Олександр Шевченко: Івано-Франківськ, як плацдарм для культурного наступу українців

 

 

Настав час для того, щоби на культурному фронті українство перейшло до наступу. Ми довго витримували культурну облогу антиукраїнської окупаційної влади, ми перемогли її не лише політично, але й морально, духовно, й тепер маємо повне право затвердити у власній хаті той спосіб осягнення світу, той вимір радості й ту красу, які споконвічно притаманні українському духу.

 

Прикарпатці знають, що славне місто поміж Бистрицями в останні десятиліття явило себе як твердий оплот української культури, як осередок сучасного українського традиційного мистецтва та центр вишколу молоді в модерній українській духовній традиції. Саме поєднання традиційного і сучасного зробило наше місто знаним в культурному полі не лише в Україні, але й серед українців, розсіяних по світу.

 

Однією з нагальних потреб українства є створення потужної сучасної культури, актуальної за формою та української за змістом. Культури модерного європейського міста. Ми повинні гідно відповісти російським диригентам інформаційної війни, які намагаються довести і світові і нашим співгромадянам на Сході і Півдні України, що, мовляв, українська культура є безнадійно провінційною, вторинною, старосвітською і сільською, що буцім то вона не спроможна дати світові ХХІ століття нічого вартого уваги.

 

Маю глибоке переконання, що Івано-Франківськ є саме тим містом, де українська культура європейського спрямування знаходить і знаходитиме зручний майданчик для свого розвитку. Ми вже бачимо в нашому місті такі небуденні прояви українського культурного поступу, як один з найперших в Україні Центрів сучасного мистецтва, як літературний Станіславський феномен, як обласний театр, що дивує глядачів сміливими експериментальними постановами, як філармонія, яка розвернулась обличчям і до світової класики і до сучасних пошуків в царині високої музики.

 

Імена франківських митців, таких як Юрій Андрухович, Роман Держипільський, Роман Бончук та багатьох інших тепер відомі не лише на Прикарпатті.

 

Картина Романа Бончука «Небесна сотня»буквально «підірвала» соціальні мережі в Інтернеті, фрагменти з неї користувачі (й не лише в Україні!) розібрали на заставки і «аватарки». Характерним для нової культурної доби Франківська стало бурхливе обговорення «фірмового стилю» міста. Вже тепер прикарпатські та європейські дизайнери пропонують принаймні дві цікаві концепції міського «бренд-буку» без якого у сучасному світі неможливо презентувати місто на міжнародному рівні. Важливо, що ці проекти творяться завдяки громадській ініціативі без жодної підтримки місцевої влади.

 

Така ініціатива та активність іванофранківців породжує оптимізм щодо місцевого культурного потенціалу. Але не лише від талановитих митців та молодих ентузіастів української культурної справи залежить перетворення столиці Карпатського краю у місто поетів і художників, вулицями якого мандруватимуть цінителі мистецтва. Потрібна конкретна цільова програма розвитку культури у Івано-Франківську і в цілому в області.

 

Потребують підтримки фестивалі, які притягуватимуть до міста туристів і в тому нам треба вчитись у європейських міст і наших львівських сусідів. В ідеалі фестивалі у туристичному місті мають відбуватись щотижня – кожні вихідні. В найближчий час можна казати про 15-20 тематичних і святкових фестів у Франківську – від Різдвяних Колядок-фесту до Свята ковалів, ярмарок на День Міста і серпневого Франко-фесту.

 

Ми не повинні чекати милості від чиновників. Головне, щоби бюрократія не заважала і не ставила палки в колеса, як це іноді траплялося. Місцевий бізнес може взяти на себе стартові видатки фестивального руху й вийти на оптимальний рівень вже у 2015 році. Фестивалі притягнуть до міста і області не лише туристів, але й інвестиції. Тисячі краян отримають роботу, цільові замовлення та перспективні контракти. А про те, що фестивалі на Прикарпатті нестимуть потужну українську національну енергію, годі й казати. Місто може прийняти на своїй території й патріотичні фестивалі на штиб знаменитого «Бандерштадту».

 

Як народний депутат, планую постійно тримати в полі зору підтримку культурних і мистецьких проектів на Прикарпатті і в обласному центрі. Тут знадобиться експертна рада з кураторів та організаторів культурного процесу. Спробуємо відродити ті проекти, які прославили Івано-Франківськ у дев’яності роки, наприклад «Імпрезу», яка притягувала до нашого міста не лише художню еліту України, але й славетних світових майстрів візуального мистецтва.

 

Підтримки потребують книгарні і бібліотеки, музеї і галереї, видавництва і творчі спілки. Думаю, що назріла необхідність створення у Івано-Франківську спеціального фонду розвитку міської культури. Фонд повинен виділяти гранти і нагороджувати преміями тих перспективних прикарпатських митців, чиї твори і проекти цікаві людям. Така премія має стати альтернативою чиновницьким проектам та відзнакам, які часто-густо надаються не за реальні заслуги, а за принципам «свій до свого». Гідне шанування таланту є прямим обов’язком держави.

 

Головна увага в цьому приділятиметься молоді. Адже знані майстри культури вже здатні захистити свої бренди. Талановита ж молодь потребує уваги і підтримки меценатів і державних органів. Як народний депутат добиватимусь і від обласної і від міської влади неухильного курсу на перетворення Прикарпаття на місце, де кожний внесок в українську культуру буде гідно пошанованим.

 

Українці мають гордо нести свій культурний доробок в світ. Час плачів та страхів минув. Настав час українського творчого наступу.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської облради,

директор ТК "Буковель"

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чат-люстрація з Олександром Шевченком

Олександр Шевченко: Захист соціально вразливих категорій громадян – обов’язок влади і суспільства

Мета: Івано-Франківськ - місто без теплокомуненерго

З надією на майбутнє. Великдень в серцях іванофранківців

 Інформаційна БОМБА від Олександра Шевченка. Прямим текстом про івано-франківських "перевертнів в погонах"


17.05.2014 593 0
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466