До пандемії COVID-19 багато країн послідовно покращували свої показники у сфері боротьби з туберкульозом: за останні чотири роки число заражень знизилося на 9 %, а смертей - на 14 %. Однак, як повідомляють сьогодні у ВООЗ, поширення коронавірусу не дозволить цього року виконати поставлені завдання.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), минулого року 1,4 млн осіб померли від хвороб, пов'язаних з туберкульозом. З 10 млн осіб, які заразилися цією інфекцією за звітний період, у 3 млн випадках діагноз або не встановили, або про нього не повідомили владі.
Ще у більш небезпечній ситуації опинилися пацієнти зі стійкою до антибіотиків формою туберкульозу. Їх кількість збільшилася за рік на 465 тис та лише 40% з тих, хто заразився отримують лікування. Зниження показників відзначають і у сфері профілактики туберкульозу.
«Як і раніше не всі мають рівний доступ до своєчасної діагностики та ефективного лікування туберкульозу, - заявив глава ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. - Необхідно докласти більше зусиль, щоб домогтися цілей, поставлених на 2022 рік».
У 2018-2019 роках лікування від цієї хвороби отримували 14 млн осіб - це третина від показників, яких вирішено домогтися за п'ять років - з 2018 до 2022 року. За той же час близько 6,3 млн осіб отримали доступ до профілактичних програм - до 2022 їх число має скласти 30 млн.
Однією з головних проблем залишається фінансування. Зокрема, в цьому році на боротьбу з інфекцією в глобальному масштабі виділили 6,5 млрд доларів, хоча з Політичної декларації з туберкульозу, яку прийняли глави держав, випливало, що ця сума повинна скласти 13 млрд.
Пандемія та пов'язані з нею перебої в роботі медичних служб збільшили відставання, а також завадили збирати і обробляти статистику захворюваності. Так, за перші шість місяців поточного року в трьох країнах з найбільшою кількістю хворих на туберкульоз - Індії, Індонезії та Філіппінах - число нових випадків в порівнянні з аналогічним періодом минулого року знизилося на третину.
У ВООЗ попереджають, що подібні прогалини в діагностиці можуть привести до різкого зростання смертності від цієї хвороби. Фахівці пропонують різні заходи, які спрямовані на виправлення ситуації, зокрема, використання цифрових технологій.
«Перед обличчям пандемії країни, представники громадянського суспільства та інші партнери об'єднують зусилля, щоб забезпечити потребуючих допомогою як в боротьбі з туберкульозом, так і з COVID-19», - заявила Директор глобальної програми ВООЗ з туберкульозу д-р Тереза Касева.
У нещодавній доповіді Генеральний секретар ООН запропонував терміново почати діяти по десяти напрямках, щоб скоротити розрив у забезпеченні медичними послугами з профілактики, виявлення та лікування туберкульозу, а також поліпшити фінансування цієї роботи і розширити наукові дослідження.
Туберкульоз викликає мікробактерія, яка найбільш часто вражає легені. Інфекція передається від людини до людини через краплі з носоглотки та легень людей, які хворі на активну респіраторну форму хвороби.
У здорових людей інфікування мікобактеріями туберкульозу часто не призводить до появи будь-яких симптомів, оскільки імунна система людини захищає від бактерій. Симптомами активної форми туберкульозу легень є кашель, іноді з мокротою або кров'ю, болі в грудях, слабкість, втрата ваги, підвищена температура і нічний піт. Туберкульоз можна вилікувати при проведенні шестимісячного курсу антибіотиків.
Завдяки лікуванню туберкульозу з 2000 року вдалося уникнути 60 млн смертних випадків. При цьому ще мільйони людей не отримують належної медичної допомоги.
за матеріалами сайту ООН