Понад 700 пісень дослідили учні з Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату на наявність у текстах мови ворожнечі.
Про це інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.
Відомо, що дослідження реалізували у межах німецько-українського проєкту «Приховані спогади. Продовження».
«Якщо пройтися, наприклад, гуртожитком та послухати, яку музику слухають підлітки та як вони потім оперують словами або меседжами, які вони взяли з неї... Ця тема просто витає у повітрі», – розповідає Андрій Яворський, координатор проєкту.
Спершу педагог планував дослідити російсько-український конфлікт у музиці, але потім сконцентрувався на ширшій темі толерантності.
Загалом у дослідженні взяли участь п'ять ліцеїсток 10-11 класів, які опитали понад 150 однолітків з допомогою анкет, а також брали інтерв'ю на вулицях Івано-Франківська. Першорядним моментом проєкту було опитати саме підлітків у віці 14-18 років.
За його словами, в опитувальнику було прохання назвати з десяток найулюбленіших пісень, тобто таких, які слухаєш регулярно. Потім ліцеїсти дослідили тексти отриманих композицій і виділили легку, середню і жорстку мову ворожнечі, які були у них.
«Висновки, на щастя, позитивніші, ніж я очікував, бо у більшості пісень ми не ідентифікували мову ворожнечі. Але ложка дьоґтю в бочці меду є у тому, що найбільше жорсткої мови ворожнечі ми визначили у композиціях російських реперів, які на цей час є доволі популярними серед підлітків. Мова про того самого Моргенштерна (російський репер — ред.). Тому маю двоякі враження і висновки», — додає Андрій Яворський.
Також вчитель називає негативом те, що переважна більшість тінейджерів не розуміють, що таке мова ворожнечі.
«Мене здивувало те, що більшість дітей спочатку казали, що вони помічають наявність образливих слів у піснях, але при цьому продовжують їх слухати. Ми питали, чи це через музику, а вони відповідали, що ні, їм просто текст подобається. І це було доволі дивно», — розповідає десятикласниця Софія Кваснюк, учасниця проєкту.
За словами дівчини, тема дослідження була цікавою всім учасникам команди, і вони були готові працювати влітку. Сама ж Софія слухає українську музику, яка відповідає критеріям проєкту.
Читайте також:
У Франківську дискутували, як порозумітися з ромською спільнотою (ВІДЕО)