Операція «МММ», або Нові пригоди Сергія Мавроді в Івано-Франківську

 

Абревіатура «МММ» знайома, мабуть, кожному громадянину пострадянського простору. Здавалося б, історія краху цієї фінансової піраміди мала б закінчитися ще з десяток років тому, разом з вироком суду для її засновника Сергія Мавроді.


Однак, незважаючи на сумний досвід, у 2011-му році «МММ» все ж «воскресла». І хоча вже у червні 2012-го «дітище» Мавроді згорнуло свою діяльність, відразу по закриттю «11-ї» системи з'явився інший проект, який і став поштовхом до нового повороту подій у справах знаменитого «пірамідобудівника».

 

«Каса взаємодопомоги МММ-2012», попри неймовірний тиск з боку влади та банків, ЗМІ та мережі Інтернет, благополучно функціонує вже майже півроку, зокрема, і в Івано-Франківську.

 

Отож, що таке «МММ» – фінансова афера, чи справді геніальна схема для заробітку грошей? Які прогнози дають фінансисти щодо подальшого розвитку «МММ-2012» в Україні та світі? Що таке «фінансовий апокаліпсис» і коли саме МММники обіцяють його влаштувати? Відповідь на всі ці питання читайте у «ЗК».

 

«МММ»: привіт із 90-х
Відразу зазначимо, що «МММ-2012» – уже четверта за рахунком спроба Сергія Мавроді «змінити світ».
Своє перше «творіння» він запустив ще у 90-х разом з братом В’ячеславом Мавроді та його дружиною Марією Муравйовою. До речі, саме перші літери прізвищ цих «зачинателів» й утворили легендарну абревіатуру. Тоді, у 1989 році, трійця зареєструвала «МММ» як кооператив і почала свою діяльність з торгівлі імпортною оргтехнікою, завозячи в СРСР комп'ютери та комплектуючі.

Але згодом, у 1992-му, Сергій Мавроді вирішив створити на базі кооперативу фінансову піраміду, вкладання грошей в яку давало надзвичайно високі відсотки – до 1000% річних. Вже у 1994-му Мавроді ввів в обіг МММ-квитки з власним портретом, ціна яких дорівнювала одній сотій ціни акції.

За півроку роботи корпорації, ціни на її акції та квитки виросли у 127 разів. Кількість вкладників сягнула 10-15 мільйонів. Як згадував пізніше сам Мавроді, гроші не встигали рахувати – в одній тільки Москві глава «МММ» заробляв майже $ 50 млн.
Звісно, така аж надто успішна діяльність МММників не могла не викликати протесту з боку влади, і вже у серпні того ж таки 94-го Мавроді заарештували «за несплату податків». В той самий день співробітники московського управління податкової інспекції за допомогою «омону» штурмом взяли центральний офіс «МММ», провели там обшук і оголосили, що в ході перевірки «розкрили грубі порушення податкового законодавства», наказавши стягнути до бюджету 49,9 млрд. рублів, які вивезли зі штабу, за словами самого Мавроді, на 17 вантажівках.

 

«Американські» справи Мавроді

У 1997-му році компанія «МММ» була визнана банкрутом, а Мавроді, який вийшов на волю у жовтні 1994-го, зник. Вже у 98-му Генеральна прокуратура Російської Федерації «за минулі гріхи» оголосила «великого комбінатора» у міжнародний розшук.

Однак проблеми з законом не зупинили підприємця: перебуваючи в бігах, він прямо зі своєї московської квартири відкрив нову фінансову піраміду «Stock Generation» («SG»), цього разу в мережі Інтернет. Власником була оформлена чи то сестра дружини Мавроді, чи то його власна кузина, 18-річна Оксана Павлюченко.

Компанія являла собою віртуальну біржу, на якій продавали й купували віртуальні акції декількох віртуальних компаній. Їх котирування довільним чином могло рости чи падати, а все це було зареєстроване як азартна гра.

Жертвами «Сток Дженерейшн» за неповних два роки роботи стали кілька мільйонів учасників (гравців) зі США, Великобританії, Австралії та інших країн, в основному Західної Європи. Завдані збитки склали десятки мільйонів доларів.

У 2003-му Мавроді заарештували в орендованій квартирі, де він проживав під ім'ям Юрія Зайцева. Затриманому висунули звинувачення за двома статтями Кримінального кодексу Росії: «Шахрайство в особливо великих розмірах» та «Організація підробки документів».
Того ж року Мавроді засудили на 13 місяців позбавлення волі за підробку паспорта, а у 2007-му – за все «хороше» на чотири з половиною роки.

Але вже через кілька років після виходу на свободу, у 2011-му, Мавроді оголосив про створення нового проекту «МММ: Мы Можем Многое!».

 

Повернення «МММ»

І от три веселі літери знову замайоріли на стовпах і парканах всього пострадянського простору. У Києві та регіонах України яскраві білборди, написи фарбою на огорожах і тротуарах з рекламою «МММ-2011» почали з’являтися з початку осені 2011 року.
Суть оновленої піраміди полягала в тому, що кожен її учасник отримував в системі віртуальні МММ-долари (мавро-долари), їх вартість постійно зростала, а різниця в ціні і була доходом, який можна було забрати у будь-який час. Проект передбачав прибуток від 20% щомісяця, а пенсіонерам та інвалідам – від 30%. Крім цього, на кожного учасника чекав ще один сюрприз: додаткові $20, які безоплатно дарувалися всім новачкам.

У піраміді існувала чітка ієрархія: всі члени поділялися на рядових учасників, десятників, сотників, тисячників та темників. Звичайні учасники утворювали «десятки», на чолі яких стояли «десятники». «Десятники» своєю чергою знаходилися під контролем «сотника», а ті – під «тисячниками» і так далі.

Всього за кілька місяців Мавроді вдалося досить міцно поставити свою нову систему «на ноги», а вивіски з іменитою абревіатурою зростали як гриби після дощу, незважаючи навіть на те, що перші кримінальні справи щодо «МММ-2011» у Росії почали відкриватися вже з наступного місяця після початку функціонування системи. А з середини вересня 2011-го піраміду оголосили поза законом і в Україні.

 

«Грошей нема і не буде»

Проте піраміда «11-го» зразка припинила свою роботу зовсім не через державні приписи, а скоріше завдяки старанням «четвертої» влади та «народного» радіо.

Навесні 2012-го по всьому СНД телевізійні ЗМІ та інтернет-сайти почали поширювати інформацію про те, що піраміда знаходиться на межі виживання і незабаром виплати вкладів припиняться. Мавроді до останнього спростовував цю інформацію, запевняючи, що «все всім платиться», а сама піраміда «жива» і «здорова», звинувачуючи при цьому засоби масової інформації у наклепі. Проте, в кінці травня минулого року «МММ-2011» все ж повторила долю своєї попередниці і з тріском обвалилася. Вкладники у паніці масово забирали свої гроші, втрачаючи до 90% вкладів, намагаючись врятувати хоч щось.

Як розповідали самі учасники системи, зв'язок з так званими «десятниками» і «сотниками» системи був повністю втрачений, а у випадку, коли все-таки вдавалося зв'язатися з адміністраторами піраміди, вкладники отримували однакову відповідь: «Піраміда звалилася, всіх попереджали, грошей немає і не буде».

Скільки народних грошей «випарувалося» цього разу, порахувати досить важко, адже офіційно оборот «МММ-2011» не розкривався. Проте відомо, що в неї вклали гроші майже 35 мільйонів людей на пострадянському просторі, серед яких і сотні тисяч українців. Повідомляючи про закриття цього проекту, Мавроді зізнався, що його борг за цивільними позовами склав майже 1 мільярд рублів, або більш ніж 260 мільйонів гривень.

Але цього разу притягнути керівника до відповідальності владі не вдалося, адже Мавроді відкрито попереджав людей про те, що вони можуть втратити свої гроші будь-якої миті, цим самим «вмиваючи руки» щодо наслідків «фінансового здоров’я» вкладників. Також власне структура «МММ» ніде не була зареєстрована як юридична особа, та й сам де-юре Мавроді лише «духовний» наставник системи – консультант з фінансових питань. Тож, відповідно, і говорити про притягнення його до будь-якої відповідальності немає жодних підстав.
«МММ-2011» проіснувала лише 1 рік 5 місяців та 6 днів, хоча Мавроді прогнозував, що піраміда зможе функціонувати кілька десятиліть.

 

Кінець і знов початок

Тоді ж таки, в кінці травня 2012-го, Мавроді оголосив про створення нової системи «МММ-2012». Як повідомлялося на сайті начальника «пірамід», новий проект потрібен, зокрема, для того, щоб допомогти старому – «МММ-2011». Але після того, як стало зрозуміло, що «11-та» піраміда остаточно розлетілася на друзки, ці заяви припинилися, і «МММ-2012» почала роботу «з нуля».

До того ж МММники дещо змінили стратегію – тепер, запевняють учасники, це вже не фінансова піраміда.

«Нова «МММ-2012» – це глобальна каса взаємодопомоги, – розповідає «ЗК» івано-франківський «тисячник» Віталій Озоришин. – Тут немає пірамідальної структури, немає підпорядкування десятників, сотників… Якщо в «11-тій» системі всі гроші збігалися нагору, то у «12-тій» гроші розходяться безпосередньо між самими учасниками. А взагалі «МММ-2012» – це просто спільнота людей, які бажають змінити щось у своєму житті».

За словами Віталія Озоришина, у найновішій версії «МММ» гроші вкладників не акумулюються на одному загальному рахунку, а перебувають у постійному обігу між учасниками.

«Як працює система? – продовжує «тисячник». – Ви реєструєтесь на сайті, вказуєте суму, яку готові внести. До прикладу, 100 гривень. Тоді система обробляє вашу заявку і дає вам людину, якій ви повинні переказати оту сотню гривень. Ви переказали, вона підтвердила, тоді ваш вклад зарахувався і починає рости під відсоток. А через місяць система так само автоматично видає вам людину, яка буде переказувати гроші вам. Тобто, ця людина тільки вступає, а ви вже виводите гроші. Система працює як трубопровід – з одного боку гроші заходять, а з іншого виходять».

Щоб взяти участь у системі, потрібен лише емейл, номер мобільного, ваше прізвище, ім’я та по батькові і номер рахунку, на який вам будуть перераховувати кошти. Ну і, звісно, ваші «кровні» – мінімальна сума внеску $10 (80 гривень), максимальна – $10 тисяч.

 

Все буде МММ!

Плани на майбутнє у МММників майже фантастичні – «фінансовий апокаліпсис», тобто знищення діючої грошової системи, бо це, на їхню думку, джерело усіх людських бід та негараздів.

«Сьогодні людина є фінансово залежною від купки олігархів, які об’єднали в своїх руках всі важелі впливу, – розповідає Віталій Озоришин. – Вони не дають людям розвиватися і заробляти, бо їм це не вигідно. А Мавроді просто об’єднав тих людей, які почали це усвідомлювати і хочуть змінити цей стан речей».

Отже, такий собі клуб за інтересами. Проте визначити період, за який «МММ» влаштує «апокаліпсис», кажуть учасники, поки неможливо, бо для цього треба «мавродизувати» 51 відсоток людей на Землі. Тоді інші 49 – підтягнуться.

«Дуже багато людей сьогодні знають, або принаймні чули про «МММ», і неважливо, з якого боку – негативного чи позитивного, – каже Віталій Озоришин. – Але вони знають, а тому з ними вже можна про щось говорити».

Івано-франківський МММ-ник також впевнений, що система може функціонувати постійно, просто для цього треба нею грамотно користуватися: тримати в ній тільки вільні кошти і знімати рівно стільки, скільки потрібно, не реагувати на провокаційні зовнішні фактори і, найголовніше, – щиро підтримувати ідею фінансового апокаліпсису.

 

Нова система – стара схема

Проте фінансисти щодо «МММ» іншої думки: вони переконують – в цій історії не все так райдужно.

«Власне «МММ» можна назвати хоч касою, хоч чим завгодно, але який принцип її роботи? – говорить кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів ПНУ ім. Василя Стефаника Омелян Левандівський. – Система залучає учасника, дає можливість вкласти гроші і обіцяє відсотки. Але за рахунок чого ці відсотки людям повертатимуть, адже кошти всередині «МММ» нікуди не вкладаються? Відповідно, для виплати дивідендів системі треба залучити когось нового. А це і є не що інше, як фінансова піраміда».

А будь-яка фінансова піраміда, за словами Омеляна Левандівського, приречена і рано чи пізно таки «трісне». Середній вік піраміди, як свідчить світовий досвід, – один, максимум півтора року.

«До того ж очолює нову «МММ» та сама людина, що й усі попередні – Мавроді, – пояснює Омелян Левандівський. – В нього вже є певна репутація в суспільстві, і всі ми знаємо яка. Так, сьогодні вклади і відсотки виплачуються, але чи довго це триватиме? Система повністю залежить від її учасників. На мою думку, зараз буде достатньо одного, можливо й безпідставного, сигналу «тривоги» про те, що «МММ» розпадається, і всі люди відразу побіжать за вкладами. Оце і буде кінець»,– підкреслює фінансист.

 

Щоб фінанси не співали романси

Точного числа українців, які сьогодні є учасниками «МММ-2012», немає. В івано-франківській філії «МММ» кажуть, що два місяці тому таких було 100 тисяч. А щодо власне Івано-Франківська, то керівники місцевого осередку називають орієнтовну цифру – 4-5 тисяч людей. У «МММ-2011» участь взяло понад 12 тисяч жителів міста.

Сьогодні потрійне «М» практично невидиме, але, тим не менше, працює у 64-х країнах світу. Дивно, що одна людина, сидячи в порожній квартирі, придумала щось таке, що хвилює розуми урядовців декількох країн. І хто він врешті-решт такий – шахрай чи геній Робін Гуд? Геній – очевидно, але цілком можливо – злий.

Однак, треба констатувати, що незважаючи на те, що сьогодні «МММ» не дає ані жодних гарантій, ані навіть обіцянок своїм вкладникам, лави системи все одно поповнюються. Причому, поки вкладників приваблює зовсім не провідна ідея системи – фінансовий апокаліпсис та світле майбутнє, а банальна жага швидкої наживи. Саме це і робить «МММ» надзвичайно вразливою та залежною від зовнішніх факторів.
Втім, скептики переконують: благородні наміри «МММ» – це лише прикриття чергового «шулерства», а фінансисти своєю чергою застерігають: будь-яка фінансова піраміда, навіть прихована під іншої назвою, рано чи пізно «впаде», і тоді повернути свої вклади буде неможливо.

 

 

Газета "Західний кур'єр" від 10 січня 2013 р., автор Оксана ГЛУШКЕВИЧ 


10.01.2013 Оксана ГЛУШКЕВИЧ 1333 10
Коментарі (10)

Сергій 2013.01.11, 20:38
Ми Марнуємо Можливості http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&tx_ttnews[calendarYear]=2012&tx_ttnews[calendarMonth]=7&tx_ttnews[startingPoint]=15&tx_ttnews[recursion]=250&tx_ttnews[tt_news]=20066&tx_ttnews[pointer]=0&tx_ttnews[mode]=1&tx_ttnews[backPid]=24&cHash=cc1cb84e5b
івано-франківець 2013.01.12, 08:43
Люди не ведіться МММ це фінансова технологія Путіна фінансування Сочі-2014.
Читач 2013.01.12, 12:02
Дещо тенденційна стаття, хоча в ній є і раціональне зерно "для цього треба нею грамотно користуватися: тримати в ній тільки вільні кошти і знімати рівно стільки, скільки потрібно, не реагувати на провокаційні зовнішні фактори". Десятки тисяч людей присівши на "державний" лотерейний лохотрнон теж витрачають гроші з примарною надією виграти джек-пот. А тут навіть менше як за місяць можна уже повернути свій вклад з невеликим прибутком, потримаєш гроші довше - більше прибуток. Щодо "книжкового економіста" то хочу додати, що вкладають гроші не лише "нові" а переважно ті учасники, які уже отримали прибуток. Звичайно кожен повинен сам рахувати. Наприклад вклав ті ж 100грн. на 3 місяці на "звичайний" (його можна зняти без втрат і раніше) вклад 30%, протримавши 3міс. отримаєш приблизно 219 грн. Тоді повернувши собі свої "кровні" 100грн. ще на "сотку" можеш далі "вершити фінансовий апокаліпсис", і мати кожен місяць чи тиждень стабільну "ДОБАВКУ" до зарплати, стипендії, чи пенсії. І якщо навіть після завтра держава з допомогою різних механізмів (а їх досить багато) і придушить "Касу допомоги" то у збитку не будеш. Є ще інший соціально-психологічний фактор, значна кількість людей які беруть участь у цьому проекті зовсім не хочуть щоб він от так просто припинився і ладні навіть йти на тимчасові втрати заради його збереження (це все одно що зрубати гілку на якій сидиш), при чому географія учасників з України це практично усі регіони і особливо схід і південь (висновок роблю як учасник якому переказували гроші люди переважно з цих регіонів) при чому серед них є досить успішні люди які мають власні мережі готелів на берегу Чорного моря (і дають до-речі знижку) на котеджі і номери. До речі уже на виході проект "Дисконтної карти" від МММ, коли учасник маючи на руках таку високотехнологічну пластикову карту може користуватись знижками у мережах ресторанів, заправок і т.д. тобто бізнесменів-партнерів і учасників Системи. Ще раз хочу сказати що МММ на сьогодні це велика соціальна структура зі своїми "плюсами" і "мінусами". Також, зауважте що МММ розвиває й банківську систему, адже люди переказують і тримають свої заощадження в основному на карткових рахунках банків. Люди, які наприклад старшого віку ніколи не працювали з комп’ютером завдяки "поштовху" Системи стають користувачами Інтернету, соціальних мереж, зрештою більш розвинутими та соціально активними. Щоб не склалось враження що я молодий студент-мрійник, скажу що я чоловік зрілого віку, маю дорослих дітей, дипломи про вищу освіту, досвід роботи на різних у тому числі керівних посадах, зокрема й правоохоронних органів, не з реклами знаю що таке сучасний банк в Україні і як працює ця система. Так що раджу всім (ні, не бігти одразу в МММ) а аналізувати любе явище та подію з різних кутів, бо навіть медаль має не два а ще й третій бік.
ДідПанАс 2013.01.13, 00:35
Брєд. А нешановний Читач так підготувався до коментаря, що вродив цілу додаткову статтю. Всі примітивні вкладники мріють бути в числі перших, щоб встигнути заробити і спригнути. Лохотрон. Життя Лохів не вчить.
Ч 2013.01.13, 20:14
Діду «П»: Я і казку дітям без папірця можу розказати, якщо треба, так що «діду» злазьте з печі і вчіться писати більше ніж три слова (та й ті з жовчю) та живіть повноцінним життям.
Дід 2013.01.13, 23:44
Про яке повноцінне життя ідеться. Я не готовий бути дибілом, перерахувати гроші комусь, з надією що хтось колись мені перерахує. І на правоохоронця ти Ч. не подібний, так афєр малолєтній. А Фіртці мінус - контролюйте обєм рекламних коментів, бо пургу впадло читати. Люди, не ведіться на маразм, названий економічним дивом Мавродій.
Дід 2013.01.13, 23:48
А, ще розвеселила інфа про Дисконтну картку. Лиш повний даун поведеться на цю пургу. Просто тре думати головою, а не тим що виробляє жовч.
Ч 2013.01.14, 12:09
"РАЖДЕННЫЙ ПОЛЗАТЬ - ЛЕТАТЬ НЕ МОЖЕТ"
Онанас 2013.01.14, 18:22
Якщо про МММ, то я повністю підтримую "Ч"
Мра"яна 2013.01.15, 14:54
Не розумію "Діда", хіба треба "бути дебілом" щоб спромогтися надати комусь допомогу?
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466