паркування в основному – платна послуга. Тарифи встановлює міська рада як для комунальних, так і для приватних операторів.

 

Нещодавно в Івано-Франківську послуги з паркування передали у приватний сектор, хоча до того за це відповідали комунальники. Чому від такого, на перший погляд, успішного виду діяльності місто відмовилося – зрозуміти важко. Місцева влада спочатку визначила зони паркування, потім провела конкурси і віддала ласий шматок приватним підприємцям. Та добре, що так, адже більшість комунальних підприємств міста в основному збиткові, хоча й отримують кошти з бюджету. І якщо влада не може провадити успішну господарську діяльність, то, мабуть, варто дати на це шанс приватним структурам.

 

Парковки

Парковка – майданчик, на якому можна залишити своє авто. Ділянки ці розміщені переважно на комунальній землі. Слід розуміти, що територія парковки має бути належно обладнана, відповідати правилам дорожнього руху та умовам благоустрою.

Кілька років тому в Україні прийняли постанову КМУ «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів», де прописані правила функціонування парковок. Ключовим нововведенням цього нормативно-правового акту було те, що паркувальні послуги мають здійснюватися тільки за наявності паркоматів. Тоді в країні розпочався такий собі паркоматний бум. Проте йдеться не тільки про паркомати, але й загальні чіткі правила, що регулюють діяльність майданчиків для паркування. Постанова прописує вимоги як до об’єктів, так і до суб’єктів діяльності, вона обов’язкова до виконання. Всі інші рішення щодо паркування, що можуть приймати на місцевих рівнях органи місцевого самоврядування, не повинні суперечити цій постанові: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1342-2009-%D0%BF.

 

Основні вимоги

  1. Відведені майданчики для платного паркування обов'язково повинні бути обладнані паркувальними автоматами.
  2. На закритих спеціально обладнаних майданчиках для платного паркування обов'язково мають бути встановлені автоматичні в'їзні та виїзні термінали.
  3. На майданчику має знаходитись інформація про оператора (найменування, адреса, контактні телефони), вартість послуг, спосіб оплати (готівковий або безготівковий), режим роботи.
  4. Майданчики мають бути позначені дорожніми знаками та суцільною синьою смугою на проїжджій частині та бордюрі, що відокремлює її від пішохідної.
  5. На кожному майданчику мають бути відведені місця для інвалідів.

 

Додаткові рекомендації

  1. На спеціальних майданчиках для паркування бажано розмістити контрольно-пропускний пункт, приміщення для обслуговувального персоналу, туалет.
  2. При можливості встановити систему відеоспостереження за рухом транспортних засобів на території, а на в'їзді – табло зі змінною інформацією про наявність вільних місць.
  3. Відеоінформацію слід зберігати не менш як один місяць.
  4. Якщо на майданчику працює обслуговувальний персонал, він має бути одягнений у спеціальний добре помітний одяг.

 

Як бачимо, постанова детально прописує функціонування майданчиків для паркування. Та одним із найважливіших пунктів тут є наявність паркувального автомата. Адже роками на наших парковках працюють люди, які просто збирають гроші готівкою. Чек про оплату можуть дати, а частіше ні, а люди рідко його вимагають.

 

Таким чином, облікувати кошти, що надходять від послуг паркування, складно. Фактично наявність паркувальних автоматів унеможливлює вищезгадані зловживання. Та, щоб забезпечити прозорість і облік коштів від наданої послуги, мало тільки встановити паркомат. Кожен, хто сплачує за паркування, отримує чек про оплату, а це означає, що паркомат – фіскальний засіб контролю.

 

Тому, відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», паркувальні автомати мають бути зареєстровані в державній фіскальній службі України, адже через них здійснюється оплата за послугу паркування.

 

Окрім оплати в національній валюті, мають бути забезпечені умови безготівкового розрахунку. Перший шлях – придбання паркувального талона, в якому зазначають дату і час розміщення транспортного засобу на майданчику. Другий – за допомогою послуги «мобільне паркування». Розрахунок можна здійснити через паркувальний автомат чи в’їзний та виїзний термінали.

 

Факт сплати вартості послуг за користування майданчиками для платного паркування підтверджується платіжним документом (за винятком випадків надання послуги «мобільне паркування»).

 

Якщо оператор використовує автомати, що не облікуються у фіскальній службі, то цим порушує Закон України. Коли на майданчику немає паркомата або оператор не подбав про його належне функціонування, то користувач – власник авто – може не сплачувати за отриману послугу. Нема паркомата – нема оплати! Адже у Правилах йдеться: «Сплата вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування не здійснюється у разі незабезпечення оператором належного функціонування засобів сплати вартості зазначених послуг відповідно до вимог цих Правил щодо обладнання таких майданчиків».

 

Вартість паркування

Донедавна вартість паркувальних послуг в нас була досить мізерною. Тоді їх надавало комунальне підприємство, а ціну встановлював орган місцевого самоврядування, тобто місцева влада. Оскільки зараз парковками займаються приватні підприємці, то вартість може змінитися. А влада мала би проконтролювати, щоб місто мало економічну вигоду з такої діяльності. Адже важливим фактором при визначенні ціни є відсоток збору за місця для паркування транспортних засобів.

 

Згідно з податковим кодексом України, ст. 268-1, збір може встановлюватися в розмірі від 0,03 до 0,15 відсотків мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Розмір ставки обирає місцева влада, зараз він становить 0,03%, тобто є мінімальним. Виходить, громада міста отримує від послуг паркування крихти, а основний фінансовий інтерес закладений тут для приватного бізнесу. Слід зазначити, що за останні роки сума збору від послуг паркування, яку отримував місцевий бюджет, становила в середньому півмільйона гривень на рік. Після паркувальної реформи поки невідомо, скільки точно піде в бюджет.

 

Що маємо зараз?

Стан паркувальних майданчиків після реформи, м’яко кажучи, не дуже змінився. Як це не прикро, але більшість парковок працюють із грубими порушеннями. Наприклад, центральна на площі Ринок: тут уже встановлений паркувальний автомат, в'їзні та виїзні термінали. Але влада забула про те, що в свій час міська рада прийняла рішення «Про затвердження програми «Обмеження руху – підвищення комфорту»» від 27.04.2012 р., основне завдання якого – зручність та відповідні умови для комфортного відпочинку в центральній, історико-архітектурній частині міста, унеможливлення парковки транспортних засобів на тротуарах, пішохідних зонах, площах, зелених ділянках тощо шляхом встановлення металічних стовпчиків єдиного зразка. Наміри чудові, тільки на них чомусь закрили очі, бо після облаштування парковки в центр заїжджають усі, хто платить гроші: http://www.namvk.if.ua/dt/3197/.

 

Найсерйозніші порушення:

-        відсутність парувальних автоматів;

-        на майданчиках немає графіка роботи, інформації про оператора та вартість послуги;

-        відсутні знаки;

-        порушені правила безпеки: не передбачений аварійний виїзд, бетонні стовпчики унеможливлюють заїзд спецтранспорту (пожежних автомобілів, швидкої, МНСників і т. д.).

-        паркувальні автомати є, але не працюють і незареєстровані в державній фіскальній службі України.

 

/data/blog/121772/c31d5381f222e7e5addcf3aff7ef1126.jpg

 

/data/blog/121772/523e731fe22d5d0a8b5dbcdb89ca38b9.jpg

 

/data/blog/121772/d74f54497aea9c9bfcbcb424c3e66c99.jpg

 

/data/blog/121772/230e9c6a3096e2fd8862b803dd174486.jpg

 

Важливо також розуміти, що норми і вимоги, які діють щодо паркування, поширюються на всі майданчики – приватні чи комунальні. Відповідно, враховуючи кількість порушень, власники авто мають право не сплачувати за послуги, адже постанову прийняли ще в грудні 2009 року – часу на облаштування парковок було вдосталь.

 

Наталія Сербин, журнал МІСТО


09.12.2016 Наталія Сербин 1597 1
Коментарі (1)

Василь Пушко 2016.12.09, 20:44
свідомо узгоджений колапс із парковкою на вулиці Мельника- С.Стрільців-там постійно десять автомобілів стоять безкоштовно,навіть цілодобово,це що ми такі богаті що відказуємось від грошей для Бюджета міста,чому там не влаштувати паркомат,нехай або платять або повернути кишеню для тролейбусів,котра облаштована суто згідно ПВР для громадського транспорта.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

928
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1918
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2787
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3414
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3648
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6807 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3832

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5643

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6758 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7605
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2433
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4697
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5092
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

452
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

919
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1787
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3374
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

895
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1758
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3668
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3860 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5422