Олег Криштопа: Як я перестав бути журналістом

 

Олег Криштопа

 

Мені було чотири чи п’ять років, коли я захворів на «жовтуху». Швидка відвезла мене в інфекційну, але там не було вільних місць. Лікарі все ж вирішили ізолювати мене від здорового суспільства, тож підселили в палату до дівчат. Старших. Семеро білосніжок прийняли у свою компанію гнома. Але за однієї умови. Кожного вечора я змушений був виходити на середину палати, ставати на табурет і розповідати їм на ніч казки. Щоб не було так страшно. Уже другого дня чужі казки скінчилися, тож довелося вигадувати власні історії. Від гепатиту мене вилікували, але в тій інфекційній лікарні я підчепив собі іншу хворобу. Психічну – потребу розповідати історії.

 

Уже в старших класах школи, записуючи все нові історії на прохання однокласниць, я вважав себе письменником. А от журналістику за фах собі не обирав. Не мав ані освіти, ні досвіду. Аж якось зовсім випадково й раптово почав працювати на івано-франківському радіо. У перший же робочий день мусив висвітлювати колегію обласної державної адміністрації. Зізнаюся, було страшно. Почував себе самозванцем – не мав навіть журналістського посвідчення. Попри це без проблем акредитувався, отримав грубу теку якихось документів і заліз якнайдалі вглиб залу. Пробував читати матеріали, але не зміг подужати жодної сторінки нудних канцеляризмів. Раптом сотні присутніх чиновників схопилися на ноги. До президії ішов Голова. Він недбало махнув рукою, і всі знов посідали. Сів і він. Налив собі в склянку боржомі, випив залпом, дістав жуйку й почав. Дав слово начальнику якогось департаменту, але вже за хвилину перервав і почав на нього гримати. Було видно, що Голова з бодуна, і похмілля його важке. Страждання відбивалося на обличчі, з чола стікав піт, пляшка Боржомі швидко спорожніла і хтось з обслуги завбачливо приніс іще одну. Очевидно, його страждання і викликаний цим поганий настрій бачили всі присутні. Кожен із промовців ішов до мікрофона, як на ешафот. Дісталося усім. Нарешті було ухвалено якесь доленосне та звісно незаконне рішення й екзекуція завершилася. Усі присутні відчули полегшення. Я чимдуж побіг через центр міста в редакцію, щоб віддихавшись, видати в ефір новину. Подумки складав текст. «Голова обласної адміністрації прийшов на колегію з бодуна», – мав починатися він, бо єдине, що я знав про журналістику – це те, що починати слід із головного. А головним, без сумніву, було саме це, ліс-кругляк чи що там було темою колегії – всього лише наслідок. Знав я і те, що почати так новину я не зможу. Буде задіяна якнайжорсткіша цензура, матеріал не портапить в ефір, а мій перший робочий день стане останнім. Потрібно було розповісти людям про очевидний факт якось інакше. Так я і зробив свій перший репортаж. Там було і про боржомі, і про піт із чола, і ремигання жуйкою, і про крик на підлеглих, врешті, навіть про ліс-кругляк. Ведуча не змогла спокійно прочитати текст в ефірі – розреготалася. Смішно було не всім. Шеф викликав на розмову і спокійно сказав: «Визначся – ти журналіст чи письменник?»

 

На колегію обладміністрації мене більше не відправляли. Слава Богу. Мені було цікавіше серед звичайних людей, ніж на відпуцованому паркеті кабінетів.

 

«Ти журналіст чи письменник?», знову і знову запитував мене шеф, хоча це щоразу була інша людина.

 

Журналістська освіта (якщо такою можна назвати курси Бібісі) лише поглибила розкол моєї ідентичності. Я довго вважав, що письменник – це вічно й високо, а журналіст – щоденно й низько. Примирення відбулося, мабуть, не в один момент. Спочатку в бібліотеці я сплутав Вулфів – Тома і Томаса. Хотів прочитати книжку письменника чергового «втраченого покоління», а отримав «нову журналістику». Потім було багато всього. Робіт, подорожей, друзів, жінок, небезпек, безпек, смертей, щастя, суму, революцій і навіть одна війна. Час і простір прискорилися. Всього цього було так багато і так інтенсивно, що потреба вигадувати історії зникла – лиш би встигати розповідати справжні. Письменник вигадує, тому я перестав бути письменником. А журналісти не розповідають історій – тому я перестав бути журналістом.

 

Журналістика взагалі викликає відразу. Так звані новини – це лише сіяння страху й ентропії. Хаос перемагає і без людини з мікрофоном. Журналіст давно втратив голову. Залишилася тільки рука, яка тримає цей самий мікрофон – керована політтехнологами – чомусь обов’язково з різноманітних пагорбів. Набір випадкових фактів (а справді фактів?), які вони повідомляють, сплющують світ до катаклізмів, убивств, спалахування «зірок» і словесних випорожнень політиків. Ретрансляція цього лайна викликає у читача (слухача, глядача) страх і огиду, наповнює їх серця шумом, збиває з дороги.

 

Світ значно об’ємніший і мінливіший, ніж показують його сучасні ЗМІ. Художній репортаж (нова журналістика, література факту чи як би це не називали) – звісно, не панацея. Він нікого не врятує від смерті, не зупинить воєн і природних катаклізмів. Хоча. Цей простий і складний водночас жанр чи то журналістики, чи літератури дає можливість почути інші голоси. Голоси вже померлих і ще ненароджених, минуле і майбутнє водночас. Ці тисячі нерозказаних раніше історій дають змогу подивитися на світ по-новому, допомагають зрозуміти його, через маленькі подробиці осягнути вселенські процеси. Водночас літературна складова додає репортажу емпатії. Замість страху і ненависті читач відчуває любов і співпереживання. Навіть політик, який у новинах не викликає нічого окрім відрази, на сторінках таких текстів оживає. У Голови бодун – його трохи шкода.

 

Іноді мене запитують про рецепти хорошого репортажу. Переважно я кажу, що їх нема, або точніше – у кожного вони свої. Утім універсальні речі таки існують. Найперше, це любов. Ніхто не перейматиметься вашими героями, якщо цього не зробите ви. По-друге, звісно, деталі. По-третє – сюжет, власне, історія. Як член журі конкурсу Самовидець, я читав репортаж про війну, в якому було безліч деталей. І нічого більше. Я бачив обличчя героїв, пару з рота, чув голоси, чітко уявляв автомобіль, на якому хтось кудись їхав, але крім цього не було більше нічого. Що ж, можливо, саме так і виглядає справжня війна. Позбавлена сенсу поїздка з точки А в точку Б. Утім, якщо з’єднати в одне три згадані компоненти, картинка раптом оживе. Історія дійде до того, кому її розповідають, і стане важливою. Вона рятуватиме адресата принаймні від страху. Як колись мої дитячі побрехеньки рятували сімох хворих білосніжок на лікарняних ліжках в інфекційній лікарні. Як, можливо, ця історія врятує когось від страху розповідати історії іншим.



litakcent.com


03.03.2017 1239 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2456
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3397
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451