Для багатьох з нас осінь асоціюється з вогкою погодою, постійним дощем, сумним настроєм і цілодобовою сонливістю. Коли небо за вікном сіре і похмуре, на душі нерідко стає теж якось тоскно.
Причому такий стан може затягнутися надовго, аж до зими. Постійно стикаючись з терміном «осіння нудьга», мало не кожен другий з нас діагностує у себе «осінню тугу» і тим самим виправдовує свій частий поганий настрій. Однак американські вчені встановили: більшість людей, які страждають від так званої сезонної хандри, насправді не відчувають ніякого смутку. Дослідники з‘ясували, що ці люди просто не люблять холод.
Фахівці з Державного університету Орегона в США з’ясували, що у більшості людей ніякий час року і ніякі погодні умови не впливають на посилення симптомів депресії або сезонного афективного розладу (САР). Осінь або зима самі по собі не можуть служити поштовхом до прояву яких-небудь проблем з психікою. Поява численних жертв «осінньої депресії» — ніщо інше, як самонавіювання.
Вислів «Усі побігли, і я побіг» в даному випадку трансформується в «усі скаржаться на поганий настрій, і я теж». Насправді ж людям просто не подобається холодна погода. Для підтвердження цього вчені обстежили групу людей, які вважають себе жертвами сезонної депресії. У 92% опитуваних дійсно відзначалися часті перепади настрою взимку, але куди більш помірні, ніж це буває при цьому нервовому розладі. Таким чином, розмови про те, що сезонна депресія охоплює безліч людей, позбавлені підстави.
Автор дослідження доктор Девід Керр розповів, що необхідність носити громіздкі теплий одяг, мерзнути від холодного вітру і миритися з коротким світловим днем, звичайно, може зіпсувати настрій, але тим не менш, це не є симптомами нудьги — смутком, печаллю, відчуттям безнадійності, проблемами з апетитом і сном. Здоровий спосіб життя, правильне харчування і регулярна фізична активність здатні звести нанівець будь-які переживання з приводу листопаду за вікном і дощів. У гарну погоду проводьте більше часу на свіжому повітрі і рідше зашторюйте вікна, не опускайте жалюзі, ловіть кожен промінчик сонця. Як вважають вчені, у кожної людини є свої внутрішні ресурси гарного настрою, їх просто необхідно в собі відшукати. А вони вже змусять позбутися від неприємних емоцій.