Олег «Мох» Гнатів: Коли починають говорити про виховну роль мистецтва, з'являється тінь фашизму

 

 /data/blog/87214/f3593770d329553682cb08aa4443afc4.jpg

 

19 вересня у Франківську відбувся допрем'єрний показ українського фільму «Брати. Остання сповідь».

 

В основі цієї психологічної драми − повість шведського письменника Торґні Ліндґрена «Джмелиний мед», та режисерка картини Вікторія Трофіменко перенесла дію в Карпати. Акторам «Братів» ставив автентичну вимову знаний франківський гуцул, кіноман, продюсер «Перкалаби» Олег «Мох» Гнатів. 

 

Як команда фільму зацікавила Вас взятися за роботу?

Режисера Віку Трофіменко я знав трішки до того. Ми було почали робити проект про «Перкалабу». Думаю, доробимо якось. Коли ми були в горах, зайшла мова про «Братів». Ну й виникла ідея: оскільки історія дуже герметична, то треба зняти її максимально герметичною. В тому числі й сценарій адаптувати на гуцульську. Оскільки я гуцул по мамі та виріс в горах, то до кого ще звертатись? Віка вислала мені сценарій. Я адаптував його, а потім працював на майданчику з акторами, ставив їм вимову. Час від часу мені доводилось від’їжджати на гастролі з «Перкалабою». Ненадовго. Тоді мене заміняла гуцулка з Верховини. Так вийшло, що я працював з усіма акторами, крім одного з братів – з ним працювала та гуцулка. Тобто три речі, які мене мотивували – це Віка як людина, сам твір, який я читав ще до того, ну і Гуцулія.

Кажуть, що гуцульський діалект дуже неоднорідний і може відрізнятися навіть у сусідніх селах. Де саме Ви виросли? На яку його «версію» орієнтувалися?

Я би так не сказав. Є взагалі три автентичні гуцульські райони – це Рахівський в Закарпаттю, Верховинський в Прикарпаттю і Путильський в Буковині. Все решта – то не гуцули. Я виріс у Верховині, а родинне гніздо – на горі в Довгополі Путильського району. В принципі, фонетика й мова одна й та ж. Мала різниця полягає тільки в тому, що Рахівщина була під мадярами. Ми (Галичина) під поляками, а Буковина під румунами. Але це настільки несуттєва різниця в лексиці, що нема про що говорити.

Доводилося коригувати мову акторів чи таки вчити з нуля?

Актори були не гуцулами, тому приходилось з нуля, звичайно. Переважно це стосувалося фонетики й інтонаційних штук. Увечір сідав з актором і ми проходили по сцені, яка має зніматись назавтра. Крім того, на майданчику по ходу робились правки. Мушу признатись, що повної фонетичної автентики досягнути майже ніколи не вдавалося, тільки лексика. Але нічого дивного. Аби говорити по-нашому, тра вродитиси гуцулом. Ніхто не винен.

Є звуки, які просто не беруться не «нейтів спікерами». Наприклад «и», яке звучить дуже нюансово – така собі суміш «и» і «е». Це дуже важко, повірте.

Що вродитися гуцулом, то ясно. А чи є різниця в такій роботі з франківським актором і, скажімо, київським?

Немає різниці між місцем проживання. Є різниця тільки в професійності. Знімальна група була надзвичайно високого професійного рівня. Всі цеха. Це міжнародний рівень. Думаю, заслуга в цьому продюсерів Ігоря Савиченко і Макса Асадчого. Роман Луцький та Микола Береза, які грали братів у молодості – талановиті, драйвові, повні енергії та розуміння, що таке професійність. Вероніка Шостак, яка грала Ївгу, взагалі, як на мене, має всі можливості стати кінозіркою. Вона просто унікальна. Наталка Половинка надзвичайно тонка і чуттєва – таке небесне створіння. Віктор Демерташ та Олег Мосійчук, які грали братів – старі биті профі, які в професії вже бачили все. От і хотів би щось жовтого сказати, а нема. Шикарна команда, шикарна.

Про «Братів» часто говорять в контексті «Поводиря». Це їм шкодить чи допомагає?

На жаль, я не бачив «Поводиря», тому судити не можу. Думаю, що йдеться про контекст нової потужної, будемо надіятись, хвилі українського кіно. З’явились продюсери не совки, із європейською освітою і розумінням кіно. Може, дасть Бог, шаровари виздихають нарешті. Хоча я дотепер не впевнений, що Україна є кінокраїною, попри Довженка, українське поетичне кіно й навіть «Тіні забутих предків». Але це моя думка. Хто б міг колись подумати, що Румунія буде диктувати тренди в кіно? Так що в надії. Хороше кіно почало з’являтись. Хороші люди є. Грошей би ще.

Ну от, наприклад, можна влаштувати шоу – щодня вішати по одному депутату в центрі Києва і продавати рекламу на це шоу всьому світу, а гроші на кіно пускати.

З такого «акціонізму» можна було би зробити якісне, але зле кіно 18+. Для Вас грає роль, добре кіно чи зле?

Ні, звичайно. Для мене грає роль добре кіно, в сенсі, чи це мистецтво, чи ні. Решта – другорядне. Гуманність не має бути відмазкою безпонтовості.

Ви погоджуєтеся з тим, що в Україні кіно дуже часто має патріотичний пафос і не може бути просто мистецтвом, без намагання доказати, показати, виправдати... виховати?

Пафос – це одне з облич лицемір'я. Мистецтво не має виховувати. Мистецтво має будити людину до емоцій або до думки. Виховувати мають батьки і людина сама себе. Коли починають говорити про виховну роль мистецтва одразу з'являється тінь фашизму. І не в естетичному сенсі.

То хворіє цим наше кіно чи вже ні?

Звичайно. По-перше, це пережитки фашистського режиму совка. По-друге, ми країна досить сільська, патріархальна за менталітетом, куди ж без цього. А скільки мудаків на патріотичній темі тупо рубають бабло, таким чином девальвуючи саме поняття патріотизму. Я не буду називати імена цих підарасів аби не мати судових позовів, але ви всі й так знаєте. Та це не кіно хворіє, бо це взагалі не кіно. А молоді драйвові злі уже появляються. З європейським і світовим відчуттям контексту. Ми нікуди від цього не дінемся, слава Богу.

А яким має бути кіно, аби Ви сказали «вау»? Чи «круто», чи «мистецтво» чи що б ви там сказали.

Ну от наприклад для мене зразок кіно як «кіномислення» – це «Делікатеси» Жене і Каро. Дзиґа Вертов робив у двадцятих те, що деякі зараз видають за новацію. З другого боку, сага «Одного разу в Америці» – зразок, як зробити кінороман, насичений візуальними образами так, що фільм стає вічним. Насправді хорошого кіно дуже багато – до смерті можна дивитись. Той таки «Вавілон XX» Миколайчука – це, як на мене, зразок візуалізації і кінонаративу.

Про «Братів» можна говорити в контексті поетичного кіно або якоїсь іншої школи, традиції?

Я думаю, що українське поетичне кіно – це вже приналежність до Вікіпедії. Я би скоріше це відніс до європейського кіно, яке зараз в тренді. Це ж нове покоління робило. Із зовсім другими швидкостями в голові й серці.

А Ви вже його бачили? Задоволені результатом?

Бачив, але в попередній режисерській збірці. Ще і без титрів навіть, ну й на моніторі. Тому судити не буду. Та й взагалі судити не буду. Це кавалок мого життя. Це робота, в якій я мав честь брати участь. Це професійна робота і робилася вона через серце, а це головне.

Ця картина варта Оскара за найкращий іноземний фільм від України?

Сама Україна як країна варта всіх номінацій Оскара в Лос-Анджелесі, й це безсумнівно. Все решта суєта, Оскари-хуйоскари. 

 

 

Фото зі зйомок фільму «Брати. Остання сповідь», автор Ігор Савиченко

UFRA


21.09.2015 832 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466