Пандемічне ЗНО: фахівці називають "нудним і нецікавим, але і найуспішнішим"

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання вийшла на фінішну пряму, сотні тисяч випускників шкіл, попри пандемію та природні катаклізми, змогли показати рівень своїх знань та наблизитися до мрії стати студентом.

Та все ж цьогорічне ЗНО з об’єктивних причин відзначилося найвищою неявкою на пунктах тестування, низьким відсотком порушників дисципліни та чіткою організацією процесів, пише Фіртка з посиланням на Галичину.

Директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО) Богдан Томенчук характеризує цьогорічне ЗНО лаконічно: «нудне і нецікаве, але і найуспішніше».

"Сесія ЗНО-2020, – коментує освітянин, – це предметний доказ того, що курс, обраний командою Ігоря Лікарчука (директор Українського центру оцінювання якості освіти в 2006–2011 та 2014–2015 рр. – авт.), як би його не спотворювали потім, результативний і в якомусь контексті переможний. Інше питання, що інструментарій, може, навіть і курс, треба змінювати. Потрібні ентузіасти, які брали би на себе відповідальність, диктували нові умови тощо. У тих обставинах, в які ми потрапили, система зусиллями її теперішніх чільників і представників не те що вижила, а сама досягла результатів і допомогла певній частині країни досягти мети. Ніяких речей, які запам’яталися би своєю винятковістю, екстраординарністю, не відбувалося. Це означає, що система набрала позитивної інерції. Але будь-яка інерція рано чи пізно може стати негативною, тому системі в наступний рік потрібно входити абсолютно іншою. Це перше і останнє тестування, яке можна було провести в цих інституційних і катаклітичних умовах. У нас – океан зобов’язань і жодного ковтка повноважень, фактично ніхто в цій країні не зобов’язаний виконувати те, що каже Український та регіональні центри оцінювання якості освіти…"

Томенчук наголошує: єдине, що відрізняє нинішню сесію зовнішнього оцінювання від попередніх – це безглузді кроки зі скасування пробного ЗНО і компенсацією 52 мільйонів гривень його учасникам. Скасування пробного ЗНО є найбільшим курйозом цьогорічної сесії, переконаний він.

«Це гроші, викинуті в болото, а в результаті ми отримали контингент, котрий не знайомий з процедурою, бо не пройшов генеральної репетиції ЗНО. У порівнянні з минулими роками, тепер маємо більше фактів відхилення від процедурних вимог», – підкреслює освітянин.

Найбезпечніше громадське місце в Україні – цю фразу легко можна сказати про пункти тестування, адже на них здійснили всі кроки для того, щоб убезпечити учасників тестування та персонал від зараження коронавірусною інфекцією.

«Команда, яка організовує зовнішнє оцінювання, вкотре показала всій державі, як треба діяти в тих чи інших обставинах», – наголошує пан Богдан.

Але крім пандемії, на організаторів тестування чекав ще один «сюрприз» – повінь. Для багатьох учасників ЗНО з потерпілих від стихії населених пунктів доїхати на перше тестування з математики 25 червня стало справжнім викликом, майже нездійсненною місією. В регіональному центрі миттєво зреагували на обставини й закликали жителів потерпілих населених пунктів залишитись вдома та взяти участь у додатковій сесії ЗНО, якщо вони сумніваються, чи зможуть доїхати до пунктів тестування. «Думали, що це буде катаклізмом, а в результаті маємо лише 30 охочих піти на додаткову сесію з математики через повінь із 15 000 зареєстрованих на тестування в центрі», – інформує директор ІФРЦОЯО.

Найнижча явка та найдисциплінованіші учасники

Цьогорічне ЗНО відзначилося і найнижчою явкою за всі роки його проведення. Причина проста – скасування державної підсумкової атестації (ДПА) у формі ЗНО, тож для багатьох зареєстрованих учасників іспити у цьому форматі стали непотрібними, адже вони не планували вступати до ВНЗ.

«Неявка цього року становила близько 20-40%, залежно від предмета. Це можна пояснити тим, що скасували ДПА у формі ЗНО і плюс 5-6% щорічної стандартної неявки, – коментує Томенчук. – Цьогорічна неявка – це квота тих, хто запізнився з ухваленням рішення про звільнення від ЗНО осіб, кому потрібна тільки ДПА. На тих предметах, які обирають винятково для вступу ВНЗ, явка, звісно, вища, а на тих дисциплінах, котрі є обов’язковими для ДПА, наприклад, української мови і літератури, історії України тощо, явка нижча. Це не є ознакою негативності чи позитивності процесів, просто такі обставини. Це ще один доказ того, що не можна міняти коней на переправі. Кожне рішення правильне, якщо його ухвалили вчасно, а якщо – за два дні до початку тих чи інших масових процесів, то воно згубне».

Щодо сміливців, котрі вирішили ризикнути своєю долею та шансом здобути вищу освіту і хотіли скористатися шпаргалками, ґаджетами, то їх цього року одиниці.

«Більшість тестувань пройшли без металодетекторів, хочеться вірити, що не лише тому кількість порушників значно зменшилася, – інформує пан Богдан. – Можливо, та ситуація, в якій перебуває вся країна, дисциплінувала середовище абітурієнтів зсередини. Якщо говорити про порушників принаймні у нашому центрі, то ніяких «стрибків» немає. Це одиниці у порівнянні з тією кількістю людей, які приходять на тестування. Це нікчемна величина. Це навіть не в межах статистичної похибки».

Три роки тому на тесті з іноземних мов запровадили новий формат завдання – аудіювання. Щороку воно викликає неабияке обурення абітурієнтів, які скаржаться на якість проведення, зокрема на технічні недоліки, вимову і дикцію тих, хто записував диск. Ситуація повторилася і 2020-го. Як видається. потрібно ухвалити спеціальну постанову з організації аудіювання, де потрібно виписати те, що поставило би всіх в однакові умови, щоби пункти тестування мали резервне живлення, абсолютно адекватні до процедури засоби відтворення звуку, однакові на всіх територіях.


13.07.2020 15519 4
Коментарі (4)

Степан 2020.07.14, 14:03

Дуже прдуктивне зно. Але якому долбодятлові з парами коноплі прийшло в голову обовязковий предмет математека в медичні заклади? На мою думку це приховане хабарництво. Де в світі в технічні вузи здають біологію а в гуманітарні математику? Це просто не ту країну, що у нас, ми називаєм гондурас.

Антоніна 2020.07.14, 18:00
Я вас здивую, але у більшості країн світу для вступу до медичного університету потрібно і фізику, і математику здавати. Україна тільки цього року пришла до цього, тоді як в більшості інших країн це вже давно норма
Оксана 2020.07.15, 10:56
В вашому випадку хай лікують вас ті , хто математики не знає...цікаво чи довго ви житимете після або передозування або замалої дози ліків ))) а ще коли без навиків логічного мислення , яке формує математика, ВАМ неправильний діагноз поставлять... Тому добре подумайте...чи потрібна математика в мед вузи... І це лише деякі моменти, а їх в рази більше...
Тарас 2020.07.15, 13:42
Я не спорю, что математика может развивать логическое мышление, но это не является поводом для усложнения жизни абитуриентам. Честно говоря, я не знаю какие вступительные экзамены сдают студенты на медицинский в других странах, но нужно понимать, что в тех государствах иная система образования. Я считаю, что будущему врачу необязательна математика и, тем более, физика. А Ваш довод, мол: "не будет знать как лечить", вообще здесь не к месту, ведь умение ставить диагноз учит не математика, а лечебное дело. Если смотреть с такой точки зрения, то я могу сказать, что та же история тоже учит логическому мышлению и заставляет понимать причины событий.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3910 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455