Освітяни Прикарпаття подарували українським школам у Португалії навчальні посібники і державну символіку

Днями із сонячної Португалії повернулася друга впродовж травня офіційна делегація Івано-Франківщини (першу, як відомо, в середині минулого місяця очолював голова обласної державної адміністрації). Цього разу за дорученням Михайла Вишиванюка керівником делегації прикарпатських освітян, які також не з порожніми руками побували у Португалії (відвезли українським суботнім школам підручники, методичні матеріали, програмні відеоматеріали, державну символіку) був заступник голови облдержадміністрації Роман Іваницький.

Відповідно до розпорядження голови ОДА у складі освітянської делегації було двоє відомих депутатів обласної ради - начальник головного управління освіти і науки ОДА Зінаїда Болюк і декан факультету управління та інформаційної діяльності, завідувач кафедри державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, професор Дмитро Дзвінчук, а також ректор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук Роман Зуб'як і автор цих рядків, за що – особлива подяка Михайлу Вишиванюку напередодні Дня журналіста.

Як повідомив нам Надзвичайний і Повноважний посол України в Португалії Олександр Никоненко, в країні туризму, вина і коркового дерева, якою є Португалія, офіційно проживає понад 52 тисячі українців-заробітчан. Кажуть, що чи не найбільше з них - вихідці з Галичини.

Під час запланованої під вечір зустрічі з директорами та вчителями - предметниками українських суботніх шкіл, а їх (офіційних) в Португалії 8, а також керівниками громадських організацій, що проходила в Українському центрі у Лісабоні, діалог на предмет обізнаності з проблеми українських емігрантів у Португалії тривав більше трьох годин. Зокрема, йшлося про складну, на переконання українських вчителів у Португалії, загальноосвітню навчальну програму, затверджену Міністерством освіти України для ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа». Представники Міжнародної української школи двічі на рік приїжджають до Португалії проводити державну атестацію учнів.

За словами голови Координаційної ради українських навчально-виховних закладів у Португалії, директора української суботньої школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталії Дмитрук, колишнього завуча Богородчанської ЗОШ №2, «за 38-39 суботніх годин осилити міністерську шкільну програму, передбачену на 140 годин, нереально».

Вочевидь зацікавленими співрозмовниками гостей з України були директор суботньої школи «Дивосвіт» Юрій Унгурян, директор школи «Оберіг» Уляна Кучерас, голова асоціації «Джерело світу» Борис Кучерас, ведуча радіо «Український вісник», завуч з навчально-виховної роботи школи «Родина» Галина Бобик, директор школи «Родина» Олеся Назаренко, директор української школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталія Дмитрук, вчителі шкіл - «Родина» Тамара Котляр, «Барвінок» - Ліна Сліденко, професор університету «Новий Лісабон» Валентина Василенко (родом з Івано-Франківська), голова Спілки українців Португалії Павло Садоха, голова асоціації «Собор» Олег Гуцько, представник асоціації «Християнський рух українців в Португалії», журналіст за фахом в Україні Любов Сандуляк, журналіст тамтешньої російськомовної газети «Слово» Тамара Марошан та інші.

Окреслено напрямки подальшої галузевої співпраці. Зокрема, вчителям українських суботніх шкіл в Португалії на їхнє прохання запропоновано пройти курс з підвищення кваліфікації, фахову переатестацію на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної освіти та організувати відпочинок дітей з українських родин в оздоровчих таборах Прикарпаття, з тим, аби вони, учні загальноосвітніх португальських шкіл, не забували рідної мови, звичаїв, традицій батьківського краю.

Своєю чергою голова Спілки українців Португалії Павло Садоха запропонував, щоб з часом до Португалії приїхали найактивніші пластуни з України «для проведення пластового вишколу серед українських дітей». Мовляв, опікуватиметься ними Спілка українців у Португалії.

По завершенні згаданої зустрічі вчителі українських суботніх шкіл з вдячністю прийняли подарунки з Івано-Франківщини для своїх навчальних закладів - комплекти підручників з 1 по 11 класи, відеоматеріали з навчальними програмами, методичні розробки, українську символіку. Решту навчальних посібників, яких на разі ще не вистачає, а також шкільні журнали, прибудуть до Португалії до початку нового навчального року.

На запрошення українського посольства наша делегація побувала у містечку світового паломництва – Фатімі, де зустрілася із о. Йоаном ЧСВВ, нашим земляком, в миру Дмитром Лубівим, уродженцем села Лючки Косівського району. Мова йшла про перспективи спорудження у Фатімі коштом прикарпатських меценатів дерев'яної української церкви у гуцульському стилі, як це пообіцяв минулого разу голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. Наразі церковне керівництво підшукує землю, щоб викупити під майбутню церкву.

Довідково.
Створена у 2007 році Міносвіти України ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа» забезпечує реалізацію права українських громадян за кордоном на повну загальну середню освіту із застосуванням новітніх інформаційно-комунікаційних технологій з використанням дистанційних форм навчання, координує діяльність закордонних українських навчальних закладів, у яких вивчається або ведеться викладання українською мовою, а також організовує їх інформаційно-методичний, консультативно-аналітичний супровід; надає методично-інформаційну підтримку закордонним шкільним осередкам, у яких вивчається мова, традиції, звичаї та культура України; надає консультативно–методичну допомогу вчителям, які навчають учнів – громадян України, що тимчасово перебувають за кордоном.


02.06.2011 2047 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

1003
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2035
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2910
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3537
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3718
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6921 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3906

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5719

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6874 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7673
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2511
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4777
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5155
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

526
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

991
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1856
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3442
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

961
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1831
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3736
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3996 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5497